Priče > Biznis

NAJVEĆA srpska KATASTROFA: Rodilo ISPOD proseka, kuku nama, ŠTA će biti sa ŠLJIVOVICOM?

U nekim zasadima su šljive uprkos mrazu, lošem vremenu lepo rodile, ali ima i onih u kojima ih nema ni za slatko, džem, a kamoli šljivovicu

Izvor: K1info/rts.rs

22/08/2023 > 21:25

podeli vest:

NAJVEĆA srpska KATASTROFA: Rodilo ISPOD proseka, kuku nama, ŠTA će biti sa ŠLJIVOVICOM?
Foto: RINA


Iako su rane sorte šljiva stigle još pre mesec dana, prava berba je tek u drugoj polovini avgusta. Direktor Instituta za voćarstvo u Čačku, Darko Jevremović ističe za RTS, da je ova godina veoma nepovoljna za voćarstvo, pre svega zbog loših vremenskih uslova.

Iako se očekivao rekordan rod šljive on će biti ispod proseka. Očekuje se da će potražnja biti veća, pa bi i otkupna cena mogla biti viša od trenutne, od 30 do 35 dinara.

U nekim zasadima su šljive uprkos mrazu, nestabilnom vremenu lepo rodile, ali ima i onih u kojima ih nema ni za slatko, džem, a kamoli šljivovicu.

Foto: Pixabay.com

 

 

Darko Jevremović kaže da je u nekim mestima dobro prošla "Čačanska rodna", negde Čačanska lepotica", a u nekim "Stenlej".

- Tako da ne možemo generalizovati o sorti, ali u pojedinim lokalitetima su neke uspele da prebrode sve ove nepovoljne uslove i da daju jako visoke prinose u samim zasadima - ukazuje Jevremović.

Takođe, ističe da se, kada je rekordna godina, ostvaruje devet tona šljive po hektaru, odnosno da je sa oko 70.000 hektara prinos veći od 650.000 tona.

- Ove godine sigurno će biti mnogo niži prinos i ne treba očekivati četiri do pet tona po hektaru u proseku, možda čak i manje - procenjuje Jevremović.

U Podrinju na pola hektara rodila samo jedna šljiva

U šljiviku porodice Kojić u Podrinju, na pola hektara rodilo je samo jedno drvo šljive.

Foto: RINA

 

Milovan Kojić potvrđuje da je ove godine neće biti ni za džem, dok je lane rod bio 12 do 13 tona. 

- Ja sam izvršio ono potrebno prskanje zimsko i orezao sam voće, međutim pao je sneg i bili su mrazevi, uništilo je sve, isto kod komšije, isto nema ništa ni kod brata, tako da je ostao bez roda - žali se Kojić.

Očekuje se veća otkupna cena

Jevremović navodi da je početna otkupna cena krenula od 50 dinara za "čačansku lepoticu" koja je se već bere, a u dobrom delu lokaliteta berba je i završena.

- Nakon toga cena je izvesno pala. Kada govorimo o šljivi koja se otkupljuje za rakiju, tu je cena bila od 30 do 35 dinara. Sada ide berba sorti `Stenlej` i `Čačanske rodne`. Ali, s obzirom da je ove godine rod znatno manji, treba očekivati veću potražnju od strane otkupljivača i očekujem da će cena biti nešto veća nego što je trenutno - zaključuje direktor Instituta za voćarstvo u Čačku

Ostavite komentar