Priče > Biznis

Šta je TAJNI KUPAC i zašto je ovaj HONORARNI POSAO jedan od NAJATRAKTIVNIJIH na svetu?

Želite da idete u kupovinu, uživate u luksuznim hotelima, a da vam za to još i plaćaju? Da i to je moguće

Autor: K1info/poslovi.infostud.com

03/05/2023 > 07:10

podeli vest:

Šta je TAJNI KUPAC i zašto je ovaj HONORARNI POSAO jedan od NAJATRAKTIVNIJIH na svetu?
Foto: Unsplash.com


Tajni kupac je osoba koja za potrebe kompanija ili agencija rade neku vrstu kontrole kvaliteta. Naime, oni dobijaju zadatak da nazovu korisnički servis ili da posete prodavnicu/uslužni centar kako bi mogli da ocene kvalitet usluge. Ovo je kompanijama koje imaju jaku konkurenciju i koje se trude da pridobiju klijente tako što nude najbolju uslugu u svojoj branši izuzetno važno.

Tajni kupci obilaze prodavnice i uslužne centre predstavljajući se kao obični kupci. Njihov zadatak je da izvuku što više korisnih infomacija za klijenta o kvalitetu usluga koje pružaju.

Od običnog kupca se ne razlikuje, sem toga što je tajna kupovina njegov honorarni posao, za koji je prethodno prošao obuku i za koji će pošto dostavi svoje mišljenje o kupovini biti plaćen.

Miljan Premović, osnivač i direktor Intelligence market research za Infostud objašnjava da tajni kupac nije nikakav špijun, niti “cinkaroš”, nego kupac koji ima zadatak da obilaskom neke radnje, koja može ali i ne mora uključivati kupovinu, utvrdi stvarno stanje stvari u njoj i svoje iskustvo pismeno prenese onima koji su ga angažovali.

Izveštaji koji sačine tajni kupci na osnovu unapred planirane i pripremljene posete pomažu kasnije kompanijama u detektovanju određenih problema i manjkavosti u procesu rada.

U Srbiji tajne kupce najčešće angažuju vlasnici različitih trgovinskih objekata kako bi dobili informacije o stanju u svojim prodavnicama. Klijenti Premovićeve firme su i velika i mala preduzeća, mahom dobro poznata kupcima.

Foto: Unsplash.com

 

- Mi smo zapravo posrednik između naših klijenata i tajnih kupaca. Za poslednjih sedam godina koliko se bavimo obukom i angažovanjem tajnih kupaca, u svojoj bazi imamo više od 4.000 ljudi različitog uzrasta, zanimanja, radnog statusa, pa tako oni mogu da budu penzioneri, studenti, zaposleni ili nezaposleni  - rekao je Premović dodajući da dve trećine kupaca koje oni imaju u svojoj bazi čine žene, najčešće starosti između 25 i 39 godina.

Ko će biti angažovan za određeni posao zavisi od potreba klijenta i vrste njegovog istraživanja, a Premović navodi da tajni kupci uglavnom imaju zadatke da obrate pažnju na izgled nekog objekta, prilaz njemu, situaciju u izlogu, ljubaznost osoblja, čistoću u objektu.

Kompanije su sa angažovanjem tajnih kupaca u SAD-u počele još u drugoj polovini prošlog veka, a poslednje dve-tri decenije je to sve zastupljeniji vid analize tržišta i u Evropi.

Premović smatra da je prednost ovog načina istraživanja u odnosu na klasično anketiranje potrošača u tome što se dobija objektivnija slika.

- Kod klasičnih anketiranja kupci mogu da kažu da su zadovoljni uslugom, a da je ona objektivno loša. A tajni kupci su obučeni da obrate pažnju na određene stvari i postupke i njihovi nalazi omogućavaju prodavcu da brzo i efikasno dobije uvid u realno stanje i da na to adekvatno reaguje - rekao je on.

Uslov da bi neko bio tajni kupac je prethodna Online obuka koju besplatno nudi ove firma i sticanje MSPA sertifikata.

Foto: Unsplash.com

 

Zbog prirode posla, jedna Infostudova sagovornica, želela je da ostane anonimna, a tajni kupac je već sedam godina. Počela je da radi na preporuku druga još tokom studentskih dana, ali se i danas, bez obzira na stalni posao koji radi, honorarno bavi tajnom kupovinom.

Kaže da je za sve ove godine odlazila u tajnu kupovinu u prodavnice robe široke potrošnje, drogerije, apoteke, benzinske pumpe, prodavnice sportske opreme, dečije radnje.

- Kada me angažuju, dobijem scenario u kojem piše šta se tačno radi i na šta se obraća pažnja prilikom tajne kupovine. Nekada je to samo obilazak radnje bez kupovine, a nekada se i kupuje. Kada je uključena kupovina dobijem određenu sumu za nju i to što sam kupila posle ostaje meni - rekla je ona.

Objasnila je kako izgleda kupovinana jednom primeru.

- Primera radi, odem u butik sa namerom da kupim farmerke. I razgovaram sa prodavačicom kao i svaki kupac. Tražim određeni broj, kroj, raspitam se o materijalu. Kasnije, na osnovu iskustva koje sam stekla napišem izveštaj o poseti - rekla je ona.

Kako potvrđuje Premović, ali i devojka koja je tajni kupac, dnevnica je obično je između 1.500 i 2.000 dinara za jednu standardnu posetu, a ukoliko su u pitanju zahtevniji zadaci dostiže i 6.000 dinara.

Foto: Unsplash.com

 

Sa višegodišnjim iskustvom u tajnoj kupovini sagovornica Infostuda odlazi i u tajne posete hotelima, pa tu osim nešto većih honorara ima i plaćen smeštaj i mogućnost korišćenja usluga koje hotel pruža.

- To je najlepši deo ovog posla, jer praktično i radite i odmarate u isto vreme - rekla je ona navodeći da nije do sada imala nikakva neprijatna iskustva sa tajnom kupovinom, niti se suočila sa time da prodavci posumnjaju da ona nije samo običan kupac.

Angažovanje tajnih kupaca u porastu je poslednjih godina u Srbiji, a kompanije koje ih angažuju uglavnom to rade preko posredničkih firmi, poput Intelligence, kakvih u našoj zemlji ima desetak. Da je ovo zanimanje, jedan je od najatraktivnijih honorarnih poslova na svetu, piše i na sajtu firme Intelligence market research.

Miljan Premović ističe da u svetu postoji udruženje Mystery Shopping Professionals Asociation koje ima jasno ustanovljene principe rada tajnih kupaca po kojima se radi i na našem tržištu, dok u našoj zemlji još uvek nema slično esnafsko udruženje firmi koje se bave ovim poslom.

 

 

 

Ostavite komentar