ARGENTINA je šampion SVETA! Francuska pala u spektaklu POSLE PENALA

"Gaučosi" su treći put u svojoj istoriji osvojili Zlatnu boginju

18/12/2022 > 15:07 >> 19:56

Na kraju - može biti samo jedan! Fudbaleri Francuske i Argentine odigrali su poslednji meč na Svetskom prvenstvu u Kataru, duel posle kojeg su "gaučosi" osvojili treću titulu šampiona planete! U fantastičnom meču Argentinci su pobedili sa 4:2 posle izvođenja penala - u regularnih 90. minuta bilo je 2:2, a posle produžetaka 3:3!

Francuzima nisu pomogla ni tri gola fenomenalnog Kilijana Mbapea posle 120 minuta, ni četvrti gol u penal-seriji... Lionel Mesi i drugovi bili su daleko bolji rival u prvih 80 minuta meča, posle kojih su vodili sa 2:0, ali onda se neprimetni Mbape probudio i napravio potpuni preokret. Sa dva gola on je najpre izborio prodžetke, zatim je posle vođstva Argentine od 3:2 dao još jedan gol i izborio penale - ali, nije mogao sve sam.

Na kraju, zasluženo slavlje čete Lionela Skalonija i treća Zlatna boginja u njihovim rukama od kad se igraju prvenstva sveta. Lionel Mesi tako je osvojio jedini trofej koji mu je nedostajao i koji ga je svrstao u legendu, rame uz rame sa Dijegom Armandom Maradonom. Ujedno, Mesi je postao rekorder sa 26 utakmica na svetskim prvenstvima i prvi fudbaler ikada koji je na jednom Mundijalu postizao golove u grupnoj fazi i na svim mečevima nokaut faze.

PENALI

Argentina - Francuska 4:2

MBAPE - 1:0 za Franusku, MESI - 1:1

KOMAN  - brani Martinez - 1:1, DIBALA - 2:1 za Argentinu

ČUAMENI - promašio gol - 1:1, PAREDES - 3:1 za Argentinu

KOLO MUANI - smanjuje na 3:2, MONTIJEL - 4:2 za Argentinu!

125. minut - KRAJ meča, Argentina - Francuska 3:3, penali!

123. minut - Konate promašio stopostotnu priliku, Martinez fantastično odbranio! Onda kontra - stopostotna prilika za Argentinu, ali jako loše glavom šutira Lautaro Martinez! STRAŠAN MEČ!

123. minut - Izgledalo je da je to stopostotna šansa za Lautarua Martineza, ali dosuđen je ofsajd

120. minut - Igraće se još tri dodatna minuta, a izvršena su nove izmene - u Argentini je Paulo Dibala zamenio Taljifika, a u Francuskoj Aksel Disasi menja Kundea

120. minut - Francuska preti, visoka lopta ide u kazneni prostor "gaučosa", ali Kolo Muani nije uspeo da je zahvati glavom

120. minut - Mesi izvodi korner, ali Francuzi izbacuju loptu iz šesnaesterca

117. minut - Mbape postiže svoj treći gol na meču i izjednačuje iz penala - 3:3!

116. minut - Penal za Francusku!

116. minut - U Argentini izlazi Mekalister, ulazi Herman Pazelja

114. minut - Paredes dobio žuti karton

113. minut - Izmena u Francuskoj - Varan izlazi, umesto njega ulazi Ibrama Konate

108. minut - GOL! Lautaru Martinez je imao sjajnu priliku, ušao u šesnaesterac sa desne strane iskosa i jako šutirao, ali je Loris uspeo da odbrani njegov šut. Ipak, loptu je odbio samo do Mesija, koji uspeva da je šutne dovoljno jako da prebaci gol-liniju - 3:2 za Argentinu!

107. minut - Mesi je odlično šutirao u levi donji ugao Lorisovog gola, ali je čuvar mreže "trikolora" bio oprezan i zaustavi je taj udarac

106. minut - Počeo je drugi produžetak

105+1. minut - KRAJ prvog produžetka, Argentina - Francuska 2:2

105+1. minut - Lautaro Martinez izbio sam ispred Lorisa, ali nije najbolje primio loptu i poslao ju je pored gola

105. minut - Martinez imao odličnu priliku, ali su ga izblokirali francuski odbrambeni igrači. Lopta se potom odbila do Montijela, koji je odično šutirao sa 17, 18 metara, ali se Varan odlično postavio i glavom sprečio da lopta ode direktno ka golu

103. minut - Nema izrazitih prilika, Skaloni pravi dvostruku izmenu kod "gaučosa" - umesto De Paula ušao je Leandro Paredes, a umesto Alvareza ušao je Lautaro Martinez

96. minut - Rabio izlazi iz igre, menja ga Jusuf Fofana

91. minut - Počeo prvi produžetak

90+9.minut - KRAJ regularnog toka finala, Argentina - Francuska 2:2!

90+9. minut - Argentinci imali kontru, ali posta dosta gužve u blizini šesnaesterca i dodavanja, Francuzi se odbranili, posle čega je Marčinjak odsvirao kraj meča

90+8. minut - Akunja dobio žuti karton zbog prekršaja nad Komanom, Marčinjak je možda mogao da poštuje i prednost

90+7. minut - Mesi uputio fantastičan udarac, ali je Loris izvanredno intervenisao i izbacio loptu u korner

90+6. minut - Francuzi ozbiljno pojačali ritam, kontrama ugrožavaju Argentinu iz gotovo svakog napada

90+5. minut - Žiru, koji je izašao iz igre, dobio je žuti karton jer je protestovao sa klupe za rezerve

90+4. minut - Kolo Muani imao dobru priliku, ali je Martinez ipak uspeo da otkloni opasnost pred golom

90. minut - Sudija je proudžio meč za osam minuta, a u Argentini je izvršena izmena - Molina je izašao, a u igru ušao Gonzalo Montijel

87. minut - Marčinjak daje žuti karton Markusu Tiramu jer je hteo da iznudi penal, bacajući se u šesnaestercu Argentine

Kilijan Mbape režirao veliki preokret

81. minut - GOL! Mbabe izjednačuje rezultat posle duplog pasa sa Tiramom - 2:2! Akciju je započeo Koman, koji je oduzeo loptu "gaučosima" na sredini terena.

80. minut - GOL! Mbabe iz jedanaesterca smanjuje vođstvo Argentine - 2:1!

79. minut - Penal za Francusku! Otamendi je oborio Koloa Muanija u šesnaestercu, a Marčinjak je pokazao na belu tačku drugi put u finalnom meču

72. minut - Šansu je imao i Enco Fernandez, šutirao je sa distance, ali je Loris bez problema zaustavio njegov šut.

71. minut - Mbape je šutirao ka golu Martineza, ali iznad gola, posle čega je izvršena nova dvostruka izmena kod "Galskih petlova" - Antoana Grizmana je zamenio Kingsli Koman, a umesto Tea Ernandeza je ušao Eduardo Kamavinga

68. minut - Francuska više drži loptu u nogama poslednjih četiri, pet minuta, pa je kao rezultat toga izboren i korner. Izveo ga je Grizman, a glavom je prvi udarac na meču ka golu Argentine uputio Kolo Muani - ali par metara pored stative

64. minut - Skaloni je iz igre izveo Di Mariju, a umesto njega je ušao Markos Akunja

63. minut - Mesi je odlično uposlio Alvareza po levoj strani, on je ubacio loptu u šesnaesterac ka Mekalisteru, ali je Loris pratio igru i uspeo da izbije loptu pre nego što je do nje stigao fudbaler Argentine

60. minut - Posle sat vremena igre Argentina je apsolutno bolji rival - do sada su Mesi i drugovi uputili čak osam udaraca na gol rivala, dok Francuzi ka golu Martineza nisu šutirali! Posed lopte je takođe na strani "gaučosa" - 46% prema 38% "trikolora", dok je lopta 16% vremena bila "u nadmetanju"

59. minut - Alvarez je uspeo da se probije po levoj strani, ali je bio dosta iskosa kad je uputio udarac ka golu Francuske, tako da je Loris uspeo da zaustavi loptu i spreči je da izađe u korner

54. minut - Adrijen Rabio je dobio žuti karton posle starta nad De Paulom, a prekid je trajao duže od minuta

53. minut - Korner za Argentince izveo je Mesi, ali je loptu na prvoj stativi sačekao Grizman i glavom ju je izbacio u aut

51. minut - Korner za Francusku izveo je Grizman, ali je Martinez bez problema uhvatio loptu i otklonio i svaku naznaku opasnosti za gol "gaučosa"

49. minut - De Paul uhvatio loptu iz voleja sa nekih 15-ak metara, ali je šutirao pravo u Lorisa

47. minut - Argentinci od starta nastavili da pritiskaju rivala

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

45+8. minut - KRAJ prvog poluvremena, Argentina - Francuska 2:0

45+7. minut - Žuti karton dobio je Enco Fernandez posle prekršaja nad Kolom Muanijem

45. minut - Sudija Šimon Marčinjak iz Poljske produžio prvo poluvreme za sedam minuta

41. minut - Didije Dešam pravi dvostruku izmenu - umesto Usmana Dembelea ušao je Randal Kolo Muani, a umesto Olivijea Žirua u igri je Markus Tiram

36. minut - GOL! Argentinci su izveli kontru, Mekalister je odlično istrčao po levoj strani, uposlio zatim u šesnaestercu Di Mariju, koji ju je rutinski poslao iza leđa Lorisa

Lionel Mesi dao je vodeći gol za "gaučose" iz penala

32. minut - Mekalister šutira nadrealno - paralelno sa golom Francuske

29. minut - Novi korner za Argentinu, ali je lopta posle njegovog izvođenja pripala Francuzima

27. minut - Francuzi su imali slobodan udarac sa nekih 30-ak metara od gola Argentine, ali posle centaršuta Grizmana bolje su reagovali "gaučosi", da bi na kraju bio i sviran faul za njih

23. minut - GOL! Mesi je izveo penal - 1:0 za Argentinu!

Start Dembelea nad Di Marijom posle kojeg je sviran penal

21. minut - Penal za Argentinu posle starta Dembelea nad Di Marijom!

20. minut - Teo Ernandez je probio po levoj strani, ali je fauliran, pa je dosuđen slobodan udarac sa ivice šesnaesterca, pored korner linije. Grizman je uputio loptu u šesnaesterac, ali je Žiru napravio prekršaj

17. minut - Lopta je stigla do Di Marije na nekih 15 metara, u sredini šesnaesterca, ali je on neometan šutirao visoko iznad gola Lorisa

15. minut - Posle 15 minuta Argentinci su imali loptu u posedu 49% vremena, Francuzi 37%, a 14% lopta je bila "u nadmetanju

12. minut - Prekid zbog povrede Lorisa je trajao skoro puna tri minuta, posle čega je čuvar mreže "trikolora" poslao loptu u polje

9. minut - Lopta iz kornera nije išla direktno u šesnaesterac, "gaučosi" su kombinovali, pa tek onda poslali loptu u kazneni prostor - došlo je do gužve, a golman Francuske je ostao na zemlji posle faula

8. minut - Argentina ima više od igre, De Paul uputio udarac koji je izblokiran - prvi korner za Argentinu

5. minut - Posle greške Grizmana pred kaznenim prostorom Francuske, lopta je došla do Mekalistera, ali je on šutirao pravo u Martineza

3. minut - "Mirisalo" je na šansu za Argentinu - Alvarez je primio loptu nekih pet, šest metara od gola Lorisa, ali je dosuđen ofsajd

1. minut - Finalni meč je počeo! Loptu sa centra izveli su Francuzi

STARTNE POSTAVE U FINALU MUNDIJALA

ARGENTINA: Martinez - Molina, Otamendi, Romero, Taljafiko - De Paul, Mekalister, Fernandes - Di Marija, Alvarez, Mesi.

FRANCUSKA: Loris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez - Čuameni, Rabio - Dembele, Grizman, Mbape - Žiru.

Obe selekcije imaju izuzetnu istoriju učešća u najbitnijim utakmicama svetskih prvenstava - "gaučosima" je ovo šesto, a "trikolorima" četvrto finale, s tim što treba istaći i da Francuzi brane titulu prvaka osvojenu u Rusiji 2018. Što se tiče međusobnih duela na planetarnim šampionatima, Argentina i Francuska su odigrale tri meča do finala u Kataru, a rezultat je bio 2:1.

Argentina je pobedila na SP 1930. u Montevideu sa 1:0, kao i na SP 1978. u Buenos Ajresu sa 2:1 (oba meča u grupi), dok je Francuska na SP 2018. u osmini finala slavila sa 4:3.

Katarska odiseja

Na ovom Mundijalu, u Kataru, "Galski petlovi" su igrali u grupi D, u kojoj su pobedili Australiju (4:1) i Dansku (2:1), a izgubili od Tunisa (1:0). U osmini finala Francuska je pobedila Poljsku (3:1), u četvrtfinalu Englesku (2:1), a u polufinalu Maroko (2:0).

Argentina je na ovom Svetskom prvenstvu igrala u grupi C, a u prvom kolu su bili učesnici najvećeg iznenađenja u istoriji Mundijala, kada su izgubili od Saudijske Arabije (2:1). Usledile su potom pobede nad Meksikom (2:0) i Poljskom (2:0) i plasman u završnicu turnira.

U osmini finala je pala Australija (2:1), u četvrtfinalu Holandija posle izvođenja jedanaeseraca (4:3 nakon penala, 2:2 u regularnom toku), a u polufinalu Hrvatska (3:0).