Priče > Društvo

Najsavremenija TERAPIJA PROTIV BOLA od sada i u Srbiji

Na Klinici za neurohirurgiju KCS počela je da se sprovodi minimalno invazivna "terapija bola"

Izvor: K1info/Tanjug

02/11/2022 > 11:23

podeli vest:

Najsavremenija TERAPIJA PROTIV BOLA od sada i u Srbiji
Foto: Freepik.com


Na Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije počela je da se sprovodi minimalno invazivna “terapija bola”, najsavremenija terapija koja predstavlja svetski standard u lečenju, rekao je danas Lukas Rasulić, neurohirurg i načelnik Odeljenja za hirurgiju perifernog nervnog sistema na toj klinici.

Rasulić je za Tanjug objasnio da je ta terapija minimalno invazivna, definisana i oblikovana tako da za pacijenta pruži najviši mogući efekat uz najmanje rizike i uz minimalno invazivne procedure koje ne podrazumevaju klasične hirurške intervencije, već se dolazi direktno na mesto bola čime se on praktično uklanja.

- To je najsavremnija procedura tretiranja bola u Evropi i svetu i predstavlja standard lečenja. Mi ovde na Klinici za neurohirurgiju UKCS, na odeljenju za hirurško lečenje povreda i oboljenja perifernog nervnog sistema i tretman bola sprovodimo sve te procedure koje su u skladu sa svim svetskim standardima - ističe Rasulić.

On pojašnjava da je intervencija koja se danas radi namenjena pacijentima koji imaju degenerativne promene na kičmenom stubu, što, prema njegovim rečima, predstavlja bolest savremenog čoveka jer sve veći broj ljudi živi sa bolom u donjem delu leđa.

Foto: Freepik.com

 

- Ta bol može da se širi na jednu ili obe noge, zbog čega je izuzetno bitno napraviti selekciju pacijenata kod kojih se ova terapija može sprovoditi da bi se postigao potpuni efekat lečenja. Mi lečenje svakog pacijenta prilagođavamo njegovom individualnom stanju i potrebama - ističe on.

Dodaje da su za terapiju bola, osim pacijenata koji imaju spomenute promene na kičmi, kandidati i pacijenti koji imaju promene u kukovima, kolenima, kao i pacijenti čiji izvor bola pritiska nerv.

On naglašava da se na Klinici za neurohirugiju UKCS prate svi savremeni načini lečenja, te da je u skladu sa time, terapija bola uvrštena u redovne procedure.

- Uklanjanje bola elektrodama kroz kožu je minimalno invazivna terapija i praktično se radi u jednom danu. Pacijent dolazi ujutro na pripreme, sama intervencija traje oko sat vremena, posle toga još sat - dva pacijent ostaje kako bi se pratilo njegovo stanje, nakon čega odlazi kući. Uspešnost intervencije je jako visoka, i u više od 95 odsto slučajeva se bol smanji na intenzitet koji je do 10 odsto u odnosu na onaj koji je postojao, ili se potpuno eliminiše - kaže Rasulić.

On je ukazao na to i da postoje i druge procedure za lečenje bola, koje se takođe sprovode svakodnevno na toj klinici, u skladu sa individualnim potrebama pacijenata.

 

 

 

Ostavite komentar