Priče > Društvo

VLADA odlučila - KRAJ školske godine MOŽE 6. juna, u "RIBNIKARU" složni - NASTAVA do 20. juna

Stručnjaci iz Norveške nam kažu da su potpuno normalni disonantni tonovi kada se desi ovakva tragedija, kazao je Ristić

Izvor: K1info/Tanjug

01/06/2023 > 20:26

podeli vest:

VLADA odlučila - KRAJ školske godine MOŽE 6. juna, u "RIBNIKARU" složni - NASTAVA do 20. juna
Foto: Shutterstock


Dejan Ristić, član Saveta roditelja Osnovne škole "Vladislav Ribnikar", rekao je za Tanjug da je poslednja odluka Vlade Srbije o završetku školske godine mnogo uravnoteženija.

- U odnosu na ono što nam je bilo najavljeno, da će biti okončana školska godina u celoj zemlji u petak, dakle sutra, odnosno u utorak naredne nedelje, ova odluka Vlade je mnogo uravnoteženija - da se završi školska godina 6. juna, za osnovne i srednje škole u Republici Srbiji, ali škole mogu da nastave da rade do 20. juna, znači do planiranog redovnog okončanja školske godine, ukoliko đaci to žele - istakao je Ristić.

Ristić je potom dodao da, kada je slučaj o "Ribnikaru", poslednje izjašnjavanje pokazuje da je apsolutna većina roditelja glasala za to da se školska godina ne skraćuje.

- Posle sastanka Saveta roditelja u ponedeljak, 95 odsto roditelja je glasalo za to da se školska godina ne skraćuje, da deca do kraja školske godine idu redovno na nastavu, jer je to želja dece, budući da trenutno 85 odsto dece redovno pohađa nastavu u OŠ 'Vladislav Ribnikar' - rekao je Ristić.

Foto: PrintScreen/Tanjug Video

Dejan Ristić

Komentartišući podeljenjo mišljenje među roditeljima, Ristić je istakao da nije reč o podeljenom mišljenju roditelja, već o neprofesionalizmu domaćih medija.

- Potpuno je normalno da nakon ovakve tragedije, nezabeležene u novijoj istoriji Srbije, ljudi različito reaguju, posebno traumatično i dramatično reaguju porodice stradalih, kao i porodice ranjenih, ali i mi ostali - rekao je Ristić.

On je istakao da, kao roditelj dvoje dece koja pohađaju školu "Vladislav Ribnikar", deca žele da idu u školu, da ona žele školu, koja im je oteta na najbrutalniji i najmostruonzniji način, vrate sebi.

- Stručnjaci iz Norveške nam kažu da su potpuno normalni disonantni tonovi kada se desi ovakva tragedija, ali je stepen boli različit u zavisnosti od toga na koji nas je način pomenuta tragedija pogodila - rekao je Ristić.

On je dodao da je važno da primenimo primere dobre prakse iz sveta i da je potrebna svest da su se takve tragedije dešavale i u Srbiji zbog čega su potrebni ogromna odgovornost i strpljenje.

- U slučaju Norveške i zločina koji se desio kada je Brejvik ubio 69 civila i ranio više stotina, njima su bili potrebni meseci i godine da osmisle način na koji će obaviti javnu memorijalizaciju tog događaja, žrtava i kako tretirati preživele - rekao je Ristić.

On je dodao da postoji ogromna podrška u društvu, ali da smatra da je potrebniji viši nivo razumevanja.

- Neophodno je da iz ove tragedije kao društvo izađemo odgovorniji, sa mnogo većim stepenom solidarnosti, empatije i da, pre svega, zaštitimo porodice nastradalih učenika, da pružimo maksimalnu podršku roditeljima dece koja su ranjena, ali i samoj deci - istakao je Ristić.

Ostavite komentar