FunBox > Lajk

Prvi koncert NA IVICI SVEMIRA – a da li uopšte znamo GDE STVARNO POČINJE svemir?

Duo The Chainsmokers ući će u anale kao prvi bend koji će održati koncert na ivici svemira, a u tu avanturu upustiće se 2024. godine

Autor: euronews.rs/dw.com

21/07/2022 > 12:38

podeli vest:

Prvi koncert NA IVICI SVEMIRA – a da li uopšte znamo GDE STVARNO POČINJE svemir?
Foto: Tanjug/Willy Sanjuan/Invision/AP, File


Dru Tagart i Aleks Pal sviraće u kapsuli pod pritiskom pričvršćenoj za stratosferski balon u koncertu za pamćenje pod organizacijom privatne kompanije za svemirska istraživanja World View.

- Uvek smo sanjali o odlasku u svemir i oduševljeni smo što sarađujemo s kompanijom World View. Znamo da će pogledi na Zemlju i svemir biti neverovatni i inspirativni i nadamo se da ćemo ovaj let iskoristiti za kreativnost na budućim projektima - rekli su Tagart i Pal za AP.

Prema rečima Rajana Hartmana, glavnog izvršnog direktora najnovije kompanije za svemirski turizam, njihov cilj je da svojim radom inspirišu "nove perspektive".

- Iz prve ruke sam video kako muzika The Chainsmokers dopire do mnogo različitih grupa i koliko su strastveni prema svojoj muzici i svojoj umetnosti. To odgovara našoj strasti prema onome što radimo - zaključio je Hartman.

A gde prestaje Zemlja i počinje svemir?

Sa podacima iz novog instrumenta "Supra-Thermal Ion Imager", koji su razvili naučnici kanadskog Univerziteta u Kalgariju, utvrđeno je da svemir počinje 118 kilometara iznad površine Zemlje.

Foto: Pixabay.com

 

Zvanično definisanje granice Zemlje i svemira nije baš tako lako. Tako, na primer, astronauti mogu da kažu da su u svemiru već na visini od 80 kilometara. Međunarodna aeronautička federacija (FAI), organizacija koja određuje aeronautička merila, priznaje granicu od 100 kilometara.

Sjedinjene Američke Države nikada zvanično nisu prihvatile merilo za određivanja granice. Time bi se zakomplikovalo pitanje prava preleta satelita i drugih tela u orbiti, objašnjava NASA. Za visinu na kojoj se ulazi u atmosferu, NASA je odredila granicu od 122 kilometra. Na toj se visini spejs šatl prebacuje sa upravljanja raketnim potisnicima na upravljanje površinama letelice.

Foto: Pixabay.com

 

Neki ipak tvrde da bi oznaku "ulaska u svemir" trebalo postaviti na udaljenost od 21 milion kilometara, odnosno na granicu na kojoj Zemljina gravitacija više nije dominantna.

Ostavite komentar