DALI STE OTKAZ I IDETE NA BOLOVANJE? Evo kada vas poslodavac može proveriti i uskratiti platu
podeli vest:

U Nemačkoj svaki zaposleni koji se razboli dužan je da najkasnije do četvrtog dana bolesti dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad (AU), kako bi zadržao pravo na isplatu plate tokom bolovanja.
Iako se u većini slučajeva lekarska potvrda priznaje bez dodatnih pitanja, nemački zakon omogućava poslodavcima da, u slučaju sumnje, zatraže nezavisnu medicinsku proveru.
Kada poslodavac može sumnjati?
- Ako se bolovanja ponavljaju često, u kratkim intervalima
- Ako bolovanje počinje petkom ili završava ponedeljkom
- Ako je bolovanje retroaktivno izdato ili traje neuobičajeno dugo
- Ako se bolovanje javlja odmah nakon otkaza ili traje do kraja otkaznog roka
- Ako zaposleni unapred najavi da će biti bolestan
- Ako sledi nakon odbijenog odmora ili odmah posle godišnjeg odmora
U takvim slučajevima poslodavac može kontaktirati Medicinsku službu (Medizinischer Dienst) koja sarađuje sa zdravstvenim osiguravajućim društvima, a njihov izveštaj sadrži samo zaključak - da li je bolovanje validno ili ne. Interni lekari firme (Betriebsarzt) nemaju pravo da osporavaju bolovanje.
Ukoliko se pokaže da je bolovanje bilo neopravdano, poslodavac može uskratiti isplatu, a slučaj može završiti na sudu.
Šta kaže zakon u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj je takođe obavezno dostaviti potvrdu o bolovanju, i to od prvog dana, ako to poslodavac zahteva. Iako se često predaje nakon 3 dana, poslodavac može zahtevati ranije dostavljanje, naročito ako sumnja u opravdanost.
Tokom bolovanja, radnik mora biti na prijavljenoj adresi, osim ako je opravdano odsutan zbog lečenja. Sumnjiva bolovanja – posle otkaza, tokom praznika ili posle godišnjeg odmora – sve češće se proveravaju, Fenix-magazin.
HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) ima pravo da proverava bolovanja i, ako se utvrdi nepravilnost – poput napuštanja mesta stanovanja bez dozvole – naknada se može uskratiti. Poslodavac može zahtevati i dodatni lekarski pregled.
Prava i obaveze su jasno definisani
U sistemima zasnovanim na poverenju i pravilima, i zaposleni i poslodavci imaju prava – ali i obaveze. Lažno bolovanje može značiti gubitak naknade, sudski spor, pa čak i štetu po reputaciju zaposlenog.
BONUS VIDEO:
SRBIN KOJI JE IZRAČUNAO BUDUĆNOST ZEMLJE Saznajte ono što NASA čuva kao sveto pismo!
Na današnji dan rođen je Milutin Milanković, naučnik koji je predvideo klimatske promene i pre nego što je postojala reč za to!
28.05.2025
SudbineVEŠTAČKI SIR PREPLAVIO TRŽIŠTE Mlekari upozoravaju na dramatične posledice!
Rafovi su prepuni "mlečnih proizvoda" koji su u stvari napravljeni sa palminim ulljem!
25.05.2025
Green World
Ostavite komentar