Ekonomija > Čuvarkuća

REFORMA ZAKONA O MAJČINSTVU STUPA NA SNAGU 1. JUNA! Više žena će imati pravo na ovu naknadu

Izvor: K1info

25/05/2025 > 11:20

podeli vest:

REFORMA ZAKONA O MAJČINSTVU STUPA NA SNAGU 1. JUNA! Više žena će imati pravo na ovu naknadu
Foto: Shutterstock


Značajna reforma Zakona o zaštiti majčinstva u Nemačkoj stupiće na snagu 1. juna 2025. godine. Po prvi put, žene koje dožive pobačaj od 13. nedelje trudnoće dobiće zakonski zagarantovane periode zaštite do osam nedelja.

U budućnosti će žene koje dožive pobačaj od 13. nedelje pa nadalje takođe imati pravo na zaštitu od trudnoće, odnosno "Mutterschutz". Ovi dani će biti uključeni u zahtev za nadoknadu štete.

Što je trudnoća duže trajala, to je duži i period zaštite žene nakon abortusa.

Konkretno, primenjivaće se sledeće pravilo:

  • Abortus od 13. nedelje trudnoće: žene imaju pravo na porodiljsko odsustvo do 2 nedelje (Mutterschutz)
  • Abortus od 17. nedelje trudnoće: žene imaju pravo na porodiljsko odsustvo do 6 nedelja
  • Abortus od 20. nedelje trudnoće: žene imaju pravo na porodiljsko odsustvo do 8 nedelja

Tokom ovih zaštitnih perioda, poslodavcima nije dozvoljeno da zapošljavaju pogođene žene. Izuzeci od ovoga su mogući samo ako dotična žena izričito izjavi svoju spremnost da radi.

Međutim, zaštita trudnoće nije samo period zaštite.

Zakon o zaštiti majčinstva stupa na snagu bez obzira na konkretnu trudnoću, jer poslodavac mora da sprovede i procenu rizika prema Zakonu o zaštiti majčinstva kao deo opšte procene uslova rada i da iz nje izvede potrebne i odgovarajuće zaštitne mere.

Poslodavac je dužan da zaštiti majku i dete

Ako žena obavesti poslodavca o svojoj trudnoći, poslodavac je dužan da definiše i sprovede konkretne zaštitne mere na osnovu te procene rizika.

Poslodavac mora da osmisli uslove rada na način koji isključuje svaki nerazumni rizik za trudnicu ili dojilju ili njeno (nerođeno) dete.

Na primer, podizanje teških tereta ili rad noću i nedeljom i praznicima su generalno zabranjeni.

Samo ako poslodavac ne može da preuredi radno mesto na odgovarajući način ili da premesti ženu na drugo radno mesto, mora se izdati zabrana zaposlenja.

Naknada za porodiljsko odsustvo (nemački: Mutterschaftsgeld), doprinos poslodavca (nemački: Arbeitgeberzuschuss) i naknada za porodiljsko odsustvo (nemački: Mutterschutzlohn)

Tokom zaštitnih perioda pre i posle porođaja, zaposlene žene imaju pravo na naknadu za porodiljstvo.

Ove pogodnosti zavise od vašeg osiguranog statusa:

Žene koje su članice zakonskog zdravstvenog osiguranja primaju naknadu za porodiljsko odsustvo i subvenciju poslodavca.

Naknade za porodiljsko odsustvo, koje iznose najviše 13 evra po kalendarskom danu, isplaćuje zdravstveno osiguranje žene.

Pored toga, poslodavac mora da plati troškove razlike između 13 evra i prosečne neto plate po kalendarskom danu.

Shutterstock
Maksimalni iznos od 210 evra

Žene koje nemaju zakonsko zdravstveno osiguranje – na primer, one sa privatnim zdravstvenim osiguranjem ili žene sa porodičnim osiguranjem u okviru zakonskog zdravstvenog osiguranja – primaju naknadu za porodiljsko odsustvo u maksimalnom iznosu od 210 evra.
Nemački zavod za socijalno osiguranje je nadležan za podnošenje zahteva i isplatu. Takođe dobijaju subvenciju poslodavca.

Ako postoji zabrana zaposlenja van zaštitnih perioda, zaposlena žena ne mora da se plaši nikakvih finansijskih nepovoljnosti. Ona zadržava prosečnu zaradu koju je zarađivala pre početka trudnoće (Mutterschutzlohn).

Državni službenici zadržavaju puno pravo na naknadu tokom zaštitnih perioda i perioda individualne zabrane zaposlenja.
Samozaposlene osobe nisu obuhvaćene Zakonom o zaštiti majčinstva. Morate se zaštititi pre i posle porođaja. Dodatne informacije za samozaposlene osobe dostupne su na porodičnom portalu.

Šta je “Mutterschutz”?

Period zaštite od trudnoće – nemački. "Mutterschutz" je period tokom kojeg vam nije dozvoljeno da radite pre i posle porođaja.

Onako kako bismo mi to u Srbiji nazvali, ovaj period se odnosi na period kada se za ženu kaže da je na „porodiljskom odsustvu“.

Ovo obično počinje 6 nedelja pre očekivanog datuma porođaja i obično se završava 8 nedelja nakon rođenja.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar