Vesti > Politika

SAD JE SVE JASNO Ko stoji iza navodnog istraživanja o rejtingu i podršci studentima u blokadi (VIDEO)

Izvor: K1info/Tanjug

Autor: TANJUG

18/07/2025 > 19:18

podeli vest:

SAD JE SVE JASNO Ko stoji iza navodnog istraživanja o rejtingu i podršci studentima u blokadi (VIDEO)
Foto: Printscreen Tanjug


Istraživanje javnog mnjenja po kome građani Srbije podržavaju studente blokadere više nego predsednika Aleksandra Vučića, SNS i njene koalicione partnere, a koje su preneli opozicioni mediji, navodno je sprovela agencija "Sprint insight" sa jednim zaposlenim, a kako se navodi, ispitala je 1500 ljudi metodom "lice u lice" za samo dve nedelje.

Agencija "Sprint Insight", prema podacima sa APR-a, registrovana na adresi u Cvijićevoj ulici broj 55 u Beogradu, a kao direktor vodi se Dušan Milenković, koga mediji potpisuju kao političkog konsultanta.

Prema podacima na APR, po trećinu vlasništva imaju pored Milenkovića, profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Beogradu, Dušan Vučićević i docent na FPN Nikola Jović.

Na adresi Cvijićeva 55 nalazi se stambena zgrada, gde se reporteru Tanjuga na interfon javila ženska osoba koja je rekla da je gost u tom stanu, a na pitanje da li je na toj adresi privatni stan ili sedište kompanije "Sprint insight", kazala je da ne zna.

Zvanični sajt agencije ima domen registrovan na adresi u Vodovodskoj ulici u Žarkovu, a na toj adresi, nalazi se natpis ketering firme, dok je na susednom broju kafana, javio je reporter Tanjuga.

Agencija, prema podacima baze podataka Kompani vol (Company wall), ima jednog zaposlenog. Kako je za Tanjug rekao predsednik Srpske lige Aleksandar Đurđev rekao za Tanjug, da bi se jedna agencija za istraživanje javnog mnjenja smatrala kredibilnom, mora da ispunjava nekoliko osnovnih kriterijuma: najpre, da je registrovana u skladu sa zakonom kao istraživačka organizacija, da ima tim stručnjaka iz oblasti sociologije, statistike i političkih nauka, kao i dokazano iskustvo u sprovođenju terenskih i telefonskih anketa.

- Kredibilna agencija mora da objavljuje metodologiju istraživanja, veličinu i strukturu uzorka, kao i marginu greške. Pored toga, važan je i kontinuitet u radu, saradnja sa akademskim i medijskim institucijama, kao i transparentnost u pogledu finansiranja -rekao je Đurđev.

K1 televizija

Prema njegovim rečima, ako se pojavi agencija koja ima samo jednog zaposlenog, bez jasne metodologije i istorijata rada, a njena istraživanja dobijaju medijsku pažnju, onda se mora postaviti pitanje da li je reč o ozbiljnoj naučnoj aktivnosti ili o politički motivisanom manipulisanju javnim mnjenjem.

- U demokratskom društvu, zloupotreba istraživanja javnog mnjenja predstavlja oblik dezinformacije i manipulacije glasačima. Pojava takozvanih agencija, koje se u javnosti predstavljaju kao istraživački centri, a u stvari služe isključivo za plasiranje naručenih rezultata i manipulisanje biračima, predstavlja opasan vid političke manipulacije i zloupotrebe medijskog prostora - ocenio je Đurđev.

K1 televizija

I politički analitičar Miloš Laban rekao je da bi se jedna agencija za istraživanje javnog mnjenja smatrala kredibilnom, pored prostora u kojem radi, mora da ima i određeni broj vrlo kvalifikovanih zaposlenih.

- Ako želite kredibilnu anketu i istraživanje morate tačno da odredite uzorak na kojem se ono vrši. Morate da imate i urbani deo, i veće i manje gradove. Svi oni koji imaju pravo glasa, oni moraju da budu pitani. Ne možete vi da sprovedete istraživanje samo u jednom delu gde znate kakvi će rezultati unapred biti. To onda nije kredibilno istraživanje - rekao je Laban.

On ukazuje da jedan zaposleni ne može da organizuje jedno ozbiljnije istraživanje.

- Jedan čovek, baš takav kapacitet da ima, nemoguće je, a s druge strane i nepoznato je kako se to sve finansira - navodi Laban i dodaje da anketare treba naći, a onda i platiti.

List Danas, koji navodi da je imao uvid u istraživanje, prenosi i da je njegov naručilac fondacija "Better Future for Serbia", a o kojoj u Agenciji za privredne registre (APR) ne postoji nijedan podatak. Istraživanje je, prema pisanju Danasa, naručeno kao deo šire "crowdfunding" inicijative koju, kako tvrde, predvodi srpska dijaspora.

Kako je preneo taj list, istraživanje je sprovedeno od 23. juna do 5. jula ove godine metodologijom "lice u lice" sa 1.458 ispitanika u Srbiji. Prema pisanju opozcionih medija, prema istraživanju te agencije, kada bi se izbori održali danas studentska lista imala bi podršku 54,8 odsto birača, a pokret na čelu sa Aleksandrom Vučićem i strankama manjine 42,1 odsto.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar