Lifestyle > Mozaik

Ove FEBRUARSKE LEPOTICE su najveće ČUDO PRIRODE: Evo zašto izlaze ispod snega, ali i kada i gde ih treba saditi

Ti ćeš biti prvi cvet koji će da izađe ispod mog snega, i tako ćeš najaviti povratak moje sestre - veselog Proleća

Izvor: K1info

Autor: Simona Stanković

05/02/2024 > 16:03

podeli vest:

Ove FEBRUARSKE LEPOTICE su najveće ČUDO PRIRODE: Evo zašto izlaze ispod snega, ali i kada i gde ih treba saditi
Foto: RINA.rs


Februar je i visibabe su u punom cvatu, iako možda niste entuzijastični kolekcionar ove biljke, ako do sada niste, možda ćete ipak poželeti da imate očaravajuću koloniju ovih malih i potpuno belih lepotica, pirueta koje se dostojanstveno njišu na povetarcu i uglavnom nalaze ispod stabala hrastovog drveta. Tokom sunčanog i vedrog dana one predstavljaju jedno od najvećih zimskih čuda u vrtu, tako kaže Nemačka legenda koju možete pročitati dalje u tekstu. 

Jednoga dana Bog je sakupio cveće da im podeli boje. Ruža je molila za crvenu, ljubičica za nežno ljubičastu, veseli narcisi su uzeli žutu, i tako svaki cvet po redu. Samo je visibaba tiho čekala. Kada je došao red na nju, ispostavilo se da je Bog podelio sve boje, i da za nju nije ostala ni jedna.

Zima je upravo spremala mećavu, i sneg da prekrije put, videla je tužnu visibaba kako žalosno spušta glavu. Vratila se nakon nekog vremena i rekla joj:

Draga visibabo ne plači, jer za tebe i nisu ostale boje. Pokloniću ti svoju belu, i ti ćeš biti prvi cvet koji će da izađe ispod mog snega, i tako ćeš najaviti povratak moje sestre - veselog Proleća

Nadamo se da vam je ova ivna priča razgalila dušu. A, ako ste poželeli da posejete svoje visibabe tokom kasne zime i ranog proleća u saksijama, koritima, krevetima, granicama staza, ili potpuno prirodno na travnjaku. mi vam otkrivamo kako da to uradite na pravi način. 

Kako da sadite visibabe

Visibabe su najbolje za kupovinu i sađenje onda kada aktivno rastu – uzgajivači ovaj vid sađenja zovu “sađenje u zelenom”, ili prostije rečeno presađivanje. Biljke se vade iz zemlje odmah nakon što završe sa pupenjem, skupe se zajedno i umotaju u papir, ili bilo koji drugi materijal koji će održavati zemlju na žilicama korenja sve do ponovo ne budu zasađene. Kao alternativa dolazi činjenica da možete kupiti potpuno formirane i odrasle biljke, ali ćete mnogo više platiti kako biste osnovali koloniju vaših voljenih visibaba. Izbegnite kupovinu suvih pupoljka u jesen jer njih može biti veoma teško posaditi i uspešno uzgojiti.

Visibaba cveta početkom godine tako da je najbolje da ih posadite na nekom mestu na kome možete lako da ih vidite. Ivica prilaza kući može biti idealna pozicija, ili čak neko mesto koje je dostupno vašem pogledu sa kućnog prozora. Sadite visibabe u grupama od 10 ili 25, ili čak i više ako želite, jer će im to pomoći da postanu veoma lepe za pokazivanje.

Zapamtite, možete koristiti visivabu kao ukrasni cvet, ali one jednostavno nisu mnogo visoke, zato koristite malu vazu iza koje možete postaviti ogledalo kako bi vaš zimski cvet dobio na volumenu i bio prelepo istaknut sa više strana.

Svaka biljka mora biti posađena na dubinu od 7 do 10cm, u dobro zađubrenu zemlju, na mestu koje je potpuno na suncu, ili delimično u senci. Zemljište u kome ih sadite bi trebalo da bude dovoljno suvo, ali ne toliko da presušuje tokom letnjih vrelina. Visibabe najbolje uspevaju u vlažnim klimama i zemlji koja je bogata humusom, sličnoj onoj koja se može naći u našim šumama, tako da je veoma dobra ideja da dodate lišće u poodmaklom stanju raspadanja vašem zemljištu pre bilo kakvih pokušaja sađenja. Ovo je posebno važno kada želite da posadite suve jesenje rasade. Za prirodan izgled zasada, razbacajte sadnice preko površine koju ste odredili za sađenje i posadite ih tamo gde su pale. Razdvojite ih regularno i raširite ih.

Gde da sadite

Većina visibaba preferira mesta u koja su u delimičnoj senci i bujaće ako popravite zemljište sa blatom od lišća, ili baštenskim đubrivom prilikom sađenja, time osiguravajući da tle ne presuši tokom leta i biljke ostanu bez vode i minerala. Sadite visibabe u podnožju stabala drveća, žbunja lišćara ili u tinu sa drugim biljkama kako biste napravili veoma atraktivnu kombinaciju.

Onda kada dobijete svoje visibabe postoji mnogo načina koje možete izabrati kako biste ih istakli. One nastoje da izgledaju najlepše onda kada su posađene na krivudavim nanosima koji se nalaze na ivicama puteljaka i prilaznih staza ka kući, ili ispod listopadnog žbunja onda kada se nalaze u šumi. Veoma često ih možete videti posađene neformalno na travnjacima, ili naturalizovane u travi ispod omiljenog drveta. Visibabe će takođe veoma lepo izgledati zasađene u žardinjerama i istaknute kao primerci biljaka na tremu, ili terasi.

Ako ste uživali u samoj ideji sađenju visibaba i osećate se dovoljno inspirisanim da izađete u vašu baštu kako biste joj dodali neodoljiv izglled ovih predivnih biljaka, osetite potpunu slobodu da malo eksperimentišete i istaknete ih u izabranom društvu.

Ostavite komentar