Vesti > Politika

DESET GODINA OD RUSKOG "NE" Kako je Vitalij Čurkin sprečio žigosanje Srbije!

Izvor: K1info

09/07/2025 > 09:47

podeli vest:

DESET GODINA OD RUSKOG "NE" Kako je Vitalij Čurkin sprečio žigosanje Srbije!
Foto: Reuters


Na današnji dan 8. jula 2015. godine, Rusija je u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija uložila veto na Rezoluciju o "genocidu u Srebrenici". Za rezoluciju je glasalo 10 članica, 4 je bilo uzdržano i Rusija je glasala protiv i njihovo "NE" zauvek sprečila nepravedno žigosanje srpskog naroda kao genocidnog.

Rezolucija o "genocidu u Srebrenici" nije usvojena u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, nakon što je Rusija dala svoj glas, a prethodno, na sednici SB UN, zatražila da se o rezoluciji o Srebrenici uopšte i ne glasa. 

Zaslužan za odbranu Srbije zaslužan je Vitalij Čurkin, poznati diplomata i šef ruske Misije pri UN, koji je uložio veto na rezoluciju Velike Britanije.

Ruski veto odmah je naišao na oštre kritike, a predlagač rezolucije Velika Britanija, uz ocenu da je veto "šokantan". Dok su SAD ocenile da je ruski veto "nova mrlja na reputaciji Saveta bezbednosti".

Kako je svet glasao

Uzdržane su bile: Kina, Nigerija, Angola i Venecuela. 

Glasove "ZA" su dale: SAD, Velika Britanija, Francuska, Španija, Litvanija, Novi Zeland, Čile, Malezija, Jordan i Čad.

Ko je Vitalij Čurkin

Vitalij Čurkin je i 2015. godine u ime Rusije uložio veto pred Savetom bezbednosti UN na rezoluciju Velike Britanije da se u Srebrenici dogodio genocid. Mnoge zemlje osudile su ovaj čin, kao i "Amnesti internernešnal".

Srpska javnost pamtiće ga i kao političara koji je na sednicama Saveta bezbednosti UN oštro kritikovao institucije u Prištini zbog položaja Srba na Kosovu, ne libeći se da stane na stranu Srbije.

Tok sednice Saveta bezbednosti UN

Sednica je otvorena minutom ćutanja u znak sećanja na žrtve iz Srebrenice. Sednicu je 8. juna 2015. godine otvorio zamenik šefa UN Jan Elijason.

Ambasadori Saveta bezbednosti UN raspravljali su o britanskom predlogu rezolucije o Srebrenici.

Ruski ambasador pri UN Vitalij Čurkin napravio je pravu "pometnju" kada je stao na stranu Srbije i time zaustavio rezoluciju.

Na samom početku sednice brifing za prisutne održao je Jan Elijason, zamenik šefa UN, koji je govorio o događanjima u Srebrenici i konstatovao da Savet mora da razmisli šta je neophodno učiniti da se ovaj genocid ne bi ponovio.

Nakon njegovog kratkog uvoda, prisutnima se putem video linka iz Ženeve obratio princ Zeid, visoki predstavnik UN za ljudska prava, čije je govor za razliku od Elijansonovog, uglavnom bio posvećen sledećim pitanjima: "Kako smo mi iz UN mogli dozvoliti da se to dogodi? Gde su zakazale diplomatske aktivnosti? I da li je UN ispunio svoju misiju?"

Zeid je potom precizno govorio o događajima u vezi sa Srebrenicom, počev od 1993. sve do 11. jula 1995. i aktivnostima međunarodne zajednice.

Zbog oštre polemike ambasadora SAD i Velike Britanije sa ambasadorom Rusije, predsedavajući je prekinuo sednicu u 18.20 i njih troje pozvao na hitne konsultacije.

Predstavnik Velike Britanije Piter Vilson, ocenio da je negiranje genocida konačna uvreda žrtvma i da Rusija sada njihovim porodicama mora objasniti veto. 

Čurkin je na to odgovorio da mu za stavove o Srebrenici lekcije mogu držati, ali tek pošto se prisete, pošto se on ne seća da su se u Savetu usvajale slične rezolucije povodom događaja u Vijetnamu ili vojne intervencije u Iraku.

Otkrivena bista Čurkinu u Istočnom Sarajevu

U Istočnom Sarajevu zvanično je otkrivena bista nekadašnjem ruskom diplomati Vitaliju Čurkinu, u znak zahvalnosti što je kao ruski predstavnik u Ujedinjenim nacijama uložio veto na britansku rezoluciju o Srebrenici i time sprečio nepravedno žigosanje srpskog naroda kao genocidnog.

Bistu je izradio član Ruske akademije umetnosti Ajdin Zejnalov. Otkrivanju biste prisustvovala je i Čurkinova supruga Irina, koja je tokom obraćanja zahvalila predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i Ćosiću za podršku na organizaciji ovog događaja i postavljanju biste njenom mužu.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je bista nekadašnjem ruskom diplomati Vitalija Čurkina podignuta u znak zahvalnosti naroda koji pamti, jer nije branio Srbe zato što je morao, već što je znao da je pravda na njihovoj strani.  

- Bista Vitalija Čurkina danas je podignuta kao znak zahvalnosti naroda koji pamti. Pamti istinu, pamti čojstvo, pamti prijatelje. Čurkin nije branio Srbe zato što je morao, već zato što je znao da je pravda na našoj strani - poručio je Dodik.  

Istakao je da je Čurkim bio glas razuma u vremenu histerije i simbol bratstva koje vezuje Srbe i Ruse kroz vekove.  

- Svojom hrabrošću i stavom, on je na najbolji način personifikovao ono što znači biti ruski prijatelj srpskog naroda. Zato će njegove reči: "Neće proći!" živeti duže od svake rezolucije. Večna ti slava, prijatelju - napisao je Dodik na platformi Iks.  

BONUS VIDEO

Ostavite komentar