Zdravlje

ŠTA AKO VAS NA LETOVANJU UJEDE KONJSKA MUŠICA? Obad "seče kožu" i ostavlja otvorenu ranu, a prenosi opasnu infekciju!

Izvor: K1info

Autor: Milana Petković

09/07/2025 > 17:21

podeli vest:

ŠTA AKO VAS NA LETOVANJU UJEDE KONJSKA MUŠICA? Obad "seče kožu" i ostavlja otvorenu ranu, a prenosi opasnu infekciju!
Foto: printscreen Youtube TV loki


Jedan od članova Fejsbuk grupe "Grčkainfo" podelio je svoje neprijatno iskustvo sa ujedima obada (poznatog i kao konjska mušica), koji su mu tog dana zadali više uboda, a jedan od njih u venu desne šake izazvao je naročito jak bol i veliki otok. 

- Sve postove prođoh, ovu temu nigde ne nađoh, pa ni lupicom... Obad ili konjska mušica, ne znam kako je ko zove. Kako ublažiti bol i otok kada se desi kao u ovom slučaju? Tog dana je bilo više ujeda ovih mušica, ali jedan u venu desne šake je izazvao prvo bol, a ubrzo i veliki otok, a takođe je i svrab otoka dugo bio prisutan. Imao sam i ranije iskustva sa ovakvim ujedima, ali ne u Grčkoj. Sve je ok, i ovaj otok je saniran ličnom apotekom. Koji su vaši saveti za ublažavanje posledica ujeda, za sve koji budu imali slične simptome - napisao je u postu.

Odgovaramo na njegova pitanja i dajemo savete stručnjaka kako da pomognete sebi ako vas ujede obad.

Kako izgleda ujed obada i zašto je bolan?

Obad je krupna, dosadna i agresivna mušica koja se hrani krvlju, a njen ujed je bolniji od ujeda komarca jer doslovno "seče" kožu svojim usnim aparatom i ostavlja otvorenu ranicu. Kod većine ljudi reakcija je lokalna: bol, otok, crvenilo i svrab koji mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana.

Ako vas ujede u području bogatom krvnim sudovima, poput šake, otok može biti jači, što se dogodilo i čoveku koji je podelio svoje iskustvo. Kod retkih osoba može doći i do alergijske reakcije, koja je ređa, ali može da bude izuzetno opasna. Takođe, obadi potencijalno prenose opasnu bakterijsku infekciju pod nazivom tularemija, koja napada pluća, kožu i oči, a leči se jakim antibioticima.

Prva pomoć: šta odmah uraditi?

Ako vas ujede obad, stručnjaci preporučuju sledeće korake:

Očistite mesto uboda. Operite kožu sapunom i vodom kako biste smanjili rizik od infekcije, a potom stavite hladan oblog. Stavite led (umotan u krpu) na ujed na 10–15 minuta kako biste ublažili otok i bol.

Ne češite. Iako svrab zna da bude nepodnošljiv, češanje može pogoršati otok i povećati rizik od infekcije.

Kada koristiti lekove?

Ako su simptomi izraženiji ili vas ujed svrbi danima, možete koristiti:

  • antihistaminsku kremu ili tablete protiv alergije, koje smanjuju svrab i crvenilo;
  • blagu kortikosteroidnu mast za smanjenje zapaljenja (po savetu lekara ili farmaceuta);
  • analgetike poput paracetamola ili ibuprofena ako imate jači bol.

Čovek koji je posledice ujeda pretrpeo u Grčkoj je naveo da je otok "sanirao ličnom apotekom", što je sasvim u redu ako simptomi nisu ozbiljni i ako otok ne napreduje.

Kada se obratiti lekaru?

Iako su ovakvi ujedi uglavnom bezopasni, potrebno je potražiti medicinsku pomoć ako primetite:

  • otok koji se širi i ne povlači danima;
  • jaku bol ili znake infekcije (gnoj, toplota, crvenilo koje se širi);
  • simptome alergijske reakcije: osip po celom telu, otežano disanje, vrtoglavicu.

 

Saveti za ubuduće

Za sve koji letuju ili borave u prirodi, posebno na mestima gde ima obada, preporučuje se nošenje odeće koja prekriva kožu, korišćenje repelenta (sredstava protiv insekata) i izbegavanje boravka pored stajaćih voda ili stoke gde su ovi insekti najaktivniji.

Ako vas zadesi više ujeda, ne paničite: pravilna higijena, hladni oblozi i lokalni preparati uglavnom su dovoljni. Uvek je korisno imati malu "ličnu apoteku" sa antihistaminicima i sredstvima za dezinfekciju pri ruci.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar