Priče > Društvo

Spremite se, danas je NAJDEPRESIVNIJI DAN U GODINI! Zašto OVAJ FENOMEN muči mnoge, i kako da se IZBORITE sa pritiskom

U većem riziku su osobe koje su već imale problema sa mentalnim zdravljem, ali i osobe koje su usamljene

Izvor: K1info/euronews.rs

15/01/2024 > 08:53

podeli vest:

Spremite se, danas je NAJDEPRESIVNIJI DAN U GODINI! Zašto OVAJ FENOMEN muči mnoge, i kako da se IZBORITE sa pritiskom
Foto: Shutterstock


Za mnoge ljude prolazak sezona praznika, uz uobičajeno tmurno i hladno januarsko vreme, donosi drastičan pad raspoloženja koji ponekad može da liči i na simptome depresije. Za razliku od kliničkih poremećaja raspoloženja, reč je o prolaznoj fazi, koja se okončava kada ponovo uspostavimo uobičajen ritam života.

Psihoterapeutkinja Ana Vlajković za Euronews Srbija objašnjava da je to i razlog zašto su američki psiholozi pre više od petnaest godina, današnji dan označili kao "najdepresivniji dan u godini".

- Ma koliko nam lepo bilo tokom praznika, taj period može emocionalno da nas iscrpi, a kada praznična euforija prođe, za sobom može da ostavi osećaj tuge i praznine - rekla je ona.

Situaciju dodatno otežava društveni pritisak da tokom Nove godine i Božića budemo nasmejani i srećni, kao i prevelika očekivanja koja sebi nametnemo od "novog početka" u Novoj godini.

- Ako očekujemo da će u ponoć i jedan minut u našem životu biti nešto drugačije nego što je bilo u 12.59h 31. decembra, nažalost, to se neće dogoditi. O tome ćemo postati svesni već posle par dana ili posle otprilike dve nedelje, kada postajemo svesni da se ništa u suštini nije promenilo. Pored toga, emocionalno smo se iscrpeli, jer smo uložili vreme i trud, da se to izgleda kako treba, da ugostimo koga želimo ili da budemo tamo gde želimo, a možda i trošili više nego što inače trošimo i to nakon praznika dolazi na naplatu - rekla je ona.

Foto: Youtube PrintScreen/K1

Ana Vlajković
Prebroditi period posle praznika na najlaksi mogući način

Kada se praznične đakonije pojedu, žurke utihnu, a članovi porodice raziđu, neraspoloženje može da pogodi svakoga. Ipak, u većem riziku su osobe koje su već imale problema sa mentalnim zdravljem, ali i osobe koje su usamljene.

- Postpraznična melanholija naročito može da pogodi ljude koji su usamljeni, posebno starije osobe. Pored toga, osobe koje već imaju istoriju lečenja depresije ili bilo kog drugog psihijatrijskog poremećaja, treba da dodatno povedu računa i jave se stručnjacima ukoliko primete da im neraspoloženje drastično narušava kvalitet života - rekla je ona.

Psihoterapeutkinja podseća da je važno da pronađemo načine da sebi ulepšamo dane i onda kada praznici prođu i ublažimo posledice stresa kom smo bili izloženi.

- Savetujem da budemo nežni prema sebi i da sebi priuštimo mala zadovoljstva, koja ne ugrožavaju naše zdravlje, a koja će nam pomoći da se bolje osećamo. Smatram da je važno da to ne činimo tako što ćemo se kupovati sebi stvari i prepuštati se konzumerizmu, nego da budemo dobri prema sebi i svom telu - rekla je ona.

Glavni "lek" za popravljanje raspoloženja je fizička aktivnost

- Uvek je pravi trenutak za fizičku aktivnost, bilo da je reč o trčanju, vožnji bicikla, šetnji ili odlasku u teretanu. Dokazano je da boravak napolju popravlja raspoloženje. Takođe je važno i da se što pre vratimo na svoju uobičajenu ishranu, i izbegavamo alkohol i začinjena i masna jela, jer oni takođe predstavljaju stres za naš organizam - rekla je ona.

Jedan od čestih simptoma postpraznične melanholije je i poremećaj sna, jer smo u ovo doba godine skloniji tome da duže ostajemo budni. Potrebno je zato da sebi obezbedimo dovoljno sna i počnemo ranije da odlazimo na spavanje, preporučuje psihoterapeutkinja.

Foto: Unsplash.com

 

Ona naglašava da je bitno da nađemo nešto čemu ćemo se radovati i u nedeljama i mesecima koji tek dolaze. 

- To je nešto što je već bilo u nekom planu - da li je to neko putovanje, vikend s porodicom ili izlet koji ćemo organizovati kada dođu topliji dani, a koji nam može doneti osećaj sreće - rekla je ona.

Kada je potrebno potražiti pomoć

Dešava se, međutim, da se simptomi postpraznične melanholije produže i pogoršaju. Zato je ključno to na vreme prepoznati potražiti pomoć.

- Ako se osećanje praznine i bezvoljnosti pretvori u osećanje beznađa i ako primetimo da ne možemo da vidimo ništa dobro u periodu koji predstoji i sve to traje i posle 20. januara, potrebno je potražiti stručnu pomoć - rekla je ona.

Ostavite komentar