Priče > Biznis

Ko hoće, taj i može: Evo kako NAJLAKŠE doći do POSLA u EU

Nemačka, Danska i Austrija su zemlje EU koje su odlučile da malo olakšaju dobijanje radnih papira za ljude iz inostranstva

Izvor: K1info/euronews.rs

16/01/2023 > 18:31

podeli vest:

Ko hoće, taj i može: Evo kako NAJLAKŠE doći do POSLA u EU
Foto: Shutterstock


Manjak radne snage u Evropi postaje sve veći problem, bilo da se radi o industriji, zanatu, zdravstvu ili IT sektoru. Priliv radnika iz inostranstva, prema pisanju stranih medija, već neko vreme ne funckioniše kako bi trebalo, pa se zbog toga mnoge evropske zemlje suočavaju sa ozbiljnim problemom nedostatka radnika.

Određenim zemljama sada su hitno potrebni kvalifikovani ljudi različitog strukovnog profila, pa su neke od njih rešile da "malo popuste" uslove prema strancima, piše Euronews.

Za razliku od pojedinih država, poput Linhtenštajna i Vatikana, koje imaju neke od najstrožijih imigracionih propisa na svetu, Nemačka, Danska i Austrija svrstavaju se na spisak onih zemalja koje su odlučile da malo olakšaju proces sa dobijanjem papira.

Nemački plan "karta za šansu" olakšava strancima da se dosele i zaposle

Foto: Pixabay.com

 

Nemačka se nada da će se izboriti sa nedostatkom kvalifikovanih radnika i to kroz, kako su naveli, "novom karticom mogućnosti" koja se još zove i "karta za šansu". Nemačka će koristiti sistem bodovanja kako bi se kvalifikovanim radnicima sa veštinama, koje nedostaju Nemačkoj, omogućio lakši dolazak u zemlju, čak i pre nego što zapravo i pronađu posao.

Kako piše "Euronews", svake godine će se određivati kvote u zavisnosti od toga u kojim industrijama nedostaje radnika. Kako bi se zainteresovani prijavili biće potrebno da ispune tri od ukupno četiri kriterijuma.

- Diploma ili stručna obuka koju priznaje Nemačka

- Tri godine profesionalnog iskustva

- Poznavanje jezika ili prethodni boravak u Nemačkoj

- Starost ispod 35 godina

Trenutno, većina građana koji nisu iz EU moraju da dobiju konkretnu ponudu za posao pre nego što se presele u Nemačku. Viza za one koji traže posao već postoji, ali se očekuje da će "šansenkarte" ili "karta za šansu" biti još jedno olakšanje za ljude koji žele da nađu posao u Nemačkoj.

Inače, ove godine je nedostatak kvalifikovanih radnika u Nemačkoj dostigao najviši nivo do sada. Ranije ove godine, Institut za istraživanje zapošljavanja (IAB) pronašao je 1,74 miliona slobodnih radnih mesta širom zemlje. U julu je nedostatak osoblja uticao na skoro polovinu svih kompanija koje je ispitao minhenski istraživački institut IFO, što je za posledicu imali usporavanje njihovog poslovanja.

Olakšice za zapošljavanje stranaca i u Austriji

Reforma takozvane "crveno-belo-crvene karte", koja je stupila na snagu u oktobru, olakšaće pristup stranoj radnoj snazi tržištu rada Austrije. Mnoga preduzeća u Austriji imaju problema da nađu kvalifikovanu radnu snagu. Zbog toga je još u julu vlada odlučila da sprovede ovakvu reformu.

Foto: Pixabay.com

 

Cilj vlade je da stvori moderno tržište rada, koje bi olakšalo pristup kvalifikovanoj radnoj snazi i učinio efikasnijim proces podnošenja zahteva za dobijanje dozvola. Takođe se za projekte mogu ubuduće dovoditi strani radnici na do šest meseci, a za to im je potrebna samo viza i dozvola za rad bez sveobuhvatnog postupka.

Posebno od ove novine profitiraće radna snaga iz IT sektora. Naknadno oni mogu zatražiti i "crveno-belo-crvenu kartu", koja im obezbeđuje duži boravak i pravo rada.

Sada preduzeća mogu bez većih birokratskih procesa zatražiti "crveno-belo-crvenu kartu" za radnu snagu koju dovode iz inostranstva. Sezonska radna snaga, koja je već tri godine radila u Austriji ima od sada mogućnost da dobije "crveno-belo-crvenu kartu".

Danska traži radnike u svim granama industrije

Danskoj su takođe preko potrebni radnici u svim granama industrije i traže se profesionalci iz inostranstva. Potrebni su kvalifikovani radnici iz oblasti nauke, prava, medicine, IT sektora, prosvete, ali i zanatlije kao što su kovač, električar ili metalostrugar.

Potpuna lista potrebnih profesionalaca dostupna je na listi za osobe sa visokim obrazovanjem i na listi za kvalifikovane poslove koju je objavila Danska agencija za međunarodno zapošljavanje i integraciju (SIRI). Liste su uvedene 1. jula i na snazi su do 31. decembra.

Foto: Pixabay.com

 

Ako vam se ponudi posao u nekoj od industrija sa liste, možete podneti zahtev za dansku boravišnu i radnu dozvolu. Vaša boravišna dozvola će važiti koliko i period vašeg zaposlenja - ako imate ugovor kraći od četiri godine, ili će trajati četiri godine ako je ugovor duži.

Oni koji se zaposle u jednoj od industrija sa liste, dobiće boravišnu dozvolu sa rokom važenja mesec dana pre nego početka radnog odnosa. Prema statističkim podacima Danske, trenutno postoji 71.400 slobodnih radnih mesta u privatnom sektoru u Danskoj, a najveći broj ovih radnih mesta je u glavnom gradu Kopenhagenu.

Irska, Portugal i Finska takođe spremno čekaju strane radnike 

Dobijanje radne vize je relativno lako u Irskoj, koja nudi niz opcija u rasponu od kratkoročnih do dugoročnih viza. Iako je neophodno da se već nađe posao pre nego što se podnese prijava, zemlja aktivno traži radnike kako bi popunila slobodna radna mesta u sektorima koji doživljavaju značajan nedostatak. 

U Irskoj je moguće dobiti dve vrste radne vize, Dozvolu za zapošljavanje za specifična zanimanja  i Opštu dozvolu za zapošljavanje. Prva pokriva profesije koje se smatraju ključnim za razvoj irske ekonomije, dok druga pokriva sve vrste poslova. Nakon dobijanja ovih dozvola, relativno je lako podneti zahtev za stalni boravak u zemlji.

Irska takođe nudi vizu za radni odmor građanima Argentine, Australije, Kanade, Čilea, Hong Konga, Japana, Novog Zelanda, Južne Koreje, Tajvana i SAD između 18 i 30 ili 35 godina. Sa ovom vizom, radnici imigranti mogu ostati u zemlji do 12 meseci, sa izuzetkom Kanađana koji mogu ostati do 24 meseca.

Foto: Unsplash.com

 

Portugal je nedavno uveo kratkoročne vize za radnike koji nameravaju da ostanu u zemlji samo jednu sezonu. Portugalska sezonska radna viza dozvoljava zaposlenima da provedu u zemlji devet meseci, kao i da rade na više mesta, ukoliko su u pitanju sezonski poslovi.

Svaka druga dugoročna radna viza zavisi od profesije. Poznato je da proces prijave traje nekoliko meseci, a posle toga radnik dobija vizu na jednu ili dve godine. Oni koji žive u Portugalu pet godina mogu da podnesu zahtev za stalni boravak, nakon čega više ne moraju da apliciraju za radnu vizu.

Finska je pokrenula 14-dnevni ubrzani proces za dovođenje visokokvalifikovanih radnika u zemlju, kao i njihovih porodica. Finska vlada definiše one koji mogu imati koristi od ove usluge kao "specijaliste" i početne preduzetnike. Posle 90 dana u zemlji, radnici koji nisu iz EU moraju da podnesu zahtev za boravišnu dozvolu.

 

 

Ostavite komentar