Vesti > Srbija

Šta da radite ako zbog POPLAVA MORATE da napustite dom: VAŽNO SAOPŠTENJE Sektora za vanredne situacije

Saveti Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova u slučaju poplava

Izvor: K1info

21/11/2022 > 10:09

podeli vest:

Šta da radite ako zbog POPLAVA MORATE da napustite dom: VAŽNO SAOPŠTENJE Sektora za vanredne situacije
Foto: Tanjug/Hina/Miljenko Klepac


Velike poplave koje su usled obilnih padavina zadesile našu zemlju odnele su juče jedan život, i to dete od dve godine u Tutinu. Kritična je situacija u Prijepolju i Novom Pazaru, a  zabrinjava i vodostaj Lima koji je raste, kao i kiša koja ponovo pada na severu Crne Gore, odakle stiže velika količina vode.

RHMZ najavljuje da će Lim raste i u narednih 12 sati a moguće je i da Ibar kod Raške pređe granicu vanredne odbrane od poplava, a evo šta treba raditi, po savetima Sektora za vanredne situacije MUP-a. 

Na sajtu MUP, podseća se da su poplave  česte elementarne nepogode koje mogu biti lokalnih razmera – ukoliko pogađaju naselje ili manje zajednice, ili velikih razmera – ukoliko pogađaju čitave slivove reka i veći broj opština.

Uputstva za ponašanje tokom poplava

* Slušajte radio i televiziju radi informacija

* Budite svesni da su bujične poplave moguće

* Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće. Ne čekajte instrukcije da biste to uradili

* Držite se dalje od električnih kablova

* Izbegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima

* Ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom radu

Vreme razvijanja poplava varira od slučaja do slučaja. Poplave u ravničarskim krajevima se razvijaju polako, po nekoliko dana, za razliku od bujičnih poplave koje se razvijaju brzo, nekad i bez vidljivih znakova. Ovakve poplave formiraju opasan i destruktivan plavni talas, koji sa sobom nosi mulj, kamenje, granje i otpad - navode na sajtu MUP-a. 

Do plavljenja dolazi i kada nivo vode u rekama poraste toliko da dolazi pojave podzemnih voda ili do prelivanja preko nasipa ili kada usled pritiska vode na nasipe dođe do njihovog probijanja.

- Do poplave može doći i usled pucanja i prelivanja brane zbog prevelikog dotoka vode – što prouzrokuje poplavu sličnu bujičnoj poplavi, ali u mnogo širim i katastrofalnijim razmerama. Poplave se mogu dogoditi svuda. Čak i vrlo mali potoci, rečice, kanali za odvod ili kišni kanali, koji deluju bezopasno, mogu izazvati poplave većih razmera - upozoravaju stručnjaci. 

Građani koji žive u područiju kojem preti poplava treba da budu pripremljeni u slučaju da moraju da napustite domaćinstvo. Tu treba da bude ranac  ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim  stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća -  po mogućstvu gumene čizme, flašu sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne baterije, štap, kanap i slično).

- Ako živite nizvodno od brana informišite se koji je signal za opasnost, koliko vremena vam je potrebno da se sklonite i koja je sigurna granica za sklanjanje u slučaju njenog rušenja. Preko sredstava javnog informisanja pratite stanje i upozorenja o mogućoj poplavi.

Po mogućstvu pripremite džakove sa peskom koje u slučaju nailaska poplave možete staviti na ulaz i zatvorite sva mesta na kući kroz koje može da uće voda. Ne pregrađujte vodotokove kako bi pravili akumulaciju vode u letnjem periodu - kažu u MUP. 

Foto: Tanjug/Hina/Miljenko Klepac

 
U slučaju da morate da napustite dom

Oni naglašavaju da nikako ne hodate kroz vodu koja se kreće.

- Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može izazvati pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu - hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da bi proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom. Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da  vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i  ukoliko je moguće bezbedno pređite na više tlo. Ne prelazite brzake i potoke pešice niti kolima. Evakuišite  domaće životinje, a ako to ne možete oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene - dodaju u MUP. 

Uzmite pripremljene nužne stvari i po mogućstvu organizovano napustite domaćinstvo kako biste se sklonili na sigurno. Budite kooperativni i sarađujte sa spasilačkim ekipama.

- Ukoliko imate vremena, poželjno je da  obezbedite svoj dom,  isključite struju na glavnom prekidaču,  isključite sve električne uređaje. Ukoliko nađete vremena da obezbedite svoj dom na ovaj način, ne dodirujte električnu opremu ako stojite u vodi. Evakuišite  domaće životinje, a ako to ne možete oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene. - dodaju u MUP. 

Ponašanje posle poplava

Kada poplave prođu u MUP savetuju da slušate izveštaje na vestima o vodosnabdevanju, kao i da li je bezbedno piti vodu.

- Izbegavajte plavnu vodu,  ona može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom. Voda može takođe biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova. Izbegavajte vodu koja je u pokretu. Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, putevi su možda oštećeni i opasni. Vratite se u svoje domove samo pošto nadležne službe proglase da je to bezbedno. Nemojte koristiti električne aparate pre provere. Očistite i dezinfikujte sve površine. Držite se dalje od zgrada koje su okružene plavnim vodama.

Budite pažljivi pri ulaženju u zgrade zbog skrivenih oštećenja koja su mogla da nastanu Osposobite oštećene septičke jame i druge kanalizacione sisteme što je ranije moguće, jer ukoliko su oštećeni mogu da postanu veliki zdravstveni rizik - kažu u Sektoru za vanredne situacije.

Na sajtu naglašavaju da nakon poplava treba očistiti i dezinfikovati sve što je pokvašeno.- Mulj koji ostaje posle plavne vode, može da sadrži kanalizacione otpatke i hemikalije. Ukoliko primetite uginule životinje obavestite nadležnu službu na telefonske brojeve 193 ili 1985. Upamtite! Čak i kada se plavna voda povuče, opasnost postoji.

 

 

 

 

Ostavite komentar