SRBIJA POD OPASNIM UDAROM! Sumnja se na koordinisani hibridni rat! Ministarstvo pravde meta hakera!
podeli vest:

Ministarstvo pravde Republike Srbije saopštilo je da je pravosudni informacioni sistem pretrpeo ozbiljan i sofisticiran sajber napad koji je potencijalno mogao da ugrozi rad pravosudnih organa na duži vremenski period.
Kako navode iz Ministarstva, postoji osnovana sumnja da je napad deo šireg hibridnog rata koji se vodi protiv Republike Srbije. U saopštenju se detaljno navode preduzete mere, potencijalne posledice, kao i očekivanja u vezi sa potpunim oporavkom sistema.
U nastavku prenosimo saopštenje Ministarstva pravde u celosti:
Ministarstvo pravde je 11. jula 2025. godine putem saopštenja obavestilo javnost da je pravosudni informacioni sistem Republike Srbije izložen ozbiljnom i kompleksnom malicioznom sajber napadu, koji je imao potencijal da ozbiljno ugrozi funkcionisanje pravosudnih organa širom zemlje na duži period.
S obzirom da je u poslednjih godinu dana više državnih organa bilo na meti hakera, odnosno malicioznih napada, postoji otvorena sumnja da se radi o delu hibridnog rata koji se vodi protiv Republike Srbije.
Obaveštavamo javnost da su u toku aktivnosti na postepenom vraćanju sistema u pun radni režim.
Planirana je i implementacija novih centralizovanih bezbednosnih rešenja, kao i obnova hardverske infrastrukture.
Molimo sve građane Republike Srbije, pravosudne organe, kao i javne beležnike i javne izvršitelje za razumevanje, saradnju i strpljenje u narednom periodu.
Ministarstvo pravde je svesno da zastoj u radu navedenih organa otežava svakodnevne poslove građana i privrede, ali zajedničkim naporima možemo obezbediti potpunu zaštitu podataka, sprečiti dalje širenje malicioznih pretnji i omogućiti povratak u stabilno i bezbedno funkcionisanje pravosudnog IKT sistema.
Politizacija i neprimereni komentari samo otežavaju vraćanje stvari u normalu.
Ministarstvo pravde očekuje da će sistem u potpunosti profunkcionisati u sledećih nekoliko dana, ali bi bilo nezahvalno i neozbiljno odrediti tačan datum, jer u ovakvom poslu je to nemoguće.
Takođe ukazujemo da je od početka 2025. godine IKT tim (Odeljenje za informaciono-komunikacione tehnologije, Sektora za materijalno-finansijske poslove) Ministarstva pravde uspešno sprečio dva pokušaja upada u sistem.
Prvi je bio na sajt Ministarstva pravde koji je došao iz Mađarske i Ukrajine, a zatim se Više javno tužilaštvo u Kragujevcu našlo na meti hakera.
Međutim, najnoviji napad se izdvaja po svom obimu, tehničkoj složenosti i sofisticiranoj metodologiji, zbog čega je bilo neophodno hitno angažovanje svih raspoloživih kapaciteta – kako državnih tako i partnerskih kompanija u okviru sajber bezbednosti.
Stručnjaci iz više institucija uključili su se u realnom vremenu, što potvrđuje ozbiljnost situacije.
Ministarstvo pravde je u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu (KITEU) i Telekomom Srbija bilo primorano da donese odluku o prekidu svih mrežnih komunikacija ka i između pravosudnih organa, u cilju izolacije pretnje i sprečavanja njenog širenja.
Ova mera je doneta u skladu sa najvišim bezbednosnim standardima, u dogovoru sa službama bezbednosti Republike Srbije.
U skladu sa navedenim, javni beležnici i javni izvršitelji trenutno nisu u funkcionalnoj mogućnosti da koriste povezane elektronske sisteme, s obzirom da su i oni sastavni deo pravosudne infrastrukture.
Imajući u vidu potencijal za širenje malicioznog koda van primarne infrastrukture, neophodna je dodatna predostrožnost u svim povezanim službama i organizacijama.
Ukazujemo da tzv. maliciozni (zlonamerni) napad predstavlja namerno ugrožavanje informacionog sistema uz korišćenje softvera kao što su virusi, trojanci, ransomware i drugi oblici „malvera“ (malicious software), sa sledećim ciljevima:
• zaključavanje ili krađa podataka,
• onemogućavanje funkcionisanja sistema (DoS/DDoS napadi),
• preuzimanje kontrole nad serverima i radnim stanicama,
• ucena putem ransomware-a (otkupnina za pristup podacima).
Posledice ovakvih napada mogu uključivati:
• gubitak poverljivih i ličnih podataka,
• prekid rada pravosudnih organa,
• blokadu komunikacije sa drugim institucijama,
• finansijsku i pravnu štetu,
• narušavanje poverenja građana u institucije pravde.
Zahvaljujući ranije sprovedenim bezbednosnim merama, uspešno je izvršeno zaključavanje i izolacija podataka, kao i aktivacija privremenih alata za detekciju i odbranu od napada.“
Podsećamo, K1 info pisao je velikim problemima u radu javnih beležnika u Srbiji, a više o tome pročitajte OVDE.
BONUS VIDEO:
NATO NA UDARU RUSKIH HAKERA! Britanski ministar zabrinut: "Moskva neće dvaput razmišljati o napadima"
Optužbe su usledile pošto su tenzije između Rusije i Zapada dramatično eskalirale
24.11.2024
SvetUBIJEN ČOVEK KOJI JE HTEO DA SPREČI RAT IZMEĐU HRVATA I SRBA Josip Reihl Kir stradao jer je želeo da svi žive u miru!
Na dan kada je ubijen javno ga je prozvao i optužio Branimir Glavaš u emisiji kod novinara Draga Hedla
25.07.2025
Sudbine
Ostavite komentar