DANAS PAKLENI DAN, ALI STIŽE OSVEŽENJE: Izuzetno toplo u većem delu zemlje kao da smo u Sahari
U toku noći očekuje se jače naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom
Vesti
Na dan kada je ubijen javno ga je prozvao i optužio Branimir Glavaš u emisiji kod novinara Draga Hedla
podeli vest:
Na današnji dan 1955. godine rođen je Josip Rajhl Kir. Bio je načelnik osiječke policije, a ubijen je 1. jula 1991. godine, na samom početku rata. Kir je bio poznat kao mirotvorac, što je prilično uspešno sprovodio u praksi - bez oružja, samo kroz dijalog, mirio je zavađene stanovnike podeljene po etničkoj osnovi.
Na mesto komandanta policije u Osijeku postavljen je nakon prvih demokratskih izbora 1990. godine. Sa ove pozicije, tokom najintenzivnije ratne propagande obe strane, pokušao je da spreči otvoreni rat u istočnoj Slavoniji odlazeći na barikade srpskih pobunjenika kako bi ih ubedio da razgovaraju.
Pokušao je da smiri uzavrelu atmosferu i na hrvatskoj i na srpskoj strani. Na razgovore sa srpskim pobunjenicima išao je nenaoružan, a svedoci tog vremena opisuju ga kao miroljubivog čoveka, sa uglađenim manirima potpuno netipičnim za policijske načelnike.
Na sednici Skupštine grada Osijeka u junu 1991. godine javno je obećao: „Dok god sam ja načelnik Policijske uprave Osiječko-baranjske, neće biti rata između Srba i Hrvata na ovom području.“ Takvi stavovi nisu odgovarali tadašnjim ekstremnim stavovima HDZ-a.
Na dan kada je ubijen, Glas Slavonije objavio je intervju sa Branimirom Glavašem, u kojem je pozvao građane Osijeka da više ne prijavljuju sva zapažanja o sumnjivim događajima i osobama policiji, već Sekretarijatu za narodnu odbranu, i objasnio da HDZ više ne veruje osječkoj policiji i njenom načelniku Josipu Rajl-Kiru. Intervju je vodio novinar Drago Hedl, kome je Rajhl-Kir petnaestak dana pre smrti rekao da se plaši za bezbednost.
Ubijen je 1. jula 1991. godine na kontrolnom punktu hrvatske policije između Osijeka i Tenje, vraćajući se sa pregovora sa pobunjenim Srbima u prigradskom delu Osijeka, zajedno sa potpredsednikom Gradskog veća Osijeka, Goranom Zobundžijom, i gradskim odbornikom, Milanom Kneževićem. Ubio ga je pripadnik rezervnog sastava hrvatske policije Antun Gudelj, pred policajcima kojima je tada Kir komandovao.
Uprkos kasnijem suđenju ubici, tek 2009. godine Gudelj je osuđen na 20 godina zatvora, a okolnosti ubistva i politička pozadina nikada nisu u potpunosti razjašnjene. U junu 2024. godine, Viši krivični sud (VKS) potvrdio je odluku Županijskog suda u Sisku o uslovnom otpuštanju Antuna Gudelja, koji je bio osuđen na jedinstvenu kaznu od 20 godina zatvora za tri ubistva.
U toku noći očekuje se jače naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom
pre 1 sat
SrbijaNa dan kada je ubijen javno ga je prozvao i optužio Branimir Glavaš u emisiji kod novinara Draga Hedla
pre 20 sati
Sudbine
Ostavite komentar