Vesti > Hronika

Da li se UKIDA zabrana uslovnog OTPUSTA za DOŽIVOTNI ZATVOR: Reagovalo i Ministarstvo pravde

Na predlog MUP, proširena je definicija nužne odbrane, koja će postojati i u situaciji kada napad nije ni započeo

Izvor: K1info

23/09/2022 > 13:44

podeli vest:

Da li se UKIDA zabrana uslovnog OTPUSTA za DOŽIVOTNI ZATVOR: Reagovalo i Ministarstvo pravde
Foto: Pexels.com


Krivični zakonik Srbije menjan je u poslednjih deset godina nekoliko puta, a po svoj prilici uslediće nove izmene ovog  veoma važnog pravnog akta.  

Podsetimo, dnevni list "Politika" danas je objavio da će biti ukinuta apsolutna zabrana uslovnog otpusta za doživotni zatvor, pozivajući se na reči državne sekretarke Ministarstva pravde Lidije Pavićević, sa otvaranja Savetovanja krivičara na Zlatiboru.

Sa druge strane, Ministarstvo pravde saopštio je da njihovi predstavnici na savetovanju na Zlatiboru nisu izjavili da će biti ukinuta apsolutna zabrana uslovnog otpusta za doživotni zatvor, već da su izmene i dopune Krivičnog zakonika, čija je priprema u toku, posledica realizacije aktivnosti iz Revidiranih akcionih planova za poglavlja 23 i 24.

- Niko od predstavnika Ministarstva pravde nije izneo da će biti ukinuta apsolutna zabrana uslovnog otpusta za doživotni zatvor, već da su izmene i dopune Krivičnog zakonika čija je priprema u toku posledica realizacije aktivnosti iz Revidiranog akcionog plana za Poglavlje 23 ''Pravosuđe i osnovna prava'' i Revidiranog akcionog plana za Poglavlje 24 ''Pravda, sloboda i bezbednost" - kažu u saopštenju dostavljenom Tanjugu.

Dodaje se da se na savetovanju vodila isključivo stručna rasprava o tom pitanju, u kojoj su učestvovali profesori krivičnog prava, sudije, javni tužioci i drugi, ali da nije donet zaključak da će biti ukinuta apsolutna zabrana uslovnog otpusta za doživotni zatvor.

To će, napominju, potvrditi i zaključci sa savetovanja koji će biti naknadno objavljeni.

Savetovanje Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu se održava na Zlatiboru u periodu od 22. do 24. septembra.

Predložene izmene i dopune obuhvataju apsolutnu zabranu uslovnog otpusta za osuđenike na doživotni zatvor, a predlog je i da se  promeni i definicija nužne odbrane. Ovo je objasnila državna sekretarka Ministarstva pravde Livija Pavićević na otvaranju tradicionalnog godišnjeg savetovanja krivičara koje je održano na Zlatiboru.

Foto: Pixabay.com

 

- Na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, proširena je definicija nužne odbrane, koja će postojati i u situaciji kada protivpravni napad nije ni započeo, a u cilju otklanjanja opasnosti od predstojećeg protivpravnog napada. Ukida se apsolutna zabrana uslovnog otpusta osuđenih na doživotni zatvor za određena teška krivična dela. Kao posebna okolnost za odmeravanje kazne za krivično delo učinjeno iz mržnje dodaje se i invaliditet –- kazala je Livija Pavićević.

To su neke od važnijih izmena koje je radna grupa već unela u tekst  nacrta izmena i dopuna Krivičnog zakonika, a promene i dopune pripremaju kako u opštem tako i u posebnom delu zakonika. Prema rečima državne sekretarke, javna rasprava mogla bi da počne već krajem ove godine, kada će biti završena radna verzija izmena i dopuna, koja će biti  dostupna javnosti na sajtu Ministarstva pravde.

Advokat Dragoljub Đorđević: Tek će se analizirati

- Radna grupa je počela da radi na izmenama Krivičnog zakonika (KZ), ali rano je da se govori o konkretnim koracima, jer su do sad održana samo dva sastanka. Razgovarao sam sa Nebojšom Stankovićem, jednim od članova radne grupe i rečeno mi je da su do sada urađene samo analize dosadašnjih predloga i da je diskutovano o predlozima, ali da iskristalisanih stavova još nema - kaže za naš portal Dragoljub Đorđević. 

Na pomenitom skupu na Zlatiboru direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja dr Ivana Stevanović predložila je i da se započne rad na potpuno novom Zakonu o maloletnicima, koji je donet pre 17 godina i nikada nije menjan.

Pomoćnik ministra pravde Vladimir Vinš govorio je o značaju izmena Ustava u oblasti pravosuđa i setu pravosudnih zakona. Najveći izazov bio je kako formulisati uslove za izbor istaknutih pravnika u najviša pravosudna tela.

300 sudija, advokata i profesora

Tradicionalnom godišnjem savetovanju krivičara na Zlatiboru, koje organizuje Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu, prisustvuje više od tri stotine sudija, tužilaca, advokata i profesora. Njima su se na svečanom otvaranju obratili prof. dr Stanko Bejatović, predsednik udruženja, zatim sudije Ustavnog suda Srbije prof. dr Dragana Kolarić i prof. dr Milan Škulić, predsednik Krivičnog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda Bata Cvetković, direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić, predsednica Prekršajnog apelacionog suda Leonida Popović, član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije Dragoslav Ljubičanović, a ispred misije OEBS-a Nataša Novaković.

Foto: Pixabay.com

 

Tema ovogodišnjeg savetovanja krivičara su „Vaninstitucionalne mere, pojednostavljene forme postupanja i drugi krivičnopravni instrumenti reakcije na kriminalitet i pozitivno kazneno zakonodavstvo (ispunjena očekivanja ili ne?).

U nastavku rada raspravljaće se o tome kakvi su efekti kazne kućnog zatvora i mere kućnog pritvora, kako se u praksi primenjuje sankcija rada u javnom interesu, načelo oportuniteta krivičnog gonjenja, sporazum o priznanju krivičnog dela i drugi pojednostavljeni postupci koji su u proteklim decenijama izmenili naše krivično zakonodavstvo.

 

 

 

Ostavite komentar