Slobodno vreme > Tehnologija

ZNATE LI ŠTA JE TWITCH Zaludeo klince, a zgrozio roditelje. Ovo je popularna aplikacija o kojoj cela Srbija priča

Izvor: K1info

Autor: K.J.

16/07/2025 > 10:53

podeli vest:

ZNATE LI ŠTA JE TWITCH Zaludeo klince, a zgrozio roditelje. Ovo je popularna aplikacija o kojoj cela Srbija priča
Foto: Pexels.com


Twitch u Srbiji postaje sve popularniji među tinejdžerima i mladima. Iako su mnogi roditelji čuli za Twitch, većina nije potpuno svesna šta se zapravo na toj platformi dešava.

Klince sve više oduševljava platforma za striming i gledanje raznih klipova, a prijavljuju se izuzetno mladi, čak deca od 13 godina. Veliki problem je u tome što sama aplikacija nema adekvatnu cenzuru i propratne "zakone", pa može biti veoma opasno ukoliko roditelji ne reaguju.

Šta je Twitch?

Twitch je platforma za strimovanje uživo (live streaming), prvenstveno fokusirana na video igre, ali i sve popularnija za muziku, lifestyle, podkaste i "just chatting" – razgovore sa pratiocima.

Pokrenut 2011. godine, Twitch je sada u vlasništvu Amazona i ima milione aktivnih korisnika dnevno.

U Srbiji, Twitch postaje sve zastupljeniji, posebno među mladima koji žele da prate omiljene gejmere, influensere, jutjubere i domaće strimere.

Šta deca najviše gledaju na Twitch-u?

Na Twitch-u u Srbiji najpopularniji su:

  • Gejming strimovi – Fortnite, Minecraft, GTA V, League of Legends
  • Just Chatting – influenseri koji samo razgovaraju sa publikom, često na kontroverzne teme
  • Muzika i DJ strimovi – sve češće omiljeni među starijim tinejdžerima
  • IRL strimovi – prenošenje života „u stvarnom vremenu“, iz kafane, sa putovanja, čak i iz kreveta
Freepik.com
Upozorenje za roditelje: šta sve deca mogu da vide?

Iako Twitch na prvi pogled deluje bezazleno, sadržaj na njemu nije uvek prikladan za decu. Evo nekoliko stvari na koje roditelji moraju da obrate pažnju:

  • Neprimeren jezik i ponašanje - Mnogi strimeri psuju, koriste uvredljiv jezik ili komentarišu teme koje nisu prikladne za mlađe od 18 godina.
  • Nadzor i privatne poruke - Twitch ima funkciju uživo chat-a, gde deca mogu da stupe u kontakt s nepoznatim ljudima, što može dovesti do vrbovanja, uvreda ili neprikladne komunikacije.
  • Donacije i trošenje novca - Deca vrlo lako mogu da potroše novac roditelja šaljući donacije omiljenim strimerima - često bez znanja odraslih.
  • Zavisnost i dugotrajno gledanje - Twitch strimovi često traju satima. Deca provode i po 5–6 sati dnevno gledajući sadržaj, što šteti snu, učenju i zdravlju.
Kako da roditelji zaštite decu?

Ako vaše dete koristi Twitch, trebalo bi da obratite pažnju na to šta gleda i koliko dugo se zadržava na samoj platformi. Postavite roditeljski nadzor putem Twitch naloga ili eksternih aplikacija! Razgovarajte sa detetom otvoreno o tome šta gleda, zbog čega i šta mu se tu dopada.

Važno je da objasnite svom detetu da nije ono što vide u takvim klipovima uvek realnost - strimeri često glume kako bi prikupili više pregleda.

Važno je da svom detetu ograničite vreme korišćenja interneta, a možete i da napravite dnevni raspored.

Pratite istoriju gledanja i prijavite neprimerene strimere.

Twitch za decu u Srbiji može biti zabavna platforma, ali i potencijalno opasna ako se koristi bez nadzora. Važno je da roditelji ne ignorišu ono što deca gledaju, već da budu uključeni, informisani i da postave jasna pravila. Digitalno doba nosi nove izazove – Twitch je samo jedan od njih.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar