NE KREĆITE NA ODMOR AKO NISTE OVO OČISTILI! Greška koju prave svi, a skupo ih košta po povratku
Pripremanje kuće pre odmora može značajno smanjiti neprijatnosti kada se vratite.
24.07.2025
Mozaikpodeli vest:
Putovanje sopstvenim automobilom u Grčku i ove godine je među najpopularnijim izborima građana Srbije.
Osim što nudi veću slobodu kretanja i mogućnost da obiđete više mesta, ova opcija često se pokazuje i kao isplativija za porodice i grupe. Ipak, putovanje na duži put sopstvenim vozilom nosi i određene rizike – od manjih kvarova do saobraćajnih nezgoda.
Zato je važno znati šta da učinite, ako se nađete u takvoj situaciji tokom boravka u Grčkoj.
U slučaju da dođe do saobraćajne nezgode, važno je ostati pribran i preduzeti sledeće korake:
Pre svega, odmah kontaktirajte call-centar osiguravajuće kuće kod koje imate ugovorenu pomoć na putu. Njihovi operateri će vas uputiti šta dalje da radite u skladu sa vrstom štete i okolnostima nezgode.
Pripremanje kuće pre odmora može značajno smanjiti neprijatnosti kada se vratite.
24.07.2025
MozaikUkoliko nema povređenih i nije došlo do veće materijalne štete, situacija se najčešće rešava popunjavanjem tzv. Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi. Taj dokument služi kao osnov za obradu osiguravajućeg slučaja i važno je da bude precizno i uredno ispunjen od strane oba vozača.
Međutim, ako ima povređenih, ako je šteta veća ili ako se ne možete dogovoriti sa drugim učesnikom nezgode, pozivanje policije je obavezno. Policija će sačiniti zapisnik koji je neophodan za bilo kakav dalji pravni i osiguravajući postupak.
Takođe, fotografišite mesto nezgode iz više uglova – uključujući oštećenja na vozilima, registarske tablice, tragove kočenja i saobraćajne znakove – kao i sve što može poslužiti kao dokaz.
Ne zaboravite da zapišete lične podatke i podatke o osiguranju drugog vozača, uključujući broj polise i naziv osiguravajuće kuće. Ukoliko je policija izašla na lice mesta, tražite potvrdu o uviđaju i informaciju o tome kada i gde možete preuzeti zapisnik.
Ukoliko je nezgodu izazvao vozač sa grčkim tablicama, obratite se njegovoj osiguravajućoj kući. Podaci o osiguravaču nalaze se na polisi koju je dužan da vam pokaže. Tada sledi podnošenje zahteva za naknadu štete – u Grčkoj to može da se obavi lično, poštom ili mejlom, u zavisnosti od politike konkretne osiguravajuće kuće.
Oštećeno vozilo će najverovatnije morati da se pregleda u njihovoj filijali, a ako je potrebno, možete angažovati i advokata ili agenciju koja se bavi međunarodnim osiguranjem.
Ako je u nezgodi učestvovao vozač koji nije ni iz Srbije ni iz Grčke, pravila se dodatno komplikuju. Snimanje štete možete obaviti u bilo kojoj grčkoj osiguravajućoj kući, ali se nadoknada štete najčešće ostvaruje putem tzv. Biroa zelene karte i preko korespondentskih osiguravača.
U tom slučaju nikako nemojte popravljati vozilo niti preduzimati bilo kakve korake pre nego što dobijete policijski zapisnik.
Ako vozite vozilo koje je uzeto na lizing ili je vlasništvo pravnog lica, obavezno sa sobom ponesite ovlašćenje za upravljanje vozilom u inostranstvu – i to na engleskom jeziku. Najbolje je da imate i prevedenu i overenu kopiju ugovora o lizingu, kako biste izbegli komplikacije na granici ili u slučaju nezgode.
Po povratku, možete podneti odštetni zahtev direktno iz Srbije – elektronski ili poštom. Ukoliko osiguravajuća kuća iz Grčke ima predstavništvo u Srbiji, proces će biti značajno olakšan. Ipak, važno je napomenuti da se snimanje štete u Srbiji, iako tehnički moguće, ne preporučuje jer može izazvati razlike u proceni i otežati isplatu štete.
Ukoliko ste vi odgovorni za saobraćajni udes, a nema većih posledica, šteta se najčešće rešava Evropskim izveštajem. U suprotnom, ako je uključena policija, možete očekivati izricanje novčane kazne u skladu sa grčkim zakonima.
Ako vozilo nakon nezgode nije u voznom stanju, kontaktirajte šlep službu. Trošak šlepanja pokriva ili krivac ili vaša asistencija, u zavisnosti od vrste paketa koji ste ugovorili. Važno je da ne popravljate vozilo pre nego što bude obavljen zvaničan zapisnik.
U mnogim slučajevima imate pravo na dodatne benefite, poput plaćenog smeštaja ili nastavka puta o trošku osiguranja.
Ako je neko od putnika povređen, odmah potražite lekarsku pomoć. Neophodno je da čuvate svu medicinsku dokumentaciju, uključujući račune i nalaze, jer su oni ključni za ostvarivanje prava na naknadu štete.
U slučaju da osiguranje osporava visinu naknade ili odugovlači sa isplatom, možete se obratiti Birou zelene karte Srbije na broj 011/2927-950. Rok za isplatu je do 90 dana od dana podnošenja kompletne dokumentacije.
AMSS pomoć na putu: +381 1987 ili +381 11 333 1200
Udruženje osiguravača Srbije: +381 11 2927 900
Evropski broj za hitne slučajeve: 112
Ne – za ulazak u Grčku nije potreban zeleni karton. Srbija je deo Multilateralnog sporazuma o registarskim oznakama, što znači da su važeća registracija s nalepnicom i polisa obaveznog osiguranja iz Srbije dovoljni dokumenti.
BONUS VIDEO:
Policija proverava da li je bilo propusta na gradilištu
pre 14 minuta
SvetNa dan kada je ubijen javno ga je prozvao i optužio Branimir Glavaš u emisiji kod novinara Draga Hedla
pre 11 sati
Sudbine
Ostavite komentar