Priče > Društvo

600 DECE iz RUSIJE I UKRAJINE u đačkim klupama srpskih škola - NIJE LAKO ni deci ni nastavnicima

Rusi se tretiraju kao strani državljani, a Ukrajinci kao izbeglice

Izvor: K1info/rts.rs

16/11/2022 > 10:32

podeli vest:

600 DECE iz RUSIJE I UKRAJINE u đačkim klupama srpskih škola - NIJE LAKO ni deci ni nastavnicima
Foto: Unsplash.com


Ove školske godine u klupe srpskih škola je ušlo 66 učenika iz Ukrajine i više od 530 iz Ruske Federacije. Ovaj podatak govori da je demografska slika Srbije znatno se promenila od početka rata u Ukrajini, a za manje od devet meseci u našu zemlju izbeglo je oko 18.000 Ukrajinaca, a boravak je prijavilo i više od 100.000 Rusa. 

- Došla sam u Srbiju 20. marta. Trenutno ne radim jer je jako teško naći posao. Sviđa mi se ovde i ljudi su nas lepo prihvatili. Ostaću u Srbiji jer za mog muža koji je Srbin nije dobro da se vrati. Takođe, nije dobro ni za dete jer je uništeno mesto odakle smo i njegova škola - priča Tanja Vukas koja je izbegla iz ukrajinskog grada Černigova.

Mnogi su u Srbiju, poput Tanje, došli sa porodicama. Deca državljana Ukrajine i Rusije ravnopravno pohađaju nastavu, ali imaju različit status u našem obrazovnom sistemu. Ukrajinci se tretiraju kao izbeglice, a Rusi klupama srpskih školakao strani državljani.

Najveći broj dece pohađa osnovne škole u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu i Valjevu.

- I oni se prilagođavaju nastavi i škola prilagođava svoje sadržaje, naravno razumevajući situaciju u kojoj su se oni našli. Svi predmeti su im otprilike laki sem srpskog jezika, matematika - to su brojke pa im lakše padne, kao i likovno i muzičko - navodi učitelj Miloš Puača, OŠ Vuk Karadžić Beograd.

Foto: Unsplash.com

 

Puača ukazuje da u školi za nove učenike imaju razumevanja.

- Za odgovaranje i učenje im se uvek produžava neki period, ali se i postavljaju granice da bi i oni mogli da osete neku odgovornost i da se sami trude i prilagode situaciji u kojoj su se našli, ne svojom voljom, a mi se trudimo da im pružimo sve što je u našoj moći da im taj život koji je u drugim okolnostima olakšamo - napominje učitelj u toj beogradskoj školi.

U Ministarstvu prosvete za RTS kažu da u sistem obrazovanja nisu uključeni niti zaposleni predavači iz drugih zemalja, pa tako ni iz Rusije i Ukrajine, jer to, navode, nije deo naše obrazovne praske.

- Svesni izazova sa kojim se zaposelni u sistemu obrazovanja suočavaju prilikom uključivanja izbeglica, migranata i stranih državljana u nastavu, Ministarstvo prosvete aktivno podržava škole u kojima se obrazuju ove društvene grupe i to kroz jačanje kapaciteta ustanova, ali i unapređivanjem kompetencija zaposlenih u sistemu za rad sa ovim učenicima - napominju u Ministarstvu.

Zakonom je uređeno da ustanova organizuje učenje srpskog kao stranog jezika za učenike koji ne poznaju jezik na kome se izvodi obrazovno-vaspitni rad.

Ministarstvo je do sada obučilo više od 600 nastavnika srpskog i stranog jezika za primenu novog kurikuluma za Srpski kao strani jezik, a dostupni su i materijali, kao i Priručnik za nastavnike na veb stranici Nacionalnog obrazovnog portala Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

 

 

 

 

Ostavite komentar