Britanski trgovački lanci UKLANJAJU ROKOVE TRAJANJA sa svojih proizvoda, evo ŠTA JE RAZLOG ZA TO
Da li je ovo pravi način da se spreči bacanje hrane?
11.08.2022
SrbijaMeso, mleko i sireve ne treba jesti nikako posle isteka roka trajanja zbog bakteriološke ispravnosti, ali sve ostalo možemo
podeli vest:
Istraživanje je pokazalo da većina potrošača na prostoru EU ne razume jasno razliku između oznaka “upotrebljivo do” i “najbolje upotrebiti do”, istakla je profesorka Hemijskog fakulteta dr Dušanka Milojković Opsenica.
To predstavlja veliki problem zbog koga se na godišnjem nivou bacaju enormne količine hrane, koje su bile bezbedne za upotrebu. Kako se to više ne bi dešavalo, Evropska komisija do kraja godine predlaže novi sistem označavanja rokova trajanja hrane.
- “Upotrebljivo do” je oznaka koja se koristi za rok upotrebe na namirnicama sklonim kvarenju. To su mleko, mlečni proizvodi, sveže meso i slične namirnice. “Najbolje upotrebiti do” je oznaka koja se sada zamenjuje pogodnijom oznakom i odnosi se na određeni kvalitet do navedenog roka upotrebe. To ne znači da po isteku tog roka namirnica ne ispunjava uslove za bezbednu upotrebu ili nije bezbedna za upotrebu - objasnila je profesorka.
Kako kaže, bilo je nekih predloga kako to da se izmeni.
- Švedska i Norveška su uvele neke alternativne oznake koje su dodatno zbunjivale potrošače. Bilo je oznaka “najbolji kvalitet do, ali i „upotrebljivo i po isteku tog roka”. To je isuviše dugačko i neprecizno za potrošače da pročitaju - rekla je ona u "Uranku".
Da li je ovo pravi način da se spreči bacanje hrane?
11.08.2022
SrbijaProfesorka kaže da trgovci vode računa o proizvodima.
- Trgovci koji stavljaju proizvode na rafove poprilično vode računa o roku upotrebe i upoznati su sa propisima. Mislim da je to jako dobro. Ako namirnica ima oznaku „upotrebljivo do“, ona ne bi smela da se nađe po isteku tog roka u prodaji. Oni koji stavljaju namirnice kojima ističe rok trajanja treba to da naznače i da spuste cenu. Što se tiče namirnica sa oznakom “najbolje upotrebiti do” treba da ostanu na rafu po sniženoj ceni - kaže profesorka.
Ona tvrdi i da će se rok trajanja proizvoda povećati.
- Cilj Evropske komisije je da se do 2023. godine značajno smanji količina hrane koja se baca. Trebalo bi da se svede na polovinu. Na osnovu rezultata pouzdane analize treba da se produži rok upotrebe. Pored toga što zbunjuje potrošače, upravo je to razlog zašto se ukida „najbolje upotebiti do“. To se odnosi na namirnice koje su ispravno skladištene i u originalnom pakovanju, ako nije oštećena ambalaža. Ako je proizvod pravilno skladišten može se još određeno vreme koristi. Vrlo ozbiljne studije stabilnosti tih namirnica su urađene i rokovi će biti duži nego što su sada sa tom oznakom “najbolje upotrebiti do” - kaže Milojković Opsenica.
Savez samostalnih sindikata Srbije kritikuje cene osnovnih namirnica
30.09.2022
ČuvarkućaIako deluje nemoguće uštedeti, čak i u ovim kriznim vremenima kada sve poskupljuje možete se vratiti kući iz prodavnice sa kusurom
26.09.2022
SrbijaPravni savetnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Marko Dragić ističe da su potrošači zbunjeni, a hrana propada.
- U Srbiji propadne 300.000 tone hrane zbog toga što se hrana prekomereno kupuje. Kada dođe taj momenat da se pogleda samo datum, po automatizmu vidi se da ističe rok trajanja, a ne gleda se da li je to preporuka “najbolje upotrebiti do”. Tako dolazimo do toga da se ta hrana baca. Ne razmišlja se o tome da li i dalje ima svoja svojstva i da li je upotrebljiva - rekao je Dragić.
On je objasnio šta se radi u situaciji kada istekne rok trajanja.
- Artikle kojima je istekao rok trajanja trebalo bi odmah ukloniti sa rafova. Kada je reč o artiklima sa oznakom “najbolje upotrebiti do” trebalo bi da se jasno naznači šta su i staviti ih na vidljivo mesto uz oznaku da je pri isteku roka trajanja. Neke agencije već rade na tome da se taj višak “neadekvatnih” proizvoda daje nekim ugroženim grupama - rekao je Dragić.
On je istakao da je svaki trgovac u obavezi da prekontroliše robu i da vidi šta se nalazi na rafu.
- Ako primeti nešto vizuelno ili proizvod ima neki nedostatak prodavac to mora da ga ukloni sa rafa, bez obzira na to što nije istekao rok trajanja. Kada otvorite proizvod i on nije dobar vi možete da se obratite trgovcu i on da vam refundira novac ili da dobijete novi proizvod u vrednosti robe koju ste platili, bez obzira da li je rok trajanja validan ili ne. Tu je u pitanju skladištenje proizvoda i način čuvanja. Potrošač je sa te strane maksimalno zaštićen - napomenuo je on i dodao:
- Skladištenje je veliki problem kod trgovaca uglavnom kada su u pitanju mlečni proizvodi, sirevi, mlečne prerađevine. To je najkvarljivija roba. Informacije sa terena nam govore da trgovci bez problema zamene te proizvode. Ne postoji dovoljno inspekcijskog nadzora koji će se baviti time. U Evropi postoji kolektivna tužba i proizvođači se toga jako plaše. U našem pravnom sistemu ne postoji kolektivna tužba, pa potrošači ne mogu na taj način da zadovolje pravdu.
Nutricionista Branka Mirković je objasnila da meso, mleko, sireve ne treba jesti nikako nakon roka trajanja zbog bakteriološke ispravnosti, ali sve ostalo možemo.
- Gube se nutritivne vrednosti, ali hrana je bakteriološki ispravna. To treba da zna onaj ko kupuje robu i da mu se smanji cena. Šta je problem? Ne znamo kako je ta hrana odlagana i na koji način se čuva, o tome isto treba voditi računa. Ali novi zakon ima još neke dobre stvari, a to je deklarisanje u smislu obaveštavanja potrošača i o nekim drugim nutritijentima, da li postoje alergeni, ko treba da ih koristi, a ko ne treba. Ako se ovaj zakon primeni kako treba potrošač će biti spasen - rekla je Mirković.
Nutricionistkinja Branka Mirković je predložila da se kažnjeni proizvođači pojave u medijima.
- Kažnjeni proizvođači moraju da se pojave u medijima. Zakon je dobar i treba ga primenjivati, ali treba informisati potrošače da odreaguju. Novac se teško zarađuje, a zdravlje se lako gubi. Poruka potrošačima je da reaguju. Čitajte deklaracije, ako ne razumete - nemojte ni da kupujete - ispričala je Mirković.
Preostala su još samo dva manja regulatorna koraka pre nego što ovako proizvedeno meso bude dostupno javnosti
18.11.2022
ČuvarkućaHrana je sve skuplja, a i pitanje je da li vam baš treba toliko sira, mesa, voća za nedelju dana
23.11.2022
ČuvarkućaSve više ljudi se žali da ne ume sa novcem. Evo nekoliko saveta koji će vam olakšati štednju i smanjiti troškove
22.11.2022
ČuvarkućaProsečnom domaćinstvu račun za struju u oktobru umanjen za 450 do 800 dinara
21.11.2022
ČuvarkućaPredsednik Republike Srpske je danas popodne zbog akutnih bolova pregledan
pre 2 sata
PolitikaOna je zahvalila svim članovima SNS na poverenju i energiji
pre 2 sata
PolitikaKako je naveo, sa velikom zabrinutošću već mesecima pratimo tragične vesti o stradanju naroda u Palestini
pre 3 sata
SrbijaOni su se osećali veoma loše, a neki su padali i u nesvest
pre 3 sata
SvetKako se može videti na društevnim mrežama, na vozilima je pričinjena manja materijalna šteta
pre 3 sata
HronikaSve se dogodilo kod zgrade Vlade RS
pre 3 sata
RegionPredsednik Srpske sutra će imati operaciju
pre 3 sata
PolitikaRadnik menjačnice je prilikom napada zadobio povredu ruke
pre 4 sata
HronikaIako su podeljeni čudnom iscrtanom granicom i žive na samoj tromeđi u multietničkoj sredini, meštani ovde od davnina žive složno
pre 4 sata
ReportažaIma troje dece, a evo šta su zapadni mediji poslednjih godina pisali o njoj zbog supruga
pre 9 sati
SudbineSvetlana je bila nastavnica matematike u zemunskoj školi, a tragične vesti podelio je kolektiv ove ustanove
pre 15 sati
SudbineGodine i ime penzionerke nisu objavljeni.
07.12.2024
SudbineU majici kratkih rukava je očistila krov kuće od snega i leda, ali imala i jednu zanimljivu poruku
07.12.2024
SudbinePotpuno je skrhan porodičnom tragedijom
07.12.2024
SudbineNa jednu od devojčica urušio se plafon, a nemaju ni za potrebštine dostojne normalnog života
07.12.2024
ReportažaZahvalnost, divljenje i želje za Bobanin ulazak u novu deceniju života i rada.
07.12.2024
Reportaža
Ostavite komentar