Zdravlje

DETE MOŽE DA ŠIRI ZARAZU 3 NEDELJE, BEZ DA IKO PRIMETI Vlada epidemija u vrtićima, da li ste primetili ovo kod mališana?

Roditelje uglavnom muči pitanje kako da prepoznaju da li im je dete zaraženo boginjama ili nekim drugim virusom

Izvor: K1info/blic.rs

Autor: Kristina Jokić

07/12/2024 > 10:27

podeli vest:

DETE MOŽE DA ŠIRI ZARAZU 3 NEDELJE, BEZ DA IKO PRIMETI Vlada epidemija u vrtićima, da li ste primetili ovo kod mališana?
Foto: Shutterstock


Pedijatri upozoravaju da se u vrtićkim kolektivima najčešće javljaju ovčije boginje tokom novembra, decembra i januara. Roditelji boginje kod dece najčešće uočavaju po osipu koji se javlja na telu, a najvažnije je da se na vreme jave lekaru.

Širom Beograda prijavljuju se slučajevi varičela. Ovčije boginje se mnogo bolje preleže ako se dete zarazi u predškolskom ili školskom uzrastu: komplikacije su mnogo ređe u smislu upale pluća ili upale moždanih ovojnica.  

Trenutno u vrtićima vladaju varičele, a roditelje uglavnom muči pitanje kako da prepoznaju da li im je dete zaraženo boginjama ili nekim drugim virusom.

Simptomi varičela

- Sada jeste vreme za ovčje boginje i njihove pojave u kolektivima. To bude novembar, decembar, januar, najčešće kao neka mala epidemija. Simptomi varičele počinju sa povišenom temperaturom, neraspoloženjem deteta, lošim opštim stanjem. Pojavi se prvo par tačkica koje izgledaju kao ujed komarca. Posle dan ili dva se ispunjavaju tim vodenastim vrhom, ali ono što je bitno to je da se ta ospa širi, da se ne ostaje pojedinačna ospa, nego se širi po licu, trupu, ekstremitetima i onda ste skoro sigurni. Dakle, ako ste danas imali dve ili tri ospice, sutradan ako imate desetak tih sa vodenastim vrhom, onda je to skoro stopostotno varičela - objasnila je za "Jutro na Blic" dr Olivera Ostojić, pedijatar i pulmolog DZ Dedinje. 

A ukoliko uz sve gorenavedene simptome čujete i epidemiološki podatak da su i druga deca u kolektivu gde je vaše dete bilo imali varičelu, onda je to definitivno i kod vašeg deteta ovčja boginja.

- Zarazna jeste do trenutka dok se ne pojavi krusta (krasta) pošto te ospe prolaze kroz par stadijuma koji se završava tim krustoznim stadijumom i sve vreme dok se krusta ne pojavi, dete je infektivno, znači trebalo bi da bude u izolaciji - objašnjava dr Ostojić.

Foto: Shutterstock

 

Dete je zarazno do tri nedelje 

Mogućnosti dobijanja bolesti jesu do tri nedelje, što je malo dug period i nezgodan za kolektiv.

- Bolest nije teška, to su dečije zarazne bolesti, u principu u ogromnom procentu nisu teške, prolaze kod kuće sa pojačanom higijenom kože, sa rehidracijom, sa pojačanom negom deteta, ali ono što je bitno to su komplikacije. Može se komplikovati u izvesnom broju slučajeva i upalom pluća, što onda već zahteva ozbiljniji pristup i možda čak i hospitalizaciju - priča dr Obradović.

Srećom, dodaje, komplikacija ovčjih boginja su veoma retke.

- To se retko dešava, ali ono što može da se desi kao komplikacija, češća komplikacija, to je upala pluća koja se takođe retko komplikuje sa nekim drugim stanjima - zaključila je dr Olivera Ostojić.

Prenošenje varičele

Varičela se prenosi direktnim kontaktom – vazdušno-kapljičnim putem, jer se virus nalazi u sekretu respiratornog trakta obolelih.
Drugi načini širenja obuhvataju direktni kontakt sa obolelim odnosno sa sadržajem vezikula kao i sa sadržajem vezikula obolelih od herpes zostera, pošto su te kožne promene kasna komplikacija i posledica infekcije virusom varičele.

Indirektan put prenosa je moguć preko predmeta kontaminiranih sadržajem vezikula. Poslednja faza kožnih promena - takozvane kraste nisu zarazne.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar