AKO VAM NEKO PRIĐE I ZATRAŽI OVU USLUGU - NIKAKO NE RADITE TO! I zahvalite nam se kasnije
Prevaranti iskorišćavaju situacije u kojima ljudi ne mogu da podignu novac sa bankomata, obmanjujući ih na razne načine
VestiKonzervirana tuna u Evropi ima visoku koncentraciju žive i premašuje granicu za ostale ribe, navodi se u izveštaju francuske NVO Blum
podeli vest:
Božićni post počeo je 28. novembra i trajaće 40 dana - do Badnjeg dana, 6. januara. Većina Srba posti što znači da je ovo period kada se riba konzumira u velikim količinama. Iako ova namirnica važi za jednu od najzdravijih, stručnjaci upozoravaju da riba u konzervama, naročito tunjevina, može da bude veoma štetna.
Konzervirana tuna u Evropi ima visoku koncentraciju žive i premašuje granicu za ostale ribe, navodi se u izveštaju francuske nevladine organizacije Blum, koji je objavljen u oktobru. Izveštaj je zasnovan na analizi skoro 150 limenki iz pet evropskih zemalja.
U svom izveštaju navode da Svetska zdravstvena organizacija (SZO) smatra da je živa jedna od deset hemijskih supstanci od značaja za javno zdravlje širom sveta, u rangu sa azbestom i arsenom, i da ovaj neurotoksin predstavlja ozbiljne rizike za ljudski organizam. Posle 18 meseci istrage, Blum je u izveštaju naveo da su, od 1970. moćni lobiji za tunjevinu svesno izabrali da favorizuju ekonomske interese industrijskog ribolova tune na štetu zdravlja preko stotina miliona potrošača tune u Evropi.
- Ovo cinično lobiranje dovelo je do postavljanja 'prihvatljivog' praga žive tri puta višeg za tunu nego za druge ribe kao što je bakalar, bez i najmanjeg zdravstvenog opravdanja za drugačiji prag. Maksimalni dozvoljeni nivo žive u tuni nije proizvoljno postavljen: on odgovara Drugim rečima, prag opasnosti nije postavljen radi zaštite zdravlja ljudi, već isključivo radi zaštite finansijskih interesa industrije tune. populacije, sa potencijalno ozbiljnim zdravstvenim posledicama - navode iz Blum-a i dodaju:
- Pre svega, moramo da se setimo da se živa, čije su globalne emisije naglo porasle u poslednja dva veka, nalazi u velikim količinama u okeanu. Akumulira se u ribama u svom najotrovnijem obliku, metilživi, završavajući na policama, a zatim i na tanjirima miliona porodica. Kao grabežljivac na vrhu lanca ishrane, tuna akumulira teške metale iz svog plena, što dovodi do velikog povećanja kontaminacije živom u poređenju sa manjim vrstama je najprodavanija riba u Evropi, međutim, redovno uzimanje metil žive – čak i u malim količinama – predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik, posebno (ali ne isključivo) za razvoj mozga fetusa i male dece.
Blum je nasumično odabrao 148 limenki iz pet evropskih zemalja (Engleske, Nemačke, Italije, Francuske i Španije) i testirao ih u nezavisnoj laboratoriji: 100% limenki je bilo kontaminirano živom.
Čak 57 testiranih konzervi premašilo je najstrožu maksimalnu granicu žive definisanu za ribu u Evropskoj uniji (0,3 mg/kg). Od 148 konzervi, jedna limenka kupljena u pariskoj prodavnici imala je rekordni nivo od 3,9 mg/kg, ili 13 puta veći nivo za vrste koje podležu najrestriktivnijoj granici od 0,3 mg/kg.
Proučavajući dokumente Svetske zdravstvene organizacije, Evropske komisije za hranu i Evropske komisije, ova organizacija navodi da evropske javne vlasti koriste stvarnu kontaminaciju tune živom da bi uspostavile prag koji obezbeđuje da 95 odsto tune može da se proda.
- Zbog toga tuna, jedna od najzagađenijih vrsta, ima tri puta veću toleranciju na živu od najmanje kontaminirane vrste (1 mg/kg u poređenju sa 0,3 mg/kg za bakalar, na primer). Nema zdravstvenog razloga za to. razlika: živa nije ništa manje toksična ako se unese preko tunjevine - upozoravaju iz Blum-a.
- Živa je moćan neurotoksin koji se vezuje za mozak i veoma ga je teško otarasiti. Svi to znaju - objasnila je Džuli Guterman, istraživač u Blumu i glavni autor istraživanja i dodala:
- Teško mi je bilo da poverujem da industrijalci i političari mogu svesno da izaberu zločinački cinizam, ali morao sam da se suočim sa činjenicama. Pošto su delovali pre nego što su regulatorni pragovi, to znači da proizvođači i prodavci sada mogu legalno da prodaju kontaminirane proizvode. Dozvoliti ljudima da veruju da je jedenje tunjevine bezbedno sa zdravstvene tačke gledišta je neoprostiva laž sa ozbiljnim posledicama.
Ona je nastavila da je važno zapamtiti da se u Evropi tunjevina uglavnom jede u konzervama.
- Međutim, prema našim saznanjima, od 2023. godine, veliki uvoznik poput Francuske ne vrši nikakve provere kontaminacije konzervirane tune: niti jednu proveru godišnje. Državne vlasti čak ni ne pokušavaju da sakriju svoje saučesništvo sa industrijom tune. dali su industrijskim ribarima i velikim trgovačkim lancima dozvolu za kontaminaciju - rekla je ona.
Hrvatska poslanica u Evropskom parlamentu (EP) Biljana Borzan, koja od septembra obavlja funkciju stalnog izvestioca evrosocijalista za bezbednost hrane, rekla je da ovakva razlika izaziva zabrinutost jer su rizici po zdravlje isti bez obzira na ribu koju građani konzumiraju.
- Smatram da bi uvođenje strožih ograničenja za živu u tuni u Hrvatskoj moglo pozitivno uticati na zdravlje građana, ali i povećati povjerenje potrošača u sigurnost hrane - rekla je Borzan za tportal.
- Zabrinjava i činjenica da je tunjevina u konzervi nedavno zabranjena u nekim rasadnicima u Velsu i Engleskoj zbog istraživanja koja pokazuju da može da sadrži toksične nivoe žive. Posebno je važno zaštititi najugroženije grupe, kao što su deca i trudnice. , jer su najizloženiji štetnom dejstvu metil žive, toksina koji je koncentrisan u morskim plodovima - dodala je ona.
Portparol EU za zdravlje i bezbednost hrane Stefan de Kirsmaker rekao je za Euronjuz da su 2022. godine obavljena testiranja na 25 vrsta ribe kako bi se videlo koja je optimalna granica u odnosu na zdravlje, ali i na tržište. Međutim, tunjevina nije uključena u studiju.
- Morate pronaći balans između zaštite potrošača od unošenja zagađivača i očuvanja lanca snabdevanja te ribe, kako bi ona ostala dostupna na tržištu - rekao je on.
Dodao je da se ne radi o povlađivanju tržišnim lobijima, već o dva izuzetno važna prioriteta jer je za zaštitu od zagađujućih materija važna i za potrošače, kao i činjenica da mogu da nastave da imaju koristi od konzumiranja određene ribe.
Bogata je proteinima, omega-3 masnim kiselinama i vitaminima, što je čini savršenim izborom za uravnoteženu ishranu tokom posta
28.11.2024
Posna jelaPročitajte šta o tome kaže dijetetičarka
15.04.2024
VestiOve pljeskavice su savršene za post, ručak ili laganu večeru
05.12.2024
Posna jelaNjihova hrskava korica i prepoznatljiv ukus oduševljavaju svakog ko ih proba
21.11.2024
Posna jelaSud je obavezao tužene United Media Digital d.o.o. da isplate 120.000 dinara sa zakonskom zateznom kamatom
pre 8 minuta
HronikaTelo muškarca pronađeno je ispred njegove prodavnice, a obdukcijom će se ispitati uzrok smrti
pre 15 minuta
HronikaLekari su predsedniku Republike Srpske savetovali duži oporavak posle komplikovanog zahvata na jednjaku.
pre 26 minuta
RegionPokret treba okupi i ljude koji do sada nisu bili u politici ili koji se nisu pronalazili u ideologiji bilo koje političke partije
pre 54 minuta
PolitikaIz Policijske uprave Trebinje Direktu nisu potvrdili više detalja uz napomenu da će se uskoro oglasiti saopštenjem
pre 1 sat
RegionO slučaju je obavešteno dežurno tužilaštvo koje je naredilo istragu, a osumnjičena do sada nije prijavljivana za nasilje u porodici
pre 1 sat
HronikaMinistarka prosvete rekla je da blokade u prosveti nisu predviđene zakonom i da svi koji u njima učestvuju moraju da budu svesni posledica
pre 1 sat
SrbijaNesreća se dogodila kada su putnici sišli sa voza koji je išao prema Mumbaju u zapadnoj saveznoj državi Maharaštra
pre 1 sat
SvetČuveni fudbaler "žuto-crnih" primljen je u bolnicu u nedelju, a povodom njegove smrti oglasio se i njegov Kostas
pre 1 sat
SudbinePorodica poznate novinarke obeležiće u subotu na Novom groblju treću godišnjicu njene smrti, a pomen počinje u 11 sati.
pre 1 sat
SudbineSinovi Milane i Nemanje Petrovića su prošle godine rođeni carskim rezom
pre 16 sati
ReportažaNapustio nas je jedan od najcenjenijih izvođača izvorne muzike
22.01.2025
SudbineVirtuozni klavijaturista i majstor više instrumenata, Gert Hadson preminuo je u 87. godini
21.01.2025
SudbinePosle niza manjih uloga, široku popularnost steako je u telenoveli "Dani naših života" u kojoj se pojavljivao od 2010. do 2011. godine
21.01.2025
SudbinePlivanje za Časni krst na jezeru u Malom Zvorniku obeležio je nesvakidašnji događaj koji je mnogima izmamio osmeh i suze
21.01.2025
ReportažaKviz "Potera" nakon pauze zbog praznične šeme vratio se na male ekrane
20.01.2025
Sudbine
Ostavite komentar