"TO JE BILA HANINA ŽELJA" Nataša Bekvalac o fotografiji sa Dačom Ikodinovićem koja je zapalila mreže (VIDEO)
Showbizz
podeli vest:
Ljubičaste meduze ovog leta pojavljuju se u grčkim morima, što je izazvalo zabrinutost među kupačima u brojnim oblastima. Nadležne organizacije, koje se bave praćenjem i identifikacijom njihovog prisustva, povećale su pripravnost.
Prema podacima Grčke opservatorije za biodiverzitet, zabeleženi su brojni slučajevi pojave ljubičastih meduza, naročito na Halkidi i severnoj Eubeji.
Konkretno, severna Eubeja već se suočava sa ozbiljnim problemom, jer funkcioniše kao izlaz Pagasitikos zaliva na otvoreno more. Sam Pagasitikos zaliv i dalje beleži prisustvo meduza, pretežno na istočnim obalama. Prisustvo ljubičastih meduza potvrđeno je i na Severnim Sporadima – Skiatosu i Skopelosu.
Grčka opservatorija za biodiverzitet pozvala je kupače na oprez, navodeći da se pojava širi mnogo brže nego što se prvobitno očekivalo. Njihovo kretanje uživo i mapa gde u kojim delovima Grčke se nalaze možete pratiti klikom na link OVDE.
Jedan kupač koji je doživeo ubod ljubičaste meduze na plaži na Eubeji izjavio je za lokalne medije da je čak i osam dana kasnije trag uboda bio vidljiv, a bol – nepodnošljiv.
„Prošlog četvrtka, nakon trčanja, odlučio sam da se osvežim u moru. Ušao sam u vodu i odmah me ubola u limfne čvorove ispod pazuha. Bol je bio užasan. Ruka mi je odmah otekla. Pokušao sam da stavim led, ali nije pomagalo. Pomogla je samo morska voda i kortizonska mast. Trag ni danas nije nestao.“
Prema Nacionalnom institutu za javno zdravlje Grčke, nematociste meduza izazivaju crvenilo, otok, peckanje, a u nekim slučajevima i ozbiljnije efekte poput dermonekroze, srčanih i neuroloških reakcija, što je naročito opasno za osetljive osobe.
Ubod ljubičaste meduze može izazvati:
*peckanje, intezivno crvenilo kože
* otok i trag u obliku pipaka
* mučninu, pad pritiska, glavobolju, dijareju, povraćanje
* bronhospazam i kratak dah
U retkim slučajevima može doći do ozbiljnih sistemskih reakcija, poput:
* hipotenzije
* otoka lica (angioedem)
* osipa, poremećaja svesti
* potrebe za hitnom hospitalizacijom
* Ne dirajte pipke golim rukama. Uklonite ih pomoću rukavica, kartice ili peska.
* Isperite zahvaćeno mesto isključivo morskom vodom. Slatka voda može pogoršati stanje.
* Stavite led ili hladne obloge da biste ublažili bol i otok.
* Nanesite kortizonsku mast radi smanjenja upale.
* Uzmite antihistaminik za ublažavanje svrab i sistemskih simptoma.
* Ako simptomi ne prolaze, hitno potražite medicinsku pomoć.
Chrysaora hysoscella – poznata kao „kompas meduza“, ima jak ubod.
Cotylorhiza tuberculata – poznata kao „saluva“, potpuno je bezopasna.
Rhopilema nomadica – vrsta koja je stigla iz Indijskog okeana i izaziva ozbiljne probleme.
Pelagia noctiluca – poznata kao ljubičasta meduza, najčešća u letnjim i jesenjim mesecima, naročito gde su prirodni predatori (tune, morske kornjače) u opadanju.
Pojava ljubičastih meduza najčešće je lokalna i sezonska, ali ovog leta – kako upozoravaju stručnjaci – beleži se alarmantno brzo širenje. Kupačima se savetuje dodatna opreznost, naročito u ugroženim oblastima kao što su severna Eubeja, Halkida, Skiatos i Skopelos.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar