Vesti > Svet

TRAMP NAJNOVIJOM ODLUKOM ŠOKIRAO SVET Stručnjaci u "Uranku" otkrili šta stoji iza iznenadnog dogovora sa Kinom

Izvor: K1info

13/05/2025 > 10:59

podeli vest:

TRAMP NAJNOVIJOM ODLUKOM ŠOKIRAO SVET Stručnjaci u "Uranku" otkrili šta stoji iza iznenadnog dogovora sa Kinom
Foto: K1 televizija


U emisiji "Uranak" na našoj televiziji, prof. dr Milan Beslać, ekonomista i novinar Nenad Zafirović komentarisali su iznenadni dogovor između Sjedinjenih Američkih Država i Kine postignut u Ženevi, kojim su ove dve ekonomske sile privremeno obustavile carinsku bitku na period od tri meseca. 

Ovaj sporazum je odmah podigao vrednost akcija na svetskim berzama, ali je istovremeno doveo do pada cene zlata na globalnom tržištu.

Međutim, mnogi se pitaju šta se zapravo krije iza najnovije izjave Donalda Trampa, koji je ovaj dogovor nazvao "totalnim resetom odnosa" između nekada suprotstavljenih strana.

Da li je ovo početak novog ekonomskog prijateljstva ili samo taktički potez u geopolitičkoj igri velikih sila? 

- Previše ozbiljno shvatamo svaki Trampov potez. Sve ove carinske mere sprovedene su iz pozicije sile, ali takav pristup obično funkcioniše samo prema manjim i slabijim ekonomijama, dok sa velikim silama to ide mnogo teže. Tramp je želeo da pošalje jasnu poruku moći na geopolitičkoj sceni, ali i da smanji dugogodišnji trgovinski deficit SAD, poboljša američku ekonomiju i ojača položaj svojih građana -  istakao je Beslać i dodao: 

Milan Beslać je u emisiji "Uranak" na televiziji K1 detaljno objasnio zašto jedinstveni model carinskih tarifa, koji su SAD pokušale da uvedu, predstavlja ozbiljan ekonomski rizik. 

K1 televizija

- Ovaj model carinskih tarifa do sada nikada nije primenjivan. Tarife se obično prilagođavaju specifičnim robnim grupama, jer ne postoji univerzalna tarifa koja može odgovarati svim proizvodima. Ovde je pokušano da se globalno uvedu iste tarife za širok spektar proizvoda, što se pokazalo kao neuspešan pristup. Ideja je bila da se smanji trgovinski deficit SAD prema drugim državama povećanjem tarifa na uvozne proizvode, ali to jednostavno ne funkcioniše tako. Carinske politike zavise od konkretnih proizvoda, odnosa uvoza i izvoza, kao i od toga da li neka zemlja želi da zaštiti svoju domaću proizvodnju, što je ključni element. 
Tramp se sada povlači jer Kina u SAD izvozi oko 200 različitih proizvoda, dok SAD u Kinu izvoze svega oko 68 proizvoda. Iako ova politika šteti Kini, jer smanjuje njen izvoz, istovremeno ozbiljno pogađa i američko tržište, koje ostaje bez ključnih sirovina. To dovodi do rasta cena gotovih proizvoda, što povećava inflaciju. Osim toga, visoke tarife utiču i na stanje na berzama – dok cena zlata pada, berze beleže rast, što su usko povezane pojave - dodao je Beslać. 

Milan Beslać je istakao je da je Tramp morao prilagoditi svoju pregovaračku strategiju prema Kini, jer se pokazalo da pristup "Big Boss" ne funkcioniše sa državom koja planira decenijama unapred. 

- Tramp zna mnogo različitih pregovaračkih metoda. Počeo je sa strategijom 'Big Boss' – stavom 'ja sam pobednik i svi moraju da me slušaju'. Međutim, sada je prešao na pristup 'Win-Win', jer je shvatio da sa Kinom, čiji planovi obuhvataju periode od 30 do 50 godina unapred, ne može voditi jednostrane razgovore. To je postalo očigledno kada su se obe strane dogovorile da smanje carine na 115% – i SAD i Kina – nakon što su SAD ranije uvele tarife od 145%, dok je Kina odgovorila sa 125%. Peking nije pristao na manje smanjenje carina u odnosu na SAD, jasno pokazavši da ne pristaje na podređeni položaj. Pored toga, Kina je u aprilu ove godine smanjila izvoz u SAD za 18% u poređenju sa prošlom godinom, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost. Mnogi ključni proizvodi, poput gvožđa iz Smedereva i rude iz Bora, koje Kina koristi za svoju automobilsku industriju, od vitalnog su značaja za njihovu ekonomiju. Interesantno je da Kinezi čak uvoze zemlju iz Srbije, koju koriste za pokrivanje svojih pustinja, dok čelik proizveden od tih sirovina većinom prodaju u Evropi, a ne vraćaju ga u Kinu - istakao je Beslać. 

Novinar Nenad Zafirović, analizirao je razloge zbog kojih je Tramp odlučio da privremeno ublaži trgovinski pritisak na Kinu, naglašavajući da je ovaj dogovor samo privremen i daleko od konačnog rešenja. 

- Dogovor koji je postignut između SAD-a i Kine važi samo 90 dana i nije trajno rešenje. Nakon tog perioda, očekuje se nova revizija sporazuma. Jedan od ključnih razloga zbog kojih je Tramp odlučio da povuče ručnu kočnicu jeste izjava Federalnih rezervi da neće smanjivati kamatne stope, jer stopa inflacije u SAD-u nije na zadovoljavajućem nivou. Drugi razlog je ekonomski pritisak na američke kompanije koje zavise od kineskih sirovina, a koje su se našle na ivici bankrota zbog visokih carina.Treći, možda politički najznačajniji razlog, jeste nedavna vojna parada u Moskvi, koja je pokazala sve bliže strateško povezivanje Kine i Rusije. Tramp ne želi čvrsto prijateljstvo između Pekinga i Moskve, već pokušava da zadrži Kinu u bliskijim odnosima sa Vašingtonom, uprkos tome što ih je ranije označio kao političke i ekonomske protivnike - istakao je Zafirović. 

K1 televizija

Novinar Nenad Zafirović, izrazio je sumnju da će ruski predsednik Vladimir Putin prihvatiti poziv na sastanak sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Istanbulu. 

- Moraće Erdogan da ga zabavlja nečim, jer Vladimir Putin ne priznaje Zelenskog kao legitimnog predsednika Ukrajine, s obzirom na to da mu je mandat istekao, a novi izbori nisu održani. Iskreno, ne znam šta bi se desilo ako bi Putin zaista odlučio da doputuje u Istanbul u četvrtak - istakao je Zafirović i dodaje: 

- Možda će Putin uraditi kao gest dobre volje, ali kako čujemo od jutros, zahtevi Ukrajine su maksimalistički i zbog njih neće da dođe - zaključio je.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar