Vesti > Svet

ASTRONOMI ZAPANJENI: Šta se to desilo sa ASTEROIDOM posle UDARA?

Udar letelice neće navesti asteroid da udari u Zemlju, ali NASA je izvela ovu misiju u okviru testiranja skretanja asteroida sa putanje

Izvor: K1info/blic.rs

28/09/2022 > 10:45

podeli vest:

ASTRONOMI ZAPANJENI: Šta se to desilo sa ASTEROIDOM posle UDARA?
Foto: Tanjug/AP


U ponedeljak je letelica DART američke svemirke agencije NASA udarila u asteroid Didimos koji je nedugo zatim počeo brzo da svetli i za svega nekoliko minuta zasenio čak i najsjajnije zvezde tog dela neba!

Asteroid Didimos, udaljen od Zemlje oko 11 miliona kilometara, pre udara bio je mala, nejasna tačkica, preneo je Space.com.

- Ovo uvelike premašuje moja očekivanja… Objekat je sada skoro tri magnitude svetliji nego ranije, ovo su desetine puta više - rekao je italijanski astronom Đanluka Masi koji je podelio opservacije u lajv strimu preko projekta Virtuelni teleskop.

S obzirom da je Italija bila van regiona sa direktnim pogledom na Didimos u vreme udara, Masi je posmatrao asteroid u Opservatoriji Klejn Karu u Južnoj Africi, a u prenosu je bio i amaterski astronom Berto Monard.

Foto: Tanjug/AP

 

Zajedno su posmatrali kako se Didimos ne samo osvetlio već i porastao u veličini i promenio oblik kako se oblak otpada nakon istorijskog udara DART-a brzo proširio na okolni svemir.

- Nedugo nakon udara oslobodila se količina prašine i sada se ovaj oblak prašine širi, šaljući pozadinsko svetlo od Sunca. Ovo je mnogo više od onog što sam mogao da očekujem. Čak je i oblik malo drugačiji. Kao kometa je. Ima čestica koje se udaljavaju od asteroida i zato imamo ovaj veći oreol svetlosti – rekao je Monard u strimu.

Teleskopi širom sveta trenutno su usmereni na asteroid, u nadi da će se saznati nešto o oblaku otpada nastalog udarom DART-a i posledicama na orbitu manjeg Dimorfosa, širokog 170 metara, koji kruži oko glavnog, većeg Didimosa, širine 780 m.

Cilj misije DART je promena orbite Dimorfosa za bar 73 sekunde.

Podsetimo, letelica DART uspešno se srušila na asteroid Darfus veličine fudbalskog stadiona. Letelica se sudarila sa asteroidom pri brzini od 24.000 kilometara na sat. 

NASA je izvela ovu misiju u okviru testiranja skretanja asteroida sa putanje i predstavlja prvu probu ove vrste za spašavanje Zemlje od mogućeg uništenja u sudaru sa drugim nebeskim telima.

Udar neće skrenuti asteroid ka nama

Udar letelice na Dimorfos neće navesti asteroid da udari u Zemlju. Ali, možda postoji drugo svemirsko kamenje slične veličine na smeru sudara sa našom planetom i zato je ova misija toliko važna.

Širi cilj misije je procena potencijalnog metoda planetarne odbrane i ako je udar DART-a bio uspešan, ovaj eksperiment mogao bi da dovede do tehnologije koja će čovečanstvu možda jednog dana zatrebati.

Inače, ako bi kamen veličine Dimorfosa udario u zemlju uzrokovao bi značajnu štetu u području u kojem bi pao.

 
Udar bi uništio London

Garet Kolins, profesor planetarne nauke Imperijalnog koledža London, kaže da bi pad Dimorfosa naneo ogromnu štetu i veliki broj mrtvih. 

- Ako bi pao na grad London, prozori bi se razbili širom jugoistočne Engleske, a šteta u širem području Londona bila bi ekstremna. Ne bi bilo preživelih u centru Londona zbog samog udara i takođe zbog jačine vazdušne eksplozije - rekao je za Space.com Garet Kolins, profesor planetarne nauke Imperijalnog koledža London.

 

 

 

 

Ostavite komentar