SRBIJA U CRVENOM PRED ZAHLAĐENJE Meteorolog Todorović najavio opasno vreme širom Srbije! Beograđani nek budu na oprezu
podeli vest:

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će na severu i zapadu Srbije još danas temperatura biti u manjem padu i kretaće se od 32 do 34 stepena, dok se od četvrtka očekuje ponovni porast temperatura - od 35 do 39 stepeni.
RHMZ navodi da će se novi toplotni talas zadržati do subote, 26. jula, kao i da će biti najizraženiji na jugu i istoku Srbije gde se očekuje maksimalna temperatura od 35 do 40 stepeni, a lokalno u petak i subotu i do 42 stepena, uz pojačan jugozapadni vetar.
Prema vremenskoj prognozi, u Beogradu, kao i širom Srbije, danas se očekuje toplo vreme uz maksimalnu temperaturu u intervalu od 35 do 39 stepeni.
U većini zemlje je trenutno žuti meteo alarm, dok je u Pomoravlju narandžasti meteo alarm. Crveni meteo alarm, koji pokazuje da su prognozirane naročito opasne vremenske pojave, a takvog su intenziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i života, na snazi je u istočnoj i jugoistočnoj Srbiji, kao i u AP Kosovo i Metohija.
UV indeks na teritorije Srbije u većini zemlje danas je vrlo visok, a njegova vrednost kreće se od 8 do 10, dok je u Beogradu UV indeks vrednosti 8.
Vremenska prognoza Nedeljka Todorovića
Meteorolog Nedeljko Todorović pomenuo je vrućine koje su rekordne u poslednjih nekoliko dana, takođe je objasnio i kada dolazi do promene vremena, odnosno blagog zahlađenja uz kišu.
- Sutra i u petak ponovo one maksimalne temperature slične prethodnim danima. A za taj meteorološki crveni meteo alarm, tako da kažem, nivoa upozorenja, potrebno je da temperatura bude na maksimalno dnevno 38 i više stepeni. Što se ostvarilo u dobrom delu Srbije, pre svega mislim na veliko i južmo Pomoravlje, dok ovde na severu i zapadu je bilo na granici te vrednosti - rekao je Todorović.
Crveni meteo alarm na snazi u danima pred nama, očekuju se vreli dani.
- Biće upaljen u sličnim mestima. Veliko i južno Pomoravlje, može delom i zapadno Pomoravlje, jer tu negde otprilike od Kraljeva ka Kruševcu, Čupriji, Palanci, pa na jug, tamo Leskovac, Niš, eventualno Vranje. Ali u zapadnim krajevima i na severu, ipak za neki stepen niže vrednosti, odnosno na te područja za koje je posebno dato upozorenje.
Izuzetno visoke temperature u dva dela Srbije
Upozorenje Hidrometeorološkog zavoda na visoke temperature i toplotni talas izdato je širom Srbije, a evo koji faktori utiču na meteo alarme:
- Jug i istok su se oduvek isticali. Ako pogledamo geografski, širinu, tako da kažem, Niš je južniji od Beograda. Jedan od faktora. S druge strane, to je dolina kroz koju struji topli vazduh. U takvim vrućinama je obično neka južna komponenta vazduha. U planinskim predelima je to možda neki jugozapad, a u Pomoravlju je jugovina, što bi rekli. Ne mora ona biti jaka, ali dovoljno da na neki način zadržava taj vazduh u tim dolinama. Plus, karakteristike same podloge na koje se nalazi meteorološka stanica. Da li je to možda u gradu ili van grada, u terenu tipa zemljišta... Svi ti neki faktori, kad se saberu, pokazalo se da upravo u ovim pomenutim mestima je najčešća pojava tih najviših temperatura - objašnjava Todorović.
- Prvo, vazduh se zagreva od zemljišta. To je princip. Zagreva ga i direktno sunce. Daleko manje ga zagreva. Znači, glavnina energije koja zagreva sunce dolazi iz zemljišta. Znači, sunce zagreva zemlju, podlogu, u zavisnosti od podloge, terena... Kao što u betonu u Beogradu je jače zagrevanje nego u nekoj travnatoj površini, u nekom manjem gradu. Znači, kad se akumulira toplota u zemljištu, ona zrači i dalje i kad sunce zađe. Ali, normalno, postoji postepeni pad temperature, ali bar u prvoj polovini noći se ne oseća taj značajni pad - kaže Todorović i dodaje da se pad temperature oseti tek u zoru.
- U zoru počinje onaj primetni pad, s tim da se onda pravi velika razlika u odnosu na velike gradove, kao što je Beograd, da je mnogo sporije pada, zato što je, pored zemljišta, asfalt i zgrade su upile tu energiju u toku dana i sporije je zrače, sporije se hladi. Dok neko zemljište gde ima trava ili možda i šuma, tamo se brže hladi prizemni taj vazduh. Tako da u jutarnjim satima u Beogradu bilo je mislim 24-25 stepeni. To je sad normalno za ovu vrućinu, ali je zato u nekim drugim mestima bila temperatura ispod 20 stepeni, ta minimalna jutarnja. Znači, zavisi od tipa zemljišta, zavisi od nadmorske visine i tako dalje. Što je veća nadmorska visina, manja je amplituda - navodi meteorolog za TV Prva..
Posle vrućina, zahlađenje?
Kada je kraj toplotnom talasu? Promene ćemo osetiti već za vikend.
- Tu je pitanje kada će da se završi. Modeli koje koriste meteorolozi kao pomoćno sredstvo za prognozu, znači to je samo jedno pomoćno sredstvo, ali dobro, pouzdano, prilično, ali nisu uvek sigurni. Tako da, pitanje je sada da li će taj dašak promena, to je prvi znak promene, biti u petak, uveče ili u subotu. Zbog toga zavisi ona maksimalna temperatura. Verovatno će već u subotu da se oseti na severu promena, u smislu pada temperature, ona je maksimalna pre svega, a onda u subotu, popodne i u nedelju i na jugu. Ali uz tu prvu, opet tu prvi nalet svežine, pada temperature, verovatno u tom momentu neće biti značajnije ni padavine, ni značajnije oblačnosti, eventualno subota, popodne, a tek onda u nedelju da bude kiše, pljuskova i grmljavine, tad bi mogla da bude kratkotrajna pojava nepogoda letnjeg tipa - zaključio je meteorolog Todorović za TV Prva.
BONUS VIDEO
OGROMAN POŽAR U MALOM MOKROM LUGU Crni dim se vije i vidi na daleko (FOTO)
Četiri vatrogasna vozila izašla su hitno na teren
pre 1 sat
Beograd
Ostavite komentar