Vesti > Srbija

ŠTRAJKUJE OKO 2% U PRAVOSUDNOJ ADMINISTRACIJI Evo na šta ministar Vujić skreće pažnju

Izvor: K1info/Tanjug

07/05/2025 > 18:20

podeli vest:

ŠTRAJKUJE OKO 2% U PRAVOSUDNOJ ADMINISTRACIJI Evo na šta ministar Vujić skreće pažnju
Foto: Youtube PrintScreen/ Pravosudna akademija/Beogradska hronika RTS


Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je danas da je trenutno oko dva odsto zaposlenih u pravosudnoj administraciji u štrajku i podsetio da je uputio dopis sudovima i tužilaštvima da štrajk mora da bude sproveden u skladu sa Zakonom o štrajku i da se vodi računa o minimumu procesa rada.

Ministar je novinarima posle obilaska Palate pravde, a pre sastanka sa zaposlenima u administraciji Višeg suda i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, rekao i da ministarstvo svaki dan od sudova i tužilaštva dobija izveštaj o broju onih koji rade ili su u štrajku. 

"Prema brojevima koje dobijamo kreće se negde oko ili ispod dva odsto onih koji su u štrajku", rekao je ministar i naveo da 12.500 ljudi radi u sudskoj i tužilačkoj administraciji, uključujući oko 1.400 sudskih saradnika, odnosno sudijskih i tužilačkih pomoćnika. 

Na pitanje novinara da ga je odmah po preuzimanju dužnosti sačekao štrajk dela zaposlenih u pravosuđu i da li je taj štajk u skladu sa zakonom, Vujić je rekao da ne bi debatovao o sindikatu koji je u štrajku i o pitanju reprezentativnosti.

"Tim pitanjima se jednostavno nismo bavili. Ono što smo zamolili i to ste videli iz mog dopisa koji sam uputio sudovima i tužilaštvima, to je da se povede računa o članu 7 Zakona o štrajku. To je vezano za organizaciju obezbeđenja određenog prostora, ali isto tako da se povede računa o normalnom funkcionisanju organa - ne mogu se stavljati nikakve zapreke, nikakva ometanja u tom smislu", rekao je Vujić.

Dodao je da po zakonu postoji obaveza evidentiranja lica koja se nalaze u štrajku zato što zaposleni koji su u štrajku imaju pravo na socijalno-penzijska davanja, ali nemaju pravo na zaradu. 

    Naglasio je da evidentiranje ne sme nikako da služi za bilo kakve disciplinske mere i druge kazne, izuzev uskraćivanja plate za dan kada je neko bio u štrajku.     

Vujić je rekao da se prema informacijama koje ima, jedan od zahteva onih koji su u štrajku odnosi na topli obrok i na regres za godišnji odmor i objasnio da je zakon jasan i da su te stavke već svima uključene u koeficijent za obračun zarade.

"To po meni nije dobar pravac u kom se ide, ali svako, sindikat je slobodan da o tome odlučuje, ali je suprotno zakonu i sudskoj praksi", rekao je ministar. 

Prema njegovim rečima, neka tužilaštva demantovala su navode koji su se pojavili i naveo primer da je Osnovno tužilaštvo u Nišu demantovalo navode da je 100 odsto tužilaštva u štrajku i samo tužilaštvo se oglasilo i reklo da niko nije u štrajku. 

Vujić je naveo i da je današnja poseta Palati pravde prva u nizu koje su planirane. 

"U petak ću biti u Novom Sadu, pa idemo u Niš,  Kragujevac, to je planirano, kao i razgovori sa zaposlenima koji će biti informativnog karaktera, nevezano za štrajk", rekao je Vujić i napomenuo da će se time videti u kom pravcu razmišljaju zaposleni kao i o poboljšanju njihovog položaja.

Deo zaposlenih u pravosuđu od ponedeljka je u štrajku, a sindikat sudske vlasti saopštio je da su njihovi zahtevi dostojanstvene plate, poboljšanje uslova rada, kao i prestanak, kako su naveli, potcenjivanja njihovog rada.

BONUS VIDEO:


 

Ostavite komentar