ODRŽAN VAŽAN SASTANAK: Poslanici Skupštine Srbije i Republike Srpske razgovarali o unapređenju rada institucija
podeli vest:
Poslanici Narodne Skupštine Srbije sastali su se danas sa delegacijom Poslaničke grupe Ujedinjena Srpska Narodne skupštine Republike Srpske i razgovarali o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji i Srpskoj, kao i o zakonodavnim aktivnostima u dva parlamenta.
Kako se navodi u saopštenju, sagovornici su se složili da je od izuzetne važnosti održavanje kontinuirane komunikacije i usaglašavanje zakonskih rešenja, u cilju unapređenja rada institucija, kao i ispunjavanja obaveza sa evropske agende, uz istovremeno vođenje samostalne spoljnje politike i održavanja vojne neutralnosti.
Takođe, ocenili su da se zajedničkim parlamentarnim aktivnostima vodi uspešna borba za prava Republike Srpske po Dejtonskom sporazumu i poveljama UN i EU konvencijama, čiji je Srbija garant, a Republika Srpska potpisnik dejtonskih aneksa.
Saradnja dve poslaničkih grupa datira od 2020. godine, potpisivanjem sporazuma predsednika dve poslaničke grupe, a formiranjem Parlamentarnog foruma Republika Srbija - Republika Srpska, kao stalnih tela dva parlamenta, čiji su Memorandum o formiranju potpisali 2023. godine predsednici parlamenata, Vladimir Orlić i Nenad Stevandić, međuparlamentarna saradnja je podignuta na najviši institucionalni nivo.
Učesnici sastanka su zajednički ocenili da će i u budućnosti nastaviti da deluju usaglašeno i jedinstveno bez obzira na teškoće i izazove.
Delegaciju Narodne Skupštine Srbije činili su predsednik Poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenko Jovanov, potpredsednica Narodne skupštine Nevena Đurić i narodni poslanici Aleksandar Mirković, Biljana Pantić Pilja i Milimir Vujadinović.
U saopštenju se dodaje da su u delegaciji poslanika Ujedinjene Srpske bili šef delegacije Aleksandar Trninić i poslanici Milan Trninić, Mirela Kajkut-Zeljković, Nikolina Šljivić i Milan Petković.
BONUS VIDEO: