Vesti > Srbija

MINISTAR ĐURIĆ SAOPŠTIO DOBRE VESTI: Potpisan je sporazum, građani Srbije mogu da putuju u ovu zemlju bez viza! (FOTO)

Autor: K1info

24/06/2026 > 20:19

podeli vest:

MINISTAR ĐURIĆ SAOPŠTIO DOBRE VESTI: Potpisan je sporazum, građani Srbije mogu da putuju u ovu zemlju bez viza! (FOTO)
Foto: TANJUG/Ministarstvo spoljnih poslova


Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je danas u Panami potisan sporazum na osnovu koga građani Srbije mogu da putuju u tu zemlju bez viza.

"Upravo smo završili ceremoniju potpisivanja sporazuma između Republike Srbije i Paname, i naši građani mogu bez viza da putuju u ovu centralnoameričku državu. To je važno i zbog indeksiranja našeg pasoša. Dakle, u što više država možete da putujete bez viza, to je i pasoš vredniji i generalno se zemlja bolje kotira", rekao je Đurić novinarima u Panama Sitiju, nakon što je učestvovao na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD).

Dodao je da su dve zemlje takođe potpisale sporazum o saradnji diplomatskih akademija.

"Važno nam je da pridobijamo i one partnere u međunarodnoj zajednici koji su geografski udaljeni, i zbog našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a i zbog principijalnih pitanja - zato što smo mi država koja traži partnerstva sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova, koje podržavaju međunarodno pravo, koje su otvorene za pragmatičnu saradnju i koje su generalno zainteresovane da učestvuju i na izložbi Ekspo 27 u Beogradu", rekao je Đurić.

FOTO TANJUG/Ministarstvo spoljnih poslova

Kada je reč o učešću na izložbi Ekspo 2027, Đurić je rekao da će jedna od učesnica biti i karipska država Sveti Vinsent i Grenadini, i dodao da je razgovarao sa predstavnicima novih vlasti u toj zemlji.

"Reč je o maloj državi koja ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, koja će učestvovati na Ekspu. I za nas ne postoje male i velike države. Mi hoćemo da imamo onoliko prijatelja koliko ima zemalja na planeti, zato što je za zemlju profila Srbije izuzetno važno da napravi komparativnu prednost od te vrste relacije", rekao je Đurić.

Ministar je kao snažan utisak iz boravka u Panami istakao atmosferu u regionu Centralne i uopšte Latinske Amerike.

"Uz sve izazove sa kojima se ovaj region suočava danas, čini se, atmosfera je stabilnija i bolja od one na našem kontinentu. I mislim da to treba da nam bude svima i opomena i znak za uzbunu, da moramo da na našem kontinentu, u Evropi, ubrzamo konsolidaciju, međusobno približavanje i pomirenje, zato što globalna konkurencija i brzina razvoja događaja - i kada je reč o međunarodnoj bezbednosti, ekonomiji, tehnologijama - ne dozvoljava sadašnje stanje koje imamo na evropskom tlu", napomenuo je Đurić.

Oklevanje kada je reč o procesu proširenja EU, političke tenzije i oružani sukob na istoku kontinenta, kako je ocenio, stavljaju Evropu u poziciju koja nije optimalna kada je reč o globalnoj konkurentnosti i, kako je dodao, geopolitčkoj utakmici koja se trenutno odvija.

Shutterstock

Đurić je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje je srpska delegacija postigla tokom dva i po dana posete Panami, i dodao da će se borba za Kosovo i Metohiju, i za druge nacionalne prioritete nastaviti na svim meridijanima.

Iz Paname, kako je naveo, putuje u Brazil, gde će biti prvi ministar spoljnih poslova Srbije u zvaničnoj poseti posle više od 15 godina.

"Mislim da je 2010. godine bila poslednja poseta srpskog ministra jednoj od najvećih ekonomija sveta, zemlji koja nas podržava po nizu pitanja, i zemlji koja predstavlja ogroman potencijal za ekonomsku, političku i svaku drugu saradnju za zemlju poput naše. Dakle - zemlja koja je nesumnjivo jedna od zemalja budućnosti", rekao je Đurić. 

BONUS VIDEO

Ostavite komentar