Vesti > Region

VELIKA BELA AJKULA SNIMLJENA KOD BUDVE Stručnjak za K1 otkriva – da li je opasna i koliko morskih zveri pliva Jadranom!

Izvor: K1info

Autor: Marija Vukićević

15/07/2025 > 12:19

podeli vest:

VELIKA BELA AJKULA SNIMLJENA KOD BUDVE Stručnjak za K1 otkriva – da li je opasna i koliko morskih zveri pliva Jadranom!
Foto: K1 TV


U emisiji "Uranak", naš voditelj Ognjen Nestorović razgovarao je sa Fabrisom Tihomirom, predsednikom kluba za sportski ribolov „Sirun“ iz Užova, povodom neverovatne vesti koja je uzburkala javnost – na svega 12 kilometara od crnogorske obale, ribar Gojko Mitrović je ulovio mladu veliku belu ajkulu!

Fotografije ove impozantne grabljivice brzo su se proširile mrežama, a mnogi se pitaju da li je vreme za paniku. Mitrović je ajkulu ulovio na dubini od 115 metara, a zatim je, kako navodi, vratio nazad u more.

Fabris Tihomir je u razgovoru istakao da se velika bela ajkula prirodno nalazi u Jadranu, i da nije reč o incidentu, već o vrsti koja odavno naseljava ceo Mediteran.

Kako je izjavio Tihomir Fabris , pojava velike bele ajkule u Jadranskom moru je retka. Najverovatnije je ajkula zalutala prateći trgovački brod koji izbacuje hranu.

 

Ona ne napada čoveka, već se ponekad izgubi i izazove paniku kada se pojavi. U jadranskom akvatorijumu živi oko 20 vrsta ajkula, ali velika bela se pojavljuje s vremena na vreme. Prošle i pretprošle godine zabeležena su četiri smrtna slučaja u vezi sa ajkulama, ali u drugim delovima sveta – rekao je Fabris.

Zbog porasta temperature mora, ajkule se kreću dalje od obale.

K1 TV

Naš reporter Ognjen Nestorović je naglasio da nema potrebe za strah – radi se o mladunčetu ajkule, a ovo nije njeno prirodno stanište.

– Ona ovde ne boravi trajno, jer more nije pogodno za njen način ishrane. Nema dovoljno ribe kojom se hrani. Uhvati se jer imamo mnogo ribara sa velikim mrežama, koje se ostavljaju preko noći. Ribari ih često čuvaju zbog čamaca i jahti. Ajkula je stalno u pokretu – objasnio je Tihomir.

Izdato je i upozorenje za glisere i čamce – da se izbegavaju nagli pokreti i buka, kako se ajkula ne bi uznemirila.

K1 TV

Tihomir je objasnio i da u Jadranu žive i druge vrste ajkula i morskih pasa, koje se ponekad koriste u ishrani – fileti i pešikani.

Glavate kornjače na Adi Bojani

Glavate kornjače su takođe tema interesovanja ove godine – na Adi Bojani je pronađeno prvo zvanično potvrđeno gnezdo u Crnoj Gori.

Nevladine organizacije su se angažovale kako bi ih zaštitile – pratile su ih i noću, kako bi beležile njihovo kretanje i ponašanje.

– Te kornjače su bezopasne, neke čak i plivaju sa ljudima jer su navikle na prisustvo ljudi – rekao je Tihomir.

"Dan širuna" - ribarska fešta do zore

Budva je prošlog oktobra pokazala zašto je poznata kao grad ribara i dobre hrane – na manifestaciji "Dan širuna", koja je okupila veliki broj ljudi, gostiju i turista, bilo je pripremljeno:

* 1.500 kilograma ribe

* 1.000 litara vina

* više od 700 litara piva

Budvanski specijaliteti: ruštule, lozova rakija, itd.

Riba se pekla oko Starog grada, na borovini koja joj daje poseban šmek. Među atrakcijama je i tradicionalno "skidanje pršute iznad mora" – ako nekom ispadne pršuta u more, publika skače za njom!

- Jedan dečko koji je prošle godine uhvatio pršutu, nije je pojeo – poneo je deci u Bijelu. rekao je za uranak 

Ova fešta traje do zore, a nova manifestacija zakazana je za oktobar.

Za najnovije informacije i izjave, pratite emisiju "Uranak" i našeg reportera Ognjena Nestorovića, koji je na crnogorskom primorju i donosi vam najnovije informacije i priče.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar