ŠTA JE USLOV SVIH USLOVA DA SE IZAĐE NA IZBORE U SRBIJI? Brnabić u "Uranku" odgovorila na pitanje koje sve zanima
podeli vest:

Izmene i dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku biće pred poslanicima najkasnije u septembru. Jesu li usvojene sve preporuke i mišljenja ODIHR-a? Koje su glavne zamerke opozicije? Šta su njihove crvene linije, a šta uslov svih uslova za izlazak na izbore?
O ovim ključnim pitanjima za budućnost izbornog procesa u Srbiji, u emisiji "Uranak" na televiziji K1, govorila je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine.
Skupština je mesto dijaloga
– Ne postoji nijedan način, ni šansa da naše institucije ne rade u službi naših građana, bez obzira za koga oni glasali. Narodna skupština je mesto dijaloga, gde treba da se razgovara o sve boljem životu građana Srbije. Nije mesto za dimne bombe, suzavce, napade na poslanike i poslanice. Nekima je bilo potrebno da pokušaju i to, i da vide da to neće proći, i da ćemo nastaviti da radimo pod bilo kojim uslovima – rekla je Brnabić.
– Vratili su se u rad i nama su poslednje dve sednice izgledale prilično dobro. Bila je žučna debata, ali je bila debata. Naredna sednica zavisi od toga kada ćemo imati finalno rešenje izmena i dopuna Zakona o biračkom spisku. Takođe, ono što je jako važno jeste da izaberemo nove članove Saveta REM-a u skladu sa novim Zakonom o elektronskim medijima, što je važno, jer imate preko 60 emitera koji čekaju na dozvole. To je pitanje funkcionisanja institucije kao što je REM – istakla je predsednica parlamenta.
Govoreći o saradnji sa civilnim sektorom, Brnabić kaže:
– Uspeli smo da uspostavimo dijalog i sa civilnim društvom. Ide jako teško, zato što ne postoji poverenje, ali ne postoji poverenje ni sa jedne strane – to je dvosmerna ulica. Potpuno sam otvoreno pričala o tome, da mi se samo čini da civilno društvo želi da zaustavi stvari u Srbiji i time zaustavi evropske integracije, zato što oni uspeh evropskih integracija smatraju kao uspeh Aleksandra Vučića i SNS stranke, a ne uspeh Srbije. Te stvari moraju da se promene.
– Civilno društvo ne sme da ima političku agendu. Mora da bude balans i da predstavlja najbolja rešenja, bez obzira ko je na vlasti. Na nama je mnogo veća odgovornost – da pokažemo maksimalno strpljenje. I mislim da to i radimo – poručila je Brnabić.
Novine zakona
– Donosi sve ono što je bila preporuka ODIHR-a i sve ono na šta su ukazali svi oni koji govore da nemaju poverenja u birački spisak, a to je formiranje jedne komisije koja će imati kompletan uvid i moći će da radi reviziju spiska. To je nešto što se prvi put dešava u istoriji Srbije.
– Predlog je da komisija ima deset članova, da bude potpuno inkluzivna, da ima eksperata, odnosno tehničkih lica – nije politička komisija – koji imaju dovoljno znanja. Pet bi predložile stranke vladajuće koalicije, tri bi predložile tri najveće opozicione stranke, a dva bi predložile organizacije civilnog društva koje imaju iskustva u posmatranju izbora.
– Ukoliko neko ne želi da glasa za takav zakon, onda je jasno da nije problem birački spisak, već da je to jedan politički alibi – zaklanjanje iza neuspeha – zaključila je Brnabić.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar
D. Lukić
Dok nadležni ne donesu Zakon koji će regulisati i naravno sankcionisati zapisano u tački 5. Prioritetnih preporuka iz Finalnog izveštaja ODIHR-a o prevremenim parlamentarnim izborima u Srbiji koji su bili održani 17.12.2023., neće biti uslova za slobodne i poštene izbore.