
INTERPOL NEĆE PRIHVATITI POTERNICU Goran Petronijević ekskluzivno za Uranak o slučaju Dodik
podeli vest:

Goran Petronijević, ugledni advokat i politički analitičar, gostovao je u emisiji Uranak na televiziji K1, gde je komentarisao najnoviji politički i pravni potres u Bosni i Hercegovini. Sud BiH je raspisao centralnu poternicu za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, što je izazvalo žestoke reakcije u Republici Srpskoj i šire.
Dodik poručuje da mir mora da se vrati u Bosnu, ali tvrdi da izjave iz Sarajeva ne doprinose stabilnosti. Ključno pitanje koje se postavlja jeste kako će se završiti politički progon lidera Republike Srpske i kakve posledice mogu imati odluke suda u Sarajevu na Dejtonski sporazum. O svemu tome razgovaramo sa Goranom Petronijevićem.
- Poternica trenutno važi samo na teritoriji Bosne i Hercegovine, tačnije u ovim okolnostima pre svega na teritoriji Federacije BiH. Teoretski, ona važi i u Republici Srpskoj, ali s obzirom na zakone koji su doneti u vezi sa nevaženjem odluka Tužilaštva BiH na teritoriji Srpske, faktički ona tamo nema dejstvo. Zato i ne dolazi do postupanja organa gonjenja, privođenja ili dovođenja na razgovor bilo koga od ove trojice - rekao je Petronijević i dodaje:
- Interpolova poternica može biti raspisana, ali smatram da je Interpol neće prihvatiti zbog pravnih ograničenja koja se odnose na slučajeve političkog progona. Optužbe protiv Dodika, Stevandića i Viškovića su isključivo političke prirode. Čak i ako bi Interpol prihvatio takvu poternicu, odluka o ekstradiciji ili eventualnom hapšenju ostala bi na nacionalnim institucijama zemalja u kojima bi se oni našli. Mislim da nema razloga za preterani strah, jer sam siguran da bi nekoliko država odbilo da postupi po toj poternici. Ako imate zakon koji se proglašava nevažećim samo zato što se Sud i Tužilaštvo BiH ne nalaze u Ustavu BiH i funkcionišu van ustavne kategorije, tu i jeste suštinski problem. Republika Srpska se zapravo vraća na Dejtonski sporazum, koji je kroz godine menjan na njenu štetu. Promena Dejtonskog sporazuma moguća je isključivo uz saglasnost svih potpisnika, a za eventualne izmene Ustava BiH postoji precizna pravna procedura. Nikada nije izvršeno usklađivanje Ustava BiH sa faktičkim stanjem koje su nametnuli visoki predstavnici svojim jednostranim odlukama. Dakle, vraćamo se na teren prava - dodaje i nastavlja:
- Volgang Petrič je 2005. godine jednostrano nametnuo sporazum, bez formalnog potpisa i bez saglasnosti institucija. Rukovodstvo Republike Srpske tada je bilo pod ogromnim pritiskom, naročito dok su Radovan Karadžić i Ratko Mladić bili nedostupni Haškom tribunalu. Dešavalo se da visoki predstavnik smeni 50 rukovodilaca preko noći, oduzimajući im osnovna ljudska prava. To je bila ozbiljna politička tortura - zaključio je.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar