Vesti > Hronika

Zaštitnik građana: Najvažnije pitanje je ŠTA je sve DOPRINELO ovoj TRAGEDIJI?

Zaštitnik građana je ocenio da je najvažnije pitanje šta je sve doprinelo ovoj tragediji, kako se ne bi ponovila

Izvor: K1info

03/05/2023 > 20:21

podeli vest:

Zaštitnik građana: Najvažnije pitanje je ŠTA je sve DOPRINELO ovoj TRAGEDIJI?
Foto: Youtube PrintScreen


Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je danas u vezi sa masakrom koji se desio u Osnovnoj školi "Vladislav Rabnikar", da se desilo to što se desilo i da je suština u tome da treba uraditi sve da se to nikada više ne desi.

On je gostujući u emisiji "Uranak“ na televiziji K1 ponovio da je mnogo puta govorio kada je reč o nasilju u porodici: ako propustite da reagujete na prvi šamar koji vam neko uputi, računajte na to da će se to nastaviti.

- Ako treba da se u škole postave KD (kontradiverziona) vrata - postavite KD vrata. Ako i druge tehničke stvari treba uraditi, poboljšajte to. Dovedite sve do savršenstva. Ali, to nije suština problema. Na ovu decu je pucao dečak ali postavlja se pitanje šta sve stoji iza tih hitaca i šta je sve pogrešno urađeno što je dovelo do toga da taj dečak uputi hice ka svojim drugovima - kazao je Pašalić u „Uranku“.

Pašalić je ukazao i na to da to što svi kažu da je dečak bio najbolji đak nema nikakve veze sa tim što se dogodilo.

- U kriminalistici i kriminologiji, u istoriji, imate primere ljudi koji su bili masovne ubice, a onda se postavilo pitanje kakvi su oni bili pre toga pa se kaže da su bili idealni supruzi, idealne kolege u firmama u kojima su radili... Nema to  značaja. Značajno je da se postavi pitanje: Šta je sve tome doprinelo? To je konglomerat, nije to samo škola, nastavnici i Ministarstvo prosvete. To je pitanje svih mogućih uticaja na dete, a njih danas ima nebrojeno mnogo, a nema mnogo mesta gde se oni mogu kanalisati, odnosno gde se mogu sprečiti.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

 

On je objasnio da se mnogo puta danas pominjalo obrazovanje i upitao, a gde je vaspitanje?

- Koliko sam puta čuo u svim medijima „prava deteta“, a gde su obaveze deteta i ko o tome vodi računa? Pa svakako onaj koji je želeo to dete, koji ga je doneo na svet i koji samim tim mora da se stara o tom detetu na pravi način od toga da vodi računa koje sadržaje to dete prima, upija. Šta to dete gleda, sluša, s kim se druži, s kim komunicira? Kakav je odnos s drugovima na ulici, u školi, da li trpi nasilje – psihičko, fizičko? Sve su to stvari za koje treba mnogo vremena i jako mnogo odgovornosti, pa tek onda dolazimo do zakona i formulacija da li je zakon nešto mogao ovako ili onako da formuliše - stav je zaštitnika građana.

Pašalić je istakao i to da se "ne može očekivati da se nešto ne desi samo po sebi, jer mi živimo u bezbednom društvu“.

Foto: printscreen TVK1

 

- Evo desilo se. I šta sad? Suština je da to ne sme više nikada da se dogodi. Može sve da se spreči. Ako se desi sledeći put to više neće izazvati toliku medijsku pažnju i neće se svi oglasiti i reći „užasnuti smo tragedijom“. I onda će se to polako pretvoriti u svakodnevnu vest ili rutinu, nešto na šta neko više ne obraća toliku pažnju.

Zaštitnik građana nije želeo da komentariše odluku Ministarstva prosvete da škole danas u popodnevnoj smeni ne rade, ali je rekao da je to kao kada bi sad svi prestali da rade zato što se desila neka tragedija ogromnih razmera.

- Treba pokazati hrabrost u tom smislu da i pored toga nastava treba da teče, da treba da se osete deca sigurno u svim ostalim školama. Da država pokaže da će rešiti problem i da se to više neće nikada ponoviti. Govori se o vršnjačkom nasilju. Pa ja sam išao u tu školu. Ta škola je bila nekada podeljena u dve škole - „Slobodan Princip Seljo” i „Aleksa Šantić”. I mi smo se tukli među sobom, ali ne daj Bože kada se pojavi nastavnik ili milicajac, sve je prestajalo momentalno. Sad se tu postavlja pitanje autoriteta. Ko ima autoritet nad tom decom – roditelji, nastavnici? Ko? To pitanje ja stalno postavljam. Ko je ta osoba pred kojom će dete da stane mirno? Mi smo institucija koja se bavi zaštitom dece ali autoritet mora da postoji - rekao je zaštitnik građana.

Deca su prezaštićena

Pašalić je rekao i da je veoma važno pitanje prezaštićenosti dece od strane roditelja.

- To je recimo slučaj s mobilnim telefonom. Ako se donese odluka da nema u školama mobilnih telefona, nema tu šta roditelji da se pitaju. Onaj ko je nadležan, a to je Ministarstvo prosvete, će da obrazloži odluku zašto je to uradio i nema više o tome diskusije. Znate li koliko je puta pred Zaštitnika građana došao roditelj nezadovoljan time što njegovo dete nije uspelo na nekom konkursu. Iako se mi ne bavimo meritumom nego formom, vi vidite analizom da očigledno roditelj nije u pravu. Ne prebacujem krivicu na roditelje, daleko od toga, ali se postavlja pitanje s kim dete provodi svoje vreme, koliko i kako. Pa se onda gleda ko na njega ima najviše uticaja  - rekao je Pašalić u "Uranku“ TV K1.

 

 

 

Ostavite komentar