Sport > Tenis

NEPRIKOSNOVENI Đoković stigao do 10. finala US OPENA: Šelton pao NA KOLENA pred PROFESOROM tenisa

Ovo je bio prvi međusobni duel srpskog i američkog tenisera, a kuriozitet je da je Noletu ovo bio i 100. meč na grend slemu u Velikoj jabuci

08/09/2023 > 21:07 >> 23:57

Novak Đoković igraće u svom 10. finalu US opena! Najbolji srpski teniser, a od ponedeljka zvanično i broj 1 na ATP listi, večeras je u polufinalu pobedio Amerikanaca Bena Šeltona sa 3:0 (6:3, 6:2, 7:6), dozvolivši malo uzbuđenja samo pri kraju trećeg seta.

Srbin i Amerikanac do sada nisu igrali jedan protiv drugog, a prilično je izvesno da Šelton mora još mnogo da napreduje da bi stigao do Đokovićevog nivoa.

Meč je ušao u neizvesnost u trećem setu, kada je posle dva sata igre Amerikanac uspeo da stigne do prvog brejka u polufinalu - izjednačivši na 4:4.

Imao je Šelton i brejk šansu i priliku da osvoji set pri vođstvu od 5:4, ali je Novak pokazao da je najbolji kad je bilo najpotrebnije. Srbin je izjednačio na 5:5, a zatim odmah napravio brejk. Kada je izgledalo da će Nole rutinski privesti meč kraju, Šelton je uspeo da mu oduzme servis i uvede meč u taj-brejk.

Ipak, Đoković je uz dosta uzbuđenja rešio i ovaj deo igre u svoju korist i zasluženo ušao u novo finale grend slema u Njujorku.

Pobednik ovog duela igraće u finalu US Opena protiv boljeg iz meča između Španca Karlosa Alkarasa i Rusa Danila Medvedeva.

Tok meča, Đoković - Šelton 3:0 (6:3, 6:2, 7:6)
Treći set, Đoković - Šelton 7:6 (7:4)

7:6 - Kraj meča, Đoković je rešio taj-brejk u svoju korist - 7:4.

6:6 - Neverovatno, Đoković je imao i meč loptu, ali se Šelton vratio i napravio novi brejk

6:5 - Izvanredno! Novak ide do novog brejka, pa će servirati za meč. To je ta mentalna stena.

5:5 - Velike probleme imao je Đoković kako bi zaustavio nalet rivala. Spasao je set loptu uprkos tome da ga nije služio prvi servis većim delom gema.

4:5 - Treći gem u nizu za Novaka. Od situacije da korača sigurno ka pobedi, Đoković je došao u situaciju da servira za opstanak u trećem setu.

4:4 - Pravo niotkuda Šelton pravi prvi brejk u meču. Amerikanac je stigao do druge brejk šanse u ovom meču, prve posle prvog seta, i uspeo da je iskoristi.

4:3 - Bio je Novak na 30:30 posle još jednog vinera, međutim, Šelton stiže do gema.

4:2 - Skoro pa savršen gem. Sa samo jednim izgubljenim poenom, uz as za kraj.

3:2 - Šteta, Novak nije iskoristio brejk priliku za 4:1. Umesto toga, Šelton je odservirao as, potom i vinerima stigao do gema. Šelton niže as servise i vinere, ali mu to ne vredi puno.

3:1 - Pretio je Šelton, upisao čak tri vinera, ali je Novak uspeo da se odbrani, da ne dozvoli brejk priliku, a zatim potvrdi brejk prednosti.

2:1 - Jedan lagan gem za Amerikanca.

2:0 - Na impresivan način Novak potvrđuje gem. Upisao je i dva asa.

1:0 - Novak pravi brejk na startu trećeg seta... nadamo se, odlučujućeg seta.

Drugi set, Đoković - Šelton 6:2

6:2 - Briljantno izdanje Đokovića. Posle 78 minuta igre Đoković ima dva seta prednosti i nalazi se na korak od novog finala.

5:2 - Novi brejk Đokovića, spasao je dve gem lopte, a iskoristio treću brejk šansu.

4:2 - Novak je potvrdio brejk, upisao dva nova vinera i na dobrom je putu da i drugi set brzo reši u svoju korist.

3:2 - Brejk Đokovića! Novak je stigao do dve vezane brejk lopte, Šelton se kockao i napravio duplu servis grešku.

2:2 - Pretio je Šelton, stigao do 30:30, međutim sevnuo je viner u pravom trenutku za Novaka, a zatim i potvrda gema.

1:2 - Bez izgubljenog poena Amerikanac dobija gem.

1:1 - Dobar gem za Novaka, uz dva vinera.

0:1 - Šelton je preživeo prvi gem u drugom setu, u kome je Đoković imao brejk šansu. Usledili su njegovi bombra servisi.

Prvi set, Đoković - Šelton 6:3

6:3 - Novaku je trebalo 34 minuta da osvoji prvi set. Ovo je bio prvi gem u kome je Šelton osvojio poen na Novakov servis. I ne samo poen, već je Amerikanac imao i brejk loptu.

5:3 - Novak nije iskoristio čak četiri brejk šanse. Imao je srpski as tri vezane brejk prilike, potom još jednu, ali nije uspeo da završi gem.

Šelton je odservirao 140 milja u poslednjem poenu gema. To je oko 225 kilometara na čas.

5:2 - I treći gem u nizu u kome Novak servira i osvaja sve poene.

4:2 - Brejk Đokovića! Novak je sa samo jednim izgubljenim poenom osvojio gem svog rivala.

3:2 - Još jedan gem bez izgubljenog poena za Novaka. Prvi servis dobro služi Đokovića na startu meča.

2:2 - Šelton stiže do izjednačenja. Novak je osvojio dva poena u ovom gemu, ali nije imao šansu za brejk.

U pauzi se čuo razgovor Benovog oca Brajana, koji je i sam bio teniser. Brajan je sada u ulozi trenera, a sina je savetovao da radi sve što radi i Novak.

2:1 - Novak odgovara gemom bez izgubljenog poena.

1:1 - Strašne servise ispaljuje Šelton. Jedan je išao 222 km/h. Bez izgubljenog poena dobija svoj prvi servis gem.

Šelton je rekorder ovogodišnjeg Ju Es opena po brzini servisa.

1:0 - Po dva vinera na obe strane, Đoković je osetio strašan forhend levorukog američkog bombardera.

Meč se igra pod zatvorenim krovom na stadionu "Artur Eš", pošto trenutno nevreme tutnji Njujorkom.

Ben Šelton će 9. oktobra da napuni 21 godinu i trenutno je 47. teniser na ATP listi. Profesionalac je postao prošle godine neposredno pred US open, na kojem će sada igrati svoje prvo grend slem polufinale.

Do sada je u Njujorku savladao Kaćina, Karaceva, Pola i Tijafora, dok mu je Tim predao meč. Svaku od četiri pobede ostvario je uz izgubljen po jedan set.

- Kada god igrate sa nekim prvi put, i kada je taj neko u ovim situacijama ostvario toliko pobeda, to svakako imte u podsvesti. Znate koliko je snažan taj momak, koliko je mentalno jak, fizički takođe. Moraću da se pripremim za to. Takođe, mislim da mi moj stil igre daje prednost kada se sa nekim susrećem prvi put. Mislim da imam šta da iznesem na sto, nešto što ne vidite inače u mečevima na ATP turu. Tako da ću definitivno pokušati da iznesem na sto nešto što je drugačije i nadam se ometajuće u petak - rekao je Šelton.

Đoković je, s druge strane, na putu do polufinalaelminisao Milera, Zapatu Miraljesa, Đerea, Goju i Frica.