DANAS SE OTVARAJU VRATA MAGIJE Ovo morate da uradite da vas prati ljubav! Svi stari srpski rituali koje krije Đurđevdan
podeli vest:

Etnolog čačanskog Centra za negovanje tradicije Jelena Milićević izjavila je da se po narodnoj tradiciji na Đurđevdan počinje letnji deo godine, kao i da se za taj praznik vezuju mnogi narodni običaji.
Ona je rekla da po narodnom verovanju na Đurđevdan vegetacija postaje lekovita i da ima "magijska" svojstva, a posebna pažnja poklanja se ovcama, njihovom mesu i mleku.
- Prema nekim starim, narodnim običajima postojao je tabu nejedenja jagnjećeg meseca do današnjeg dana. Tako se na Đurđevdan vršila prva muža ovaca za tu godinu kao i ritualno, prvo konzumiranje jagnjećeg mesa u toj godini. Na današnji dan vršila se i ritualna muža ovaca koja se obavljala kroz venčiće koji su se pravili od bilja, obično đurđevka ili mlečike koji se beru petog ili šestog maja i prave. Na taj način se štite ukućani, stoka i ceo imetak - kaže Milićević.
Prema verovanjima današnji praznik je veoma značajan i za "ljubavnu magiju".
- U nekim krajevima, mlade, neudate devojke bi se kitile na današnji dan grančicom graba da bi se u narednom periodu momci grabili za njih. U nekim drugim krajevima, devojke bi grabuljama grabile travu ili lišće kako bi se takođe momci za njih grabili - rekla je ona.
Za današnji praznik se verovalo da može da pokaže i kakve će biti vremenske prilike tokom predstojećeg leta.
- Ukoliko bi danas pala kiša odnosno ukoliko bi se, kako narod kaže 'zamutila voda', čekalo bi nas sušno leto. Isti je princip i za Veliki petak. Dakle, i na Veliki petak i na Đurđevdan ukoliko dođe do padanja kiše, leto će biti sušno. Veliki petak je bio kišan, a ostaje nam da vidimo da li će nas i danas kiša iznenaditi pa onda time i naslutiti sušno leto - rekla je Milićević.
Ona je podsetila da su se u periodu pre Drugog svetskog rata mladi okupljali na izvorima, pašnjacima ili proplancima i tu dočekivala današnji praznik, što predstavlja đurđevdanski Uranak.
- Mi smo danas svedoci da je ovo praktikovanje pomereno za pet, šest dana unapred ali treba znati odakle nam taj običaj koji sada praktikujemo za 1.maj, a zapravo bi trebalo na Đurđevdan - zaključila je Milićević.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar