Slobodno vreme > Mozaik

PLAMENJAČA NAPADA LUK U MAJU Ova greška može vas koštati i do 80% prinosa!

Izvor: K1info

19/05/2025 > 15:22

podeli vest:

PLAMENJAČA NAPADA LUK U MAJU Ova greška može vas koštati i do 80% prinosa!
Foto: Shutterstock


Seoska imanja i povrtari širom Srbije suočavaju se sa ozbiljnom pretnjom za svoje useve luka — plamenjačom. Ova opasna gljivična bolest, koju izaziva Peronospora destructor, posebno je agresivna u prolećnim mesecima, a maj je period kada može napraviti najveću štetu. Ukoliko se ne preduzmu pravovremene mere zaštite, prinosi luka mogu biti umanjeni i do 80%.

Shutterstock
Simptomi koji ne smeju da se ignorišu

Bolest najpre napada lišće luka, na kome se pojavljuju bledožućkaste izdužene pege. Na njima se može primetiti prljavosiva, ponekad ljubičasta prevlaka spora. Listovi ubrzo venu i suše se, a bolest se brzo širi na glavicu. Zaraženi luk u preseku izgleda masno i brzo truli, gubeći upotrebljivost i kvalitet.

Shutterstock
Kako dolazi do zaraze?

Gljiva prezimljava u biljnim ostacima i zaraženim lukovicama s proleća, sa razvojem biljke, aktivira se i počinje svoj ciklus. Vlažno i prohladno vreme u maju dodatno pogoduje njenom razvoju. Biljke u zaraženim delovima useva imaju bled izgled, zaostaju u rastu i lako se prepoznaju kao "žarišta" bolesti.

Najčešće greške koje pogoduju širenju bolesti:

Neprimenjivanje plodoreda – uzgoj luka više godina na istom mestu.

Gajenje arpadžika u blizini semenskog luka.

Gusta sadnja bez adekvatnog razmaka između redova.

Korišćenje zaraženih lukovica za sadnju.

Izbor vlažnog i zasenčenog terena za sadnju.

Odsustvo preventivnog prskanja u aprilu i maju.

Shutterstock
Preventiva i zaštita

Da bi se sprečila katastrofa u bašti, važno je preduzeti niz preventivnih mera:

- Odabrati osunčane i ocedne terene.

- Koristiti zdrave, proverene lukovice.

Sprovoditi hemijsku zaštitu kada lišće pređe 10 cm, sredinom maja.

Fungicidi na bazi hidrohlorida i fluopikolida, azoksitrobina, mankozeba, metalaksila-M i drugi preporučeni su za suzbijanje plamenjače. Prskanje treba ponoviti još jedan do dva puta na 10–12 dana razmaka, a karenca je uglavnom 7–14 dana u zavisnosti od preparata.

Plamenjača nije bezazlena bolest i može naneti ogromne štete kako u manjim baštama tako i na velikim parcelama. Prava zaštita počinje od pravilne sadnje i izbora terena, a završava se blagovremenom hemijskom intervencijom. Ne dozvolite da vam trud propadne – reagujte na vreme!

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar