Priče > Green World

Kad zatreba, MOŽEMO I ZAJEDNO: Srbija i Hrvatska udruženim snagama obnavljaju DUNAVSKE MOĆVARE

Poseban akcenat samog projekta odnosi se na podizanje svesti javnosti o značaju ovih vrednih staništa i važnosti njihove obnove

Autor: europa.rs

27/07/2022 > 10:24

podeli vest:

Kad zatreba, MOŽEMO I ZAJEDNO: Srbija i Hrvatska udruženim snagama obnavljaju DUNAVSKE MOĆVARE
Foto: Nenad Mihajlović/Preuzeto sa sajta europa.rs


Ujedinjene nacije su period do 2030. proglasile Dekadom obnove ekosistema. Više od 50% močvara nestalo je na globalnom nivou, ali i više od 80% njih u slivu Dunava, dok ogromnom broju vrsta preti nestanak - čak 20.000! Zato je projekat "Obnova vlažnih staništa u srednjem Podunavlju" jedan od uspešnih primera kako prekogranične države mogu sarađivati i planirati revitalizacije vlažnih ekosistema, koji se svrstavaju u kategoriju najosetljivijih i najugroženijih ekosistema na planeti.

Foto: Nenad Mihajlović/Preuzeto sa sajta europa.rs

 

Kroz saradnju Srbije i Hrvatske, obnovljen je 1,5 hektar vodene površine u pilot oblasti Čarna i 60 ari Specijalnog rezervata Zasavica u Srbiji. Važan deo projekta su i biološka istraživanja sprovedena na području Biljskog rita i Zmajevačkog Dunava. Ovim terenskim istraživanjima evidentirano je 22 vrste riba, 6 vrsta sisara, 181 vrsta insekata i mapirana staništa biljnih vrsta s popisa ekološke mreže "Natura 2000".

Tokom projekta Pokret Goran iz Sremske Mitrovice, Udruženje za zaštitu prirode i životne sredine Zeleni Osijek, Hrvatske vode, JVP Vode Vojvodine i Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrednostima u Osječko-baranjskoj županiji, uspostavili su prekogranični sistem praćenja biodiverziteta.  Izrađen je i Vodič za monitoring biodiverziteta vlažnih ekosistema baziran na indikatorskim vrstama koji će omogućiti rano otkrivanje ekoloških promena u ekosistemima.

Foto: Nenad Mihajlović/Preuzeto sa sajta europa.rs

 

Mirjana Bartula iz sremskomitrovačkog Pokreta Goran - Zasavica istakla je da je monitoring biodiverziteta do ranog otkrivanja ekoloških promena u ekosistemima značajno olakšao redovno praćenje biodiverziteta u Specijalnom rezervatu prirode Zasavica, što će obezbediti blagovremeno sprovođenje adekvatnih mera upravljanja. Pored toga, aktivnosti na revitalizaciji dela vodotoka Zasavice i vlažnih livada dugoročno će unaprediti status očuvanja biodiverziteta ovih staništa i poslužiti kao model za obnovu ostalih lokaliteta u rezervatu.

Foto: Nenad Mihajlović/Preuzeto sa sajta europa.rs

 

Vlažna područja su izuzetno važna kako za biološku raznovrsnost i ekosistem, tako i za odbranu od poplava, vodu za piće, pročišćavanje vode, turizam i rekreaciju i ublažavanje klimatskih promena, zato je poseban akcenat samog projekta i na podizanju svesti javnosti o značaju ovih vrednih staništa i važnosti njihove obnove.

Projekat "Obnova močvarnih staništa – Obnova močvara u srednjem Podunavlju" sprovodi se u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija 2014-2020.

Ostavite komentar