Priče > Društvo

Vaša poslednja volja MORAĆE DA SE POŠTUJE, od sada TESTAMENT neće moći da bude uništen ili prepravljen

Notari u Srbiji dobijaju dva nova registra - jedan je testamenta, a drugi punomoćja kako bi se sprečile zloupotrebe

Autor: Tanjug

06/08/2022 > 08:17

podeli vest:

Vaša poslednja volja MORAĆE DA SE POŠTUJE, od sada TESTAMENT neće moći da bude uništen ili prepravljen
Foto: Pexels.com


U okviru opšteg trenda digitalizacije u Republici Srbiji, a na kom insistira i razvija Vlada Srbije preko raznih projekata EU, javno beležništvo dobija dva nova elektronska registra koja će služiti povećanju pravne sigurnosti građana, rekao je za Tanjug član Izvršnog odbora Javnobeležničke komore Srbije Sava Dedajić.

To su registar zaveštanja (testamenta) i registar punomoćja, precizira Dedajić.

Registar zaveštanja, će pohranjivati sve testamente koji se daju pred javnim beležnikom i sudom, naveo je javni beležnik, ističući da će se na taj način srečiti falsifikovanja, sakrivanja ili uništavanja testamenta.

- Nakon smrti osobe, a pre ostavinskog postupka, javni beležnik i sud vršiće uvid u registar kako bi proverili da li postoji testament umrlog lica, čime se onemogućaava da neko testament uništi, sakrije ili prepravi, jer SE to ne može učiniti ukoliko se dokument nalazi u registru - pojasnio je Tanjugov sagovornik.

Registar punomćja će, kaže Dedajić, doprineti većoj pravnoj sigurnosti u oblasti prometa nekretnina i sprečiti zloupotrebe punomoćja od strane punomoćnika.

- U poslednjih nekoliko  meseci smo dosta čitali o takvoj vrsti zloupotreba, a jedan od slučajeva je lažni agent za nekretnine, koji je zastupajući gospođu iz Amerike falsifikovao punomoćje i prodao kuću koju ona ima u Srbiji - rekao je on.

Foto: Freepik.com

 

Ovim registrom, se takođe, sprečava se da ukoliko vlasnik nekretnine preko telefona otkaže punomoćje, punomoćnik iskoriti to punomoćje bez obzira što je otkazano.

- Svaki javni beleznik pred kojim dođe do primene punomoćja mora da ga proveri u registru, i u slučaju da ga tu nema, postoji opasnost da je falsifikovano, nakon čega će se proveriti javni beležnik kod koga je overen dokument - istakao je Dedajić.

Prema njegovim rečima, veoma je značajno što postoji jedinstveni registar na teritoriji cele Srbije, pa ukoliko vlasnik nekretnine istu proda u Beogradu, punomoćje može overiti u bilo kom drugom gradu u Srbiji , a javni beleznik po službenoj dužnosti unosi u registar to punomoćje.

Takođe, građani mogu da otkažu punom0ćje kod bilo kog javnog beležnika, rekao je Dedajić i dodao da je registar povezan sa APR-om i sa elektronskom matičnom knjigom.

Ako punomoćje izda firma koja ode u stečaj, ono ne važi  

Ukoliko punomoćje izda firma (pravno lice) i nakon toga uđe u stečaj, svi dokumenti i punomoćja gube pravnu važnost i nisu više validni, napomenuo je Dedajić.

Pored ta dva registra, građani Srbije će od početka sledeće godine moći da koriste i aplikaciju e-pritužbe, putem koje će moći da na brz i jednostavan način podnesu onlajn pritužbu na unapred generisanom obrascu, bez fizičkog odlaska u Ministarstvo pravde.

Ministarstvo pravde uspostavilo je pomenute registre uz podršku EU projekta “EU za pravdu - Podrška za Poglavlje 23”, a sve u cilju jačanja pravne sigurnosti u Srbiji.

Ostavite komentar