Priče > Biznis

Najvažniji zadatak u 2023. bila je borba protiv inflacije koja je u padu, nacionalna valuta STABILNA

Inflacija u Srbiji je u padu od aprila meseca, podsećaju iz NBS

Izvor: K1info/Tanjug

Autor: Milena Gačević

28/12/2023 > 12:42

podeli vest:

Najvažniji zadatak u 2023. bila je borba protiv inflacije koja je u padu, nacionalna valuta STABILNA
Foto: Unsplash.com


U 2023. godini uspostavljena je održiva opadajuća putanja inflacije i ona će se krajem godine naći na dvostruko nižem nivou nego krajem 2022. godine, održana je relativna stabilnost dinara prema evru, a bruto devizne rezerve iznose 24,5 milijardi evra i najveće su do sada, objavila je Narodna banka Srbije (NBS) sumirajući rezultate postignute ove godine. 

Iz NBS navode da je za više od tone uvećano i zlato u deviznim rezervama koje sada iznosi skoro 40 tona, da je dinarska štednja premašila protivvrednost od milijardu evra a da će priliv od stranih direktnih investicija premašiti projektovani nivo i biti oko rekordnog nivoa koji je zabeležen lane.

 

Dodaju da je radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema i zaštite korisnika finansijskih usluga usvojena mera kojom su privremeno ograničene kamatne stope na stambene kredite, da je za korisnike finansijskih usluga na osnovu supervizorskih aktivnosti NBS ostvaren materijalni efekat od 3,1 milijardu dinara, i da su uprkos nepovoljnom delovanju faktora iz međunarodnog okruženja rejting agencije zadržale kreditni rejting Srbije, uz stabilne izglede, pri čemu se rejting prema ocenama agencija Standard & Poors i Fitch nalazi na korak od investicionog.

- Iza nas je još jedna godina ispunjena brojnim izazovima. Najvažniji zadatak bila je borba protiv inflacije, koja je predstavljala izazov na globalnom nivou. Uspeli smo da uspostavimo njenu snažnu opadajuću putanju i prepolovimo inflaciju. To smo radili postepenim i dobro odmerenim zaoštravanjem monetarne politike vodeći računa da se time ne naruši finansijska stabilnost i da se obezbedi nastavak rasta BDP-a - poručila je guverner NBS Jorgovanka Tabaković.

Dodala je da je održavanjem stabilnosti kursa dinara ograničeno prelivanje rasta uvoznih cena na domaće cene i doprineto ukupnoj makroekonomskoj stabilnosti.

Prema njenima rečima, stabilnost domaće valute zaštitni je znak NBS duže od decenije a i ubuduće će svi napori centralne banke biti usmereni ka očuvanju stabilnosti - da se merama iz nadležnosti NBS doprinese lakšim uslovima poslovanja za privredu, još većem broju radnih mesta i boljem životu građana.

Kada je o inflaciji reč, iz NBS ističu da ona od aprila pada, da se pad očekuje i u narednom periodu, uz povratak u granice cilja sredinom 2024. godine i približavanje centralnoj vrednosti cilja od 3,0 odsto krajem godine. 

Što se tiče kursa dinara prema evru, sačuvana je njegova stabilnost, dinar je prema evru nominalno ojačao za 0,1 odsto, a NBS je po osnovu intervencija na deviznom tržištu neto kupila rekordno visok nivo deviza - 3,7 milijardi evra.

Dinarska štednja, koja je premašila protivvrednost od milijardu evra, zabeležila je najdinamičniji godišnji rast do sada i dostigla skoro 135 milijardi dinara, što je za 40 odsto više nego krajem prošle godine. 

Foto: Shutterstock

 

Strane direktne investicije (SDI) su do kraja novembra iznosile 4,2 milijarde evra a nastavak visokog priliva SDI doprinosi rastu produktivnosti, zaposlenosti i konkurentnosti domaće privrede, a potvrda je i da je Srbija poželjna investiciona destinacija.

Narodna banka je i ove godine radila na zaštiti korisnika finansijskih usluga pa je do 10. decembra rešila 1.835 pritužbi korisnika, od kojih se većina, 62 odsto, odnosila na postupanje banaka.

Nastavljeno je i sa uvođenjem inovacija, a u sistemu za instant plaćanja Narodne banke Srbije do 25. decembra realizovano je više od 65 miliona transakcija, što je za više od 25 odsto više nego u istom periodu 2022. godine.

Obavljajući nadzor nad menjačkim poslovima, NBS je privremeno oduzela ovlašćenje za obavljanje menjačkih poslova 26 menjača, jer nisu ispunjavali zakonske uslove za obavljanje menjačkih poslova.

 

Ostavite komentar