Lifestyle > Mozaik

Šta NIKAKO, ali nikako NE SMETE da stavljate U MIKROTALASNU

Kada se pravilno koristi, mikrotalasna rerna nije štetna po zdravlje ljudi niti po životnu sredinu

Autor: K1 info/ zadovoljna.hr

28/02/2023 > 16:20

podeli vest:

Šta NIKAKO, ali nikako NE SMETE da stavljate U MIKROTALASNU
Foto: Freepik.com


Razna istraživanja u svetu dokazala su da je zračenje iz mikrotalasne rerne beznačajno. Mnogo je opasnija činjenica da se jelo u mikrotalasnoj ne zagreva ravnomerno, što može da dovede do pojave opekotina, ali pogoduje i širenju klica. Optimalno je da se jela zagrevaju više puta u kraćim intervalima.

Dakle, ovo je bio odhovor na "kako", a sada sledi oadgovor na "šta". Vodite računa, ovih nekoliko namirnica zaista ne biste smeli da stavljate u mikrotalasnu rernu.

1. Jaja i voće

Ukoliko ste probali da kuvate jaja u mikrotalasnoj, znate da je krajnji rezultat katastrofalan.

Tokom kuvanja dolazi do stvaranja vlage unutar ljuske, povećava se volumen namirnice i dolazi do pucanja. Isti problem se dešava i ako u mikrotalasnu stavite neoljuštenu voćku, pa ukoliko ne želite da posle ovih namirnica ribate aparat, bolje ih nemojte ni stavljati unutra. Dakle, jaje zaobiđite, a voće pre kuvanja obavezno očistite i iseckajte.

2. Papirnate kese

Priprema kokica u mikrotalasnoj je brza i praktična, ali papirnata kesa, odnosno pakovanje nije ni nalik običnoj papirnatoj kesi. Naime, obične kese kao one u kojima se pakuju pekarski proizvodi ili namirnice, napravljene su od papira koji je tretiran hemikalijama i lepkom.

Tokom zagrijavanja dolazi do toksičnih isparenje, a i prilikom dužeg zagrijavanja papir može da se zapali.

Foto: Pixabay.com

 
3. Ulje

Podgrevanje čistog ulja može biti vrlo opasno. Naime, mikrotalasna funkcioniše po principu slanja elektromagnetnih talasa kroz čestice vode, koje tada počinju da vibriraju i zagrevaju se.

Ulje ne sadrži vodu, pa nije moguće da se zagreje u mikrotalasnoj koja se pritom može i pokvariti. S druge strane, puter sadrži određenu količinu vode pa se on vrlo lako topi.

4.Metal

Bilo da se radi o kašičici, viljušci, nožu, tanjirima i šoljicama sa srebrnim ukrasima ili aluminijumskoj foliji, pravilo je isto - ne stavljajte ih u mikrotalasnu.

Metal tokom podgrejavanja ili kuvanja u mikrotalasnoj varniči. To može da zapali hranu i ambalažu, kao i da pokvari mikrotalasnu rernu.

5. Prazna mikrotalasna

Ako želite da vam mikrotalasna što duže traje, nemojte da je uključite ako je prazna. Iako zvuči banalno, samo jedno pritiskanje dugmeta može da je pokvari.

Kao što smo već rekli, mikrotalasna funkcioniše po principu slanja elektromagnetnih talasa kroz čestice vode, koje zatim počinju da vibriraju i tako zagrevaju hranu. Ako je mikrotalasna prazna, ništa ne može da apsorbuje talase zbog čega mikrotalasna može da pregori.

 

Ostavite komentar