SVI JE PEVAMO, ALI MALO KO ZNA NJENO PRAVO ZNAČENJE Ovo je prava istina o "Đurđevdanu"
podeli vest:

Iako je danas pesma "Đurđevdan" neizostavna na skoro svim slavljima, malo je poznato da je nastala u jednom od najmračnijih trenutaka Drugog svetskog rata, i to u vozu smrti koji je 6. maja 1942. godine, na Đurđevdan, iz Sarajeva vozio zatvorenike ka logoru Jasenovac.
Tog jutra, iz zatvora Beledija u Sarajevu izvedeno je oko 3.000 Srba i muslimana koji su podržavali Srbe, među kojima je bio i profesor dr Žarko Vidović, jedan od retkih preživelih. Zatvorenici su sprovedeni do Vijećnice, gde su ih čekali prenatrpani vagoni bez osnovnih uslova za život – u svaki vagon, predviđen za 40 vojnika ili 7 konja, bilo je nagurano po 200 ljudi.
Na tom putu straha, neizvesnosti i očaja, jedan mladić, član Kulturno-umetničkog društva "Sloga", započeo je pesmu koja će kasnije postati simbol bola, ponosa i otpora – "Đurđevdan".
Pesma se brzo proširila među zatvorenicima, od vagona do vagona.
Odgovor ustaša bio je brutalan. Prozori na vagonima su zatvoreni, dodatno smanjujući već oskudan dotok vazduha, pa su mnogi zatvorenici ugušeni već pre Slavonskog Broda, gde su premešteni u druge vagone za nastavak puta ka Jasenovcu.
Od 3.000 odvedenih, prema svedočenju, samo svaki deseti se vratio.
Pesma "Đurđevdan", koju je gotovo tri decenije kasnije obradio Goran Bregović, ostaje svedočanstvo o ljudskoj tragediji, ali i o dostojanstvu i prkosu naroda koji nije prestao da peva čak ni pred licem smrt.
- Pesma je pravljena za film Emira Kusturice "Dom za vešanje", a onda sam ja pravio prepev za ploču "Bijelog dugmeta", kao jednu malu ljubavnu pesmu, zapravo kao jedan mali omaž Đorđu Blašaviću, koji nažalost nikad nisam napisao na ploči - otkrio je jednom prilikom Bregović.
Takođe, pesma "Đurđevdan" je nezvanična himna navijača Crvene zvezde, a slava Đurđevdan je slava košarkaškog kluba Crvena zvezda.
Da li vi volite ovu pesmu pišite nam u komentaru.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar