Ekonomija > Čuvarkuća

KOLIKO I KADA ĆE POSKUPETI GORIVO? Objavljene nove prognoze

Izvor: K1info

19/05/2025 > 12:33

podeli vest:

KOLIKO I KADA ĆE POSKUPETI GORIVO? Objavljene nove prognoze
Foto: Shutterstock


Evropska trgovina emisijama će takođe postati primetna za vozače od 2027. Nova berza već pokazuje u kom pravcu bi se mogla kretati cena CO2.

Od 1. januara 2027. godine, u EU će početi da važi novi sistem naplate emisije CO2: ETS II. Po prvi put, i privatna domaćinstva će biti direktno pogođena evropskom trgovinom emisijama – na primer, prilikom grejanja ili vožnje automobila. I po prvi put, cenu štetnih emisija više neće određivati politika, već tržište. Prve brojke pokazuju na šta bi potrošači trebalo da se pripreme.

Trgovina emisijama ETS II: Šta se menja

Do sada je nemačka država određivala fiksnu cenu po toni CO2 godišnje – trenutno 55 evra. Ova cena je trebalo da podstakne manju potrošnju fosilne energije i prelazak na toplotne pumpe i električna vozila. Ali od 2027. godine biće uvedena tržišno vođena evropska trgovina sertifikatima za emisiju CO2. Kompanije koje prodaju fosilna goriva – kao što su distributeri nafte i gasa – moraće da kupe sertifikate za emisije koje proizvode. Ovi troškovi će biti prebačeni na krajnje korisnike.

Od 6. maja 2025. godine, takozvana fjučers berza za nove CO2 sertifikate. Ova berza trguje ugovorima koji će biti ispunjeni u budućnosti – u ovom slučaju, od 2027. godine. Cena se određuje danas, ali sertifikat se isporučuje za dve godine. Takve transakcije služe zaštiti od mogućih skokova cena, ali su takođe povezane sa rizicima.

Prva cena: 73 evra po toni CO2

Prema portalu Energate, prvog dana trgovanja razmenjeno je oko 1.000 sertifikata – mali broj, ali informativan. Naime, tona CO2 se procenjuje na 73 evra – znatno više od trenutne cene u Nemačkoj. Ukoliko se ovaj nivo održi, gorivo će od 2027. godine postati znatno skuplje: litar benzina mogao bi biti skuplji za oko 18 centi, a prirodni gas za oko 1,5 centi po kilovat-satu.

Shutterstock
Koliko će to zapravo koštati?

Iako je prva cena samo indikator, ona se poklapa sa brojnim prognozama. Studije za 2030. godinu predviđaju cene CO2 između 100 i 300 evra po toni. Blumberg NEF predviđa 149 evra, a ADAC očekuje najmanje udvostručenje trenutnih troškova. Stefan Gervens iz ADAC-a je u februaru 2025. rekao za „Bild“ da se od 2027. godine može očekivati povećanje cene od 35 do 38 centi po litru.

Ahim Vambah iz Centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW) smatra da je 200 evra moguće na duži rok - što bi značilo oko 60 centi više po litru benzina.

Politička reakcija: Jeftinija struja umesto klimatskog novca

Vlada kancelara Fridriha Merca (CDU) podržava evropsku trgovinu emisijama. Umesto takozvanog klimatskog novca - koji je najavljen pre izbora - deo prihoda biće iskorišćen za snižavanje cene struje.

Za sada jedina olakšica je naknada za putovanje na posao i s posla, koja je povećana na 38 centi od 21. kilometra. Za sve ostale potrošače važi sledeće: oni koji nastave da koriste motore sa unutrašnjim sagorevanjem i grejanje na gas plaćaće više.

Cena sa signalnim značenjem

Prvih 73 evra po toni CO2 nije garancija za cene u 2027. godini, ali je jasan signal. Kupci očigledno očekuju da će cena biti još veća za dve godine. Ako se potvrdi, fosilna goriva će postati znatno skuplja – sa posledicama po milione domaćinstava. EU i dalje ima mogućnost da odloži početak sistema za godinu dana u slučaju društvenih tenzija. Ali ne bi trebalo da se oslanjate na to.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar