Ekonomija > Biznis

SNIŽEN KREDITNI REJTING AMERIKE! Bela kuća: Popravljamo haos iz vremena predsednika Bajdena

Izvor: K1info/Tanjug

Autor: Milena Gačević

17/05/2025 > 11:05

podeli vest:

SNIŽEN KREDITNI REJTING AMERIKE! Bela kuća: Popravljamo haos iz vremena predsednika Bajdena
Foto: Pexels.com


Uticajna agencija za ocenu kreditne sposobnosti "Moody's" snizila kreditni rejting Sjedinjenim Američkim Državama sa "AAA" na "Aa1", navodeći da uzastopne administracije nisu uspele da smanje rastuće deficite i kamatne troškove.

Agencija je u saopštenju navela da smanjenje ocene odražava "porast duga i kamatnih obaveza američke vlade u poslednjoj deceniji na nivoe koji su znatno viši nego kod drugih suverenih zemalja sa sličnim ocenama", preneo je BBC.

Kreditna ocena "AAA" označava najviši mogući nivo finansijske pouzdanosti zemlje, što znači da se ta zemlja smatra da je "u vrlo dobrom finansijskom stanju", sa snažnim kapacitetom za vraćanje duga.

"Moody's" je već 2023. godine upozorila da je "AAA" ocena SAD-a bila ugrožena, dok su "Fitch Ratings" i "S&P Global Ratings" već spustili ocenu SAD-a ranije - "Fitch" 2023. godine, a "S&P" 2011. godine. 

"Moody's" je zadržala savršenu kreditnu ocenu za SAD od 1917. godine.

U odgovoru na ocenu "Moody's"-a, Bela kuća je saopštila da je fokusirana na "popravljanje haosa iz vremena mandata bivšeg predsednika Džoa Bajdena". 

Portparol Bele kuće Kuš Desai rekao je da je "Moody's" imala bilo kakvu kredibilnost, ne bi ćutala dok je "fiskalna katastrofa poslednje četiri godine bila na delu".

Niža kreditna ocena znači da bi zemlja mogla da bude sklona neizmirivanju svog duga, a takođe bi se suočila i sa višim troškovima zaduživanja.

Međutim, "Moody's" je istakla da SAD i dalje zadržava "izuzetnu kreditnu snagu", kao što su veličina, otpornost, dinamika i nastavak uloge američkog dolara kao globalne rezervne valute. 

Agencija je takođe navela da očekuje da će savezni dug SAD-a porasti na oko 134 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2035. godine, što je u porastu u odnosu na 98 odsto prošle godine.

Podaci su pokazali da je američka ekonomija opala u prvom kvartalu ove godine, jer je vladina potrošnja opala, a uvoz je porastao, jer su kompanije "žurile" da unesu robu u zemlju pre nego što se primene novi carinski tarifni zakoni.

Prema Ministarstvu trgovine, ekonomski pad iznosio je 0,3 odsto na godišnjem nivou, što predstavlja oštar pad u odnosu na rast od 2,4 odsto u prethodnom kvartalu.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar