STIIŽE DODATAK NA PENZIJU OVOJ GRUPI GRAĐANA Evo kako da izračunate iznos
podeli vest:

Ključna novina koja se tiče penzija u Hrvatskoj, je uvođenje stalnog godišnjeg dodatka na penziju za sve penzionere. Iako se kolokvijalno naziva 13. penzija, ona neće biti u punom iznosu mesečne penzije.
Vlada je na sednici u četvrtak u skupštinsku proceduru podnela novi Zakon o penzijskom osiguranju, koji donosi ključnu novinu: uvođenje godišnjeg dodatka na penziju, kolokvijalno nazvanog 13. penzija, ali on neće biti u punom iznosu, već će zavisiti od godina radnog staža.
- Unapređujemo prava penzionera, jačamo pravednost i održivost penzionog sistema i preduzimamo važne korake ka bezbednijoj i pravednijoj budućnosti za sve penzionere - rekao je premijer Andrej Plenković na početku sednice Vlade.
Cilj je povećanje penzija i njihove adekvatnosti tako da ukupna prosečna penzija do kraja mandata bude 800 evra.
Smanjujemo razlike u penzijama, omogućavamo veće učešće penzionera na tržištu rada, izjavio je ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić.
- Zakon o penzijskom osiguranju (ZOMO) ne tiče se samo milion i 230.000 penzionera, već se odnosi na sva osigurana lica, kojih ima milion i 756.000 - naglasio je Piletić.
Zakon uvodi novu, povoljniju formulu za usklađivanje penzija dva puta godišnje u odnosu 85 prema 15 u korist rasta plata, dodaje majkama 12 meseci staža za svako dete, umesto dosadašnjih šest meseci, što će predstavljati povećanje penzija za buduće korisnike u proseku tri procenta za svako dete, i redefiniše bonus za kasniji odlazak u penziju, odnosno ukida uslov od 35 godina staža i ograničenje od pet godina.
Ključna novina je uvođenje stalnog godišnjeg dodatka na penziju za sve penzionere. Iako se kolokvijalno naziva 13. penzija, ona neće biti u punom iznosu mesečne penzije. Bez obzira na visinu prihoda od penzije, iznos godišnjeg dodatka je vezan za pune godine penzijskog staža, koje se uzimaju u obzir za obračun visine penzije, a za one korisnike čija se penzija utvrđuje bez uzimanja u obzir penzijskog staža, utvrđuje se minimalni period od 15 godina za utvrđivanje godišnjeg dodatka.
- Vlada će u oktobru odrediti visinu godišnjeg dodatka odlukom i isplatom u decembru, tako da će biti isplaćen već 2025. godine - rekao je ministar Piletić.
Od 1. januara 2026. godine minimalna penzija će se povećati za oko tri odsto, a invalidske penzije za 10 odsto, biće ukinuta kazna za prevremeno penzionisanje nakon navršenih 70 godina, a penzionerima koji se zaposle nakon 65 godina biće omogućeno da rade puno radno vreme uz isplatu 50 odsto penzije.
- Trenutna vrednost penzije za najniže penzije biće 106 odsto“, dodao je. Novi zakon će omogućiti zanatlijama i samostalnim preduzetnicima da primaju penziju od 50 odsto bez prekida rada. Korisnicima invalidske penzije biće dozvoljeno da rade do 3,5 sata dnevno, a biće im ukinuti i pregledi. „Takođe omogućavamo dodavanje staža po različitim osnovama i izjednačavamo korisnike invalidske penzije zbog delimičnog gubitka radne sposobnosti sa ostalim korisnicima - rekao je ministar.
Zakonskim predlogom propisano je povećanje cenzusa za utvrđivanje činjenice izdržavanja članova porodice prilikom ostvarivanja prava na porodičnu penziju na iznos najniže penzije za 15 godina penzijskog staža ako je član porodice živeo u zajedničkom domaćinstvu sa preminulim osiguranikom ili korisnikom prava, ili ako ne, cenzus se propisuje u iznosu najniže penzije za 15 godina penzijskog staža uvećane za 20 odsto. Briše se i zahtev u vezi sa propisanim datumom postojanja vanbračne veze 28. marta 2008. godine, kada je uveden u penzijski sistem.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar