Vesti > Svet

KOLIKO SMO BLIZU MIRU U UKRAJINI? Ambasador kod Jovane Joksimović o svakodnevnim napadima i pretnjama nuklearnim oružjem

Izvor: K1info

19/05/2025 > 10:43

podeli vest:

KOLIKO SMO BLIZU MIRU U UKRAJINI? Ambasador kod Jovane Joksimović o svakodnevnim napadima i pretnjama nuklearnim oružjem
Foto: K1 televizija


U trenutku kada se rat u Ukrajini približava trećoj godini, međunarodna diplomatska scena postaje sve dinamičnija.

Volodimir Tolkač, ambasador Ukrajine u Srbiji, gostovao je u emisiji "Uranak" na televiziji K1, gde je komentarisao potencijalne puteve ka miru i ulogu ključnih svetskih sila u rešavanju sukoba.

Nakon susreta predsednika Volodimira Zelenskog sa papom Lavom Četrnaestim, Vatikan je označen kao mogući posrednik u pregovorima, dok Vašington, Berlin, Pariz i London takođe izražavaju interes za pronalaženje diplomatskog rešenja. Koliko će još trajati ovaj razarajući sukob i kakva je budućnost Ukrajine, ostaje ključno pitanje u međunarodnim odnosima.

Tokom ruskog napada na stambene četvrti Hersona, na jugu Ukrajine, koji se dogodio tokom noći, jedna osoba je izgubila život, dok su tri zadobile povrede, saopštila je gradska vojna uprava Hersona.

Žrtve i pretnje eskalacije

- Nažalost, bilo je mnogo žrtava ruskog bombardovanja naše domovine. Radi se o regionima u blizini glavnog grada Kijeva. Prošle nedelje, Rusija je napadala zapadne delove Ukrajine, ali istočni gradovi su pretrpeli najveća razaranja i najveći broj žrtava, pre svega Sumi, grad na granici sa Rusijom. Danas su na meti Zaporožje, Herson i drugi - rekao je ambasador Tolkač, i dodao:

- Ruska strana, agresori, često prete upotrebom nuklearnog oružja. To nije novost za nas. Povremeno dolazi do incidenata kada se koriste novi tipovi projektila, što izaziva strah ne samo među vojnicima, već i među civilima. Nažalost, imamo žrtve svakog dana. Juče je pogođen civilni autobus u kojem je stradalo devet osoba. Noćas smo takođe bili pod napadom, čekali smo te balističke rakete. Tako živimo godinama.

K1 televizija

On je objasnio i plaši li Rusija Evropu ili Ukrajinu. 

- Danas je teško reći gde će početi, a gde će stati. Svi koji žele da zaustave ovaj rat pokušavaju da nas podrže. Brojni su naši prijatelji koji nam pomažu, dok Rusija nastoji da podeli javno mnjenje koristeći sva moguća sredstva – informacije, oružje, špijune, pa čak i terorističke akte. To je njihova politika prema Evropi i Ukrajini - istakao je Tolkač.

Iznenađenja iz Vašingtona

Ambasador je izrazio i razočaranje nekim izjavama nove američke administracije.

- Prvi koraci nove administracije su nas razočarali. Njihova saopštenja ponekad su zvučala kao da su na strani Rusije. Danas shvatamo da ne treba da gledamo samo saopštenja, već i širu sliku. Bilo je izjava koje su bile kontradiktorne, poput onih bivšeg predsednika Trampa – jedan dan izjavi nešto što deluje naklonjeno Rusiji, a već sutradan kaže nešto potpuno suprotno. Pokušali smo da shvatimo šta time poručuju - rekao je Tolkač.

Sastanci i neuspešni pregovori

Kada je reč o sastanku koji je Putin predložio sastanak sa Zelenskim, ambasador kaže: 

- Ispostavilo se da je to bila samo izjava, bez ikakvih konkretnih koraka. Naš predsednik je brzo reagovao, pozitivno odgovorio i rekao da je spreman za susret u Istanbulu. Nakon toga, videli smo nameru američkog predsednika da se sastane sa svima - rekao je Tolkač i dodao:

- Od prvog trenutka ovog rata mi smo bili spremni na razgovore, možda ne direktno sa Putinom, jer je on uvek lagao, provocirao ili ucenjivao u tim pregovorima. Ako bi Putin zaista želeo da razgovara o prekidu vatre, mi smo spremni, ali imamo jedan osnovni zahtev – tridesetodnevni prekid vatre. Danas vidimo da niko sa ruske strane nije spreman na ozbiljne pregovore. Naš predsednik je do poslednjeg trenutka pozivao Putina na sastanak u Istanbulu. Naša delegacija je bila predvođena ministrom odbrane i iskusnim potpredsednikom vlade, dok je ruska strana poslala pomoćnika predsednika, rođenog u Ukrajini, bez stvarne moći odlučivanja - rekao je Tolkač.

Incident tokom pregovora u Turskoj

- Kada dođete u Tursku, morate pokazati poštovanje prema zemlji domaćinu i ponašati se odgovorno. Naš predsednik je otišao na sastanak sa predsednikom Erdoganom. Naša delegacija je želela da sačeka rezultate tih razgovora pre nego što započnemo pregovore sa Rusima. Kada su Turci stigli, mi smo seli za jedan sto, dok je ruska delegacija zauzela mesto s druge strane, zajedno sa Turskom. Međutim, ponašanje ruske delegacije bilo je neprihvatljivo. Ponašali su se kao da su domaćini, pokušavajući da nam određuju gde da sednemo i kako da se organizujemo. Zbog takvog stava, odlučili smo da odložimo pregovore, jer je bilo neophodno prvo završiti razgovore sa Turcima, a tek onda započeti dijalog sa Rusima. Takođe, čekali smo i da se Putin pridruži razgovorima u Turskoj - objasnio je ambasador.

Napomenuo je i zastoji u pregovorima sa Rusijom:

- Ruska Federacija pokušava da odloži sve pregovore i razmene zarobljenika. Pre nego što dođe do toga, moramo obezbediti prekid vatre, ali je još važnije da započnemo realistične razgovore," naglasio je ambasador. Znamo koji su zastoji ruske strane, ali oni su za nas ne prihvatljivi. Kada jedna zemlja pokušava da okupira drugu zemlju, izmeni ustav i kaže da su odjednom naši regioni deo Rusije. Mislim da je to štetno za sve nas, prvenstveno za naš suživot - kazao je.

Koraci ka razmeni zarobljenika

On je rekao da se mora ići korak po korak. 

- Ako obe strane pokažu volju za razmenu dodatnih vojnika, to je prvi korak. Možda deluje kao mali i simboličan potez, ali predstavlja napredak. To je hiljadu ljudi koji će se vratiti svojim kućama. Čekamo tačne podatke, rečeno je da bi do razmene moglo doći ove nedelje. Nadam se da će tako biti, ali neću davati izjave dok ne budem imao pouzdane informacije. Nažalost, nemamo precizne podatke o broju ukrajinskih vojnika koje ruska vojska drži u zatočeništvu, jer nemamo ni tačne podatke o ukupnom broju poginulih ukrajinskih vojnika - objasnio je ambasador.

Prekid vatre kao prvi korak ka miru

- Vrlo je važno da ovo bude jasan znak da i mi i Rusija pokušavamo da postignemo neki napredak i uspostavimo mir. Taj prvi znak trebalo bi da bude prekid vatre. Mi smo spremni na to, samo čekamo Rusiju. Međutim, oni su krenuli u veoma agresivne napade na našu vojsku. Ako u takvoj situaciji navodno težite miru, zašto onda ubrzavate rat? - dodajo je Tolkač i naglasio da se nada da će ove godine biti uspostavljen mir između Rusije i Ukrajine.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar