Vesti > Svet

Dok Palestinci GINU u PAKLU RATA, šef HAMASA uživa u LUKSUZU sa porodicom - DALEKO OD GAZE

Godinama su Palestinci kritikovali Hanijeha zbog lagodnog života dalje od problema Gaze u naftom bogatoj zalivskoj monarhiji

Izvor: K1info/telegraf.rs

22/10/2023 > 20:59

podeli vest:

Dok Palestinci GINU u PAKLU RATA, šef HAMASA uživa u LUKSUZU sa porodicom - DALEKO OD GAZE
Foto: Tanjug/AP


Nedugo  pošto je Hamas započeo brutalni napad na Izrael 7. oktobra, društvenim mrežama počeo je da kruži snimak lidera militantne grupe Ismaela Hanijeha u njegovoj elegantno uređenoj kancelariji u prestonici Katara Dohi, kako posmatra krvavi pohod na TV Al Jazeera i "klanja se u znak zahvalnosti" sa grupom drugih zvaničnika Hamasa za ubistvo više od 1.300 Izraelaca, među kojima najmanje 1.000 civila.

Godinama su Palestinci kritikovali Hanijeha zbog lagodnog života dalje od problema Gaze u naftom bogatoj zalivskoj monarhiji koja, kako piše The Times of Israel, nudi utočište liderima terorističke grupe i međunarodno priznatu platformu za širenje njihove propaganda preko Al Jazeera.

Pre nego što je Hamas pobedio Fatah na izborima 2006, Hanijeh nije bio istaknuti član rukovodstva militantne grupe. Nakon izborne pobede je započeo njegov uspon.

Imenovan je za premijera Palestinske samouprave u Gazi, a njegovo bogatstvo je brzo raslo zahvaljujući kontroli njega i drugih ministara Hamasove vlade nad ekonomijom Pojasa Gaze i poreza na dobra uvezena u enklavu iz Egipta, navodi list.

Više figure Hamasa, uključujući Hanijeha, nametale bi porez od 20 odsto na svu trgovinu koja prolazi kroz tunele, prema izveštaju Yneta, izraelskog portala za vesti, iz 2014. Viši zvaničnik Palestinske samouprave tvrdio je da je tržište švercovane robe kroz tunele pretvorilo 1.700 visokih zvaničnika Hamasa u milionere, prema izveštaju saudijskog nedeljnika Al-Majalla.

Hanijeh je 2010, kako navodi egipatski magazin Rose al-Yusuf, potrošio četiri miliona dolara na plac na plaži u Gazi blizu izbegličkog kampa Šati u kojem je odrastao.

Plac je navodno registrovao na ime svog zeta. Od tada je kupio nekoliko apartmana, vila i zgrada u Pojasu Gaze, registrovanih na imena nekih od njegovih 13 dece.

Njegova raskošna imovina u oštrom je kontrastu sa endemskim siromaštvom u Gazi, gde je polovina populacije nezaposlena a BDP po glavi stanovnika 2021. bio oko 5.600 dolara godišnje, što Pojas čini jednim od najsiromašnijih mesta u svetu.

Foto: Tanjug/AP

 

Neki stručnjaci za usporavanje ekonomskog rasta krive izraelsko-egipatsku blokadu Gaze koja je na snazi od 2007 i nameće restrikcije na robu koja putuje u i van područja.

Izrael kaže da su restrikcije neophodne zbog bezbednosnih razloga, da spreči Hamas od naoružavanja i izgradnje tunela do Izraela. Veruje se da je korupcija naširoko rasprostranjena.

Ekonomija Gaze uveliko zavisi od strane pomoći, a Katar je prvi na listi donator - procenjuje se da je monarhija dala preko 1,5 milijardi dolara u protekloj deceniji, iako je novac isplaćen u vidu stipendija za javne zvaničnike i siromašne porodice, a ne za razvoj ekonomije.

Jaz između Hamasovih lidera i ulica Gaze ide dalje od njihovih bankovnih računa.

Čini se da su top pripadnici militantne grupe i njihove porodice u stanju da po volji napuste opkoljenu enklavu, što malo ko može iz Gaze, navodi Times of Israel.

Saudijski portal Elaph je 30. decembra 2022, pozivajući se na "upućeni palestinski izvor" preneo da je Hanijehov sin Maz, poznat u Gazi kao Abu al Ikarat ili "otac nekretnina", dobio turski pasoš, što mu je omogućilo da lako napusti Gazu i ode u inostranstvo, te investira u nekretnine u Turskoj.

Foto: Twitter screenshot

 

Dalje se tvrdi da su Maz i drugi sinovi porodice Hanijeh pili alkohol u inostranstvu i provodili se sa ženama (koje nisu njihove supruge) po luksuznim noćnim klubovima. Elaph je takođe naveo da Hanijehova deca poseduju generatore i prodaju struju, retku robu u oblasti u kojoj je stalno nestašica električne energije, dok je sami dobijaju besplatno.

U julu prošle godine se na palestinskim društvenim mrežama širio dokument, zvanična lista putnika koji su dobili dozvolu da napuste Gazu preko prelaza Rafa sa Egiptom. Među njima je bio Hanijehov sin Hazem sa svojom ženom i dvoje dece, koji je napustio Gazu da se priključi drugim članovima porodice u Turskoj.

To je podstaklo kampanju na društvenim mrežama protiv rukovodstva Hamasa pod nazivom "Naše ruke su čiste", što je retkost u Pojasu u kojem se političko neslaganje generalno ne toleriše.

Prema Bliskoistočnom institutu za istraživanje medija (MEMRI), naziv je aluzija na govor Hanijeha iz 2009, na 22. godišnjicu osnivanja Hamasa.

- Naše ruke su čiste. Ne krademo sredstva, ne držimo nekretnine niti gradimo vile - rekao je Hanijeh tada.

Ove godine je Hamas održao iftar (večernji obrok kojim se prekida ramazanski post u islamu) u Dohi za tridesetak diplomata iz arapskih i islamskih država i nekoliko "prijateljskih nearapskih zemalja", kao i katarske ministre i poslanike.

Događaj, objavljen na Hamasovim onlajn platformama, održan je u Diplomatskom klubu katarske prestonice, što odražava visoki status koji Hamas uživa u zalivskoj monarhiji.

Među učesnicima su bili i ambasadori Irana, Turske, avganistanskog talibanskog režima i Rusije, kao i "bezbednosni savetnik velike evropske zemlje", prema dnevniku al-Arabi al-Jadid.

Ostavite komentar