DOKTORKA U URANKU O STRAHOVIMA RODITELJA "Ne plašite se vakcine, već malih boginja..." Pomenula i rizik za trudnice
podeli vest:

Sjedinjene Američke Države suočavaju se s najvećom epidemijom malih boginja od 1992. godine. Broj obolelih neprestano raste, a zabrinjava podatak da su među najugroženijima upravo nevakcinisani građani – i deca i odrasli.
U atmosferi sve veće neizvesnosti, postavlja se ključno pitanje: kakva je situacija u Srbiji? Da li smo dovoljno zaštićeni i koliko su zapravo male boginje opasne po život?

O ovoj temi, o vakcinaciji, posledicama bolesti i stepenu rizika, govorila je epidemiolog dr Ivana Begović Lazarević, gostujući u emisiji „Uranak“ na televiziji K1.
"Male boginje nisu mali problem"
„Ono što se sada dešava u Americi… Oni su 2016. godine dobili sertifikat da su eliminisali morbile. To je bio cilj celog sveta, jer imamo dobru i jeftinu vakcinu, ne postoji virusonosištvo. Kada osoba preleži morbile, ona više nikoga ne može da zarazi. Imali smo sve okolnosti da sa dobrim obuhvatom eliminišemo tu bolest, kao što smo eliminisali dečju paralizu, kao što smo iskorenili virus velikih boginja. Ceo svet je sebi zadao zadatak i to je bilo početkom 2000-ih.
Male boginje nisu mali problem. Rizik za ozbiljnu kliničku sliku postoji kod dece mlađe od 5 godina i kod starijih od 20 godina.
Amerika je uspela da dobije sertifikat da je pobedila. Možda je došao neki slučaj, nije bio dobar obuhvat vakcinom, bolest se proširila – i tu se lako izgubi kontrola.“
„Ako posmatrate decu 2023. godine – vakcina se daje sa navršenih 12 meseci. Od 100 dece, 95 njih treba da primi vakcinu da bi se ostvario dobar imunitet u zajednici, kako bi i ona deca koja iz opravdanih razloga ne smeju da je prime – bila zaštićena.
To je cilj za takve bolesti, gde jedna osoba može da zarazi od 12 do 18 ljudi. Zbog toga moramo da imamo jako puno vakcinisanih, da bismo postigli cilj.“
Epidemija i u Srbiji: Novi Pazar i Tutin žarišta
„Prošle godine smo već u februaru prijavili epidemiju, i ona je trajala do avgusta. 101 osoba je obolela. U maju je počelo obolevanje u Novom Pazaru i Tutinu – oni su tada najviše doprineli ukupnom broju obolevanja na teritoriji Srbije.
Od početka ove godine, zaključno sa 30. junom, u Srbiji je obolelo 197 osoba. Epidemija još uvek traje. Opet je najveći broj u Novom Pazaru – preko 90, i u Tutinu – oko 66. Zato što su tamo imali obuhvat svega 20 do 30 procenata“, kazala je doktorka i dodala da je strah i dalje najveći problem.
Strah od autizma – mit koji traje
„Mnogi roditelji čekaju da deca progovore, prohodaju, jer se plaše autizma. Na milionskom broju dece je dokazano da autizam nije prouzrokovan MMR vakcinom.
Za autizam se još uvek ne zna tačno šta ga izaziva, ali se zna da je povezan sa genetskom osnovom, neurobiološkim procesima. Tako da MMR vakcina – nije razlog“, objasnila je.
Zašto se „poklopi“ autizam i MMR vakcina
„MMR vakcina se daje u uzrastu od 12 do 15 meseci, a tada deca počinju da ostvaruju intenzivnije kontakte sa ljudima. Ako se kod nekog deteta nivo razvoja uspori ili regredira nakon primanja vakcine, roditelji traže razlog – i pomisle da je to zbog vakcine.
Neki roditelji čuju u parku da je dete zaćutalo, a pričalo je – nakon MMR vakcine. To je samo vremenska povezanost, ali nije uzročno-posledična veza.
Istraživanja su pokazala da deca koja još nisu vakcinisana, a u uzrastu su od 6 do 12 meseci, već imaju promene na kori mozga koje ukazuju da će razviti poremećaj iz autističnog spektra.“
Šta je zaista opasno: Panencefalitis i smrtni ishod
„Shvatam da se roditelji boje autizma, ali mi želimo da im kažemo da ako nečega treba da se plaše – to su morbili. Dokle god odlažu, dete dovode u realan rizik. Mi sada imamo epidemiju. Posledice mogu biti najblaže – kada dete mora u bolnicu, ali i najteže, kada se razvije komplikacija koja se zove subakutni sklerozirajući panencefalitis” - kaže doktorka i dodaje:
”To se dešava kada dete koje je u uzrastu od dve godine dobilo morbile – ne eliminiše virus, već on ostane u mozgu. Oko deset godina kasnije, dete počinje da zaboravlja sve što je naučilo, ne pokazuje uspeh u školi, ne može da uči, nema miran san, dobija epileptične napade – i ta bolest se nažalost završava smrtnim ishodom.
Ne želim nikoga da plašim, ali ne treba da se plaše autizma – već morbila“, zaključila je doktorka.
Brufen i Hemomicin – isto mogu da budu kobni
„Brufen nije bezbedan – može da izazove ozbiljna krvarenja u želucu, ali svi ga pijemo i nosimo u torbi, za ne daj bože. Hemomicin, što je još gore – svi uzimamo antibiotik bez saveta lekara. Proizvodni proces kada su u pitanju vakcine je mnogo rigorozniji. Svaka vakcina se testira po sto puta. Ako lek ima kontrolu na 50 tačaka, vakcina ima na 250 proizvodnih tačaka – baš zato što se daje zdravim ljudima.
Proizvodni proces vakcine prolazi mnogo rigorozniju kontrolu. Čak 70 odsto vremena u proizvodnji otpada na kontrolu – ali i nakon proizvodnje“, naglasila je doktorka.
Od čega štiti MMR vakcina
„MMR vakcina štiti od malih boginja, rubele i zaušaka. Roditelji koji misle da dete treba da oboli da bi steklo imunitet – ne mogu da predvide kada će se to desiti, ni kakve će biti posledice. Naročito je rizično da žena oboli od rubele tokom trudnoće – posebno u prva tri meseca. Rubela tada može izazvati niz ozbiljnih komplikacija, od spontanog pobačaja, preko rađanja deteta sa teškim srčanim manama, gluvoćom ili anomalijama oka, do čitavog spektra sistemskih malformacija“, upozorava doktorka.
„Time roditelji ne samo da rizikuju zdravlje svoje dece, već i svih onih u njihovom okruženju koji iz medicinskih razloga ne mogu da prime vakcinu.“
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar