SRBIJI PREDSTOJE TRI TROPSKA DANA: Biće do 40 stepeni! Evo 6 ključnih saveta za zaštitu
podeli vest:

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavio je da će u Srbiji do 9. jula biti pretežno sunčano i veoma toplo vreme. Od četvrtka, 3. jula, očekuju se visoke temperature od 34 do 38 stepeni, dok će u petak (4. jula), nedelju (6. jula) i početkom naredne sedmice (od 7. do 9. jula) lokalno temperatura dostići i oko 40 stepeni.
Mogući su kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom, ali samo u subotu i nedelju, i to u brdsko-planinskim krajevima jugozapadne i jugoistočne Srbije.
Očekuje se promena vremena i pad temperature od 9. jula u svim delovima zemlje.
Ovo je šest praktičnih saveta kako da se zaštitite i lakše podnesete vrelinu:
1. Ne “hladite” se sladoledom i ledenim pićima
Iako deluju osvežavajuće, hladni sladoledi i napici mogu izazvati kontraefekat – telo se trudi da uspostavi ravnotežu i dodatno se zagreva. Uz to, šećer iz slatkiša i gaziranih pića dodatno podiže telesnu energiju, pa vam može postati još toplije.
2. Izbegavajte alkohol i kafu
Kafa i alkohol deluju kao diuretici – podstiču izlučivanje tečnosti, čime se pojačava rizik od dehidratacije, pada pritiska i osećaja iscrpljenosti.
3. Hidrirajte se i jedite lagano
Unosite dovoljno tečnosti – idealno 2 do 2,5 litra dnevno, pa i više ako ste fizički aktivni. Osim obične vode, preporučuju se limunada i blagi biljni čajevi. Ishrana bi trebalo da bude lagana, sa puno voća i povrća, naročito onih koji sadrže mnogo vode – poput lubenice, krastavca i paradajza. Izbegavajte masnu, prženu i jako slanu hranu.
4. Birajte odeću i vreme izlaska pametno
Nosite laganu garderobu od prirodnih materijala u svetlijim bojama. Šeširi, kačketi i naočare za sunce su obavezni. Najbolje je izbegavati izlaske između 11 i 17 časova. Ukoliko ste napolju, trudite se da boravite u hladu ili svraćate u klimatizovane prostore.
5. Rashladite prostor, ali pametno
Idealna temperatura u zatvorenom prostoru treba da bude samo nekoliko stepeni niža od spoljne. Klima uređaj podesite na 23–24°C. Tokom dana držite prozore zatvorene i zamračene, a provetravajte prostorije tek uveče kada temperatura opadne.
6. Pauzirajte s napornim treninzima
Vežbanje je važno, ali ekstremna vrućina nije vreme za intenzivne fizičke aktivnosti. Prekomerno znojenje i opterećenje organizma mogu biti opasni. Birajte lagane aktivnosti u jutarnjim ili večernjim satima.
Visoke temperature zahtevaju dodatnu pažnju i prilagođavanje svakodnevnih navika. Pratite savete stručnjaka i zaštitite sebe i svoje najbliže – zdravlje je uvek na prvom mestu.
BONUS VIDEO:
Uskoro opširnije na k1info.rs
Ostavite komentar